130 let

Jak spojit vědu a zábavu? V USA to vědí

Česko

OČIMA SURFAŘE

Minulý týden vyjádřila asi stovka signatářů výzvy „Všem, jejichž hlas je slyšet“ svůj postoj k některým jevům, jež u nás podle jejich slov provázejí „euroamerický“ vývoj k otevřené společnosti. Poukazují na ztrátu tradičních hodnot, orientaci na spotřebu a rychlý úspěch, ale především na pokles vzdělanosti a všeobecného rozhledu u mladých lidí.

V textu však nenajdete ani zmínku o pozitivních dopadech polistopadového vývoje. Žánrově tak výzva asi nejvíc odpovídá způsobu, jakým vesnický farář strašil prosté věřící novotami někdy na konci 19. století. S dokumentem proto nemá cenu ztrácet čas. Podívejme se raději, co pro výchovu a vzdělanost mladých lidí a jejich motivovanost dělají světově proslulé osobnosti vědy, podnikání, umění, politiky a sportu.

Laureát Nobelovky on-line Tito pozoruhodní lidé se scházejí každoročně v kalifornském Monterey na konferenci pojmenované TED (tj. Technology, Entertainment, Design), aby si vyměnili nápady, objasnili poslední vývoj ve svém oboru, seznámili ostatní se svou cestou k úspěchu anebo (v případě umělců) předvedli, co umějí. Videozáznamy jejich vystoupení jsou dostupné na adrese www.ted.com a opravdu stojí za vidění. Už kvůli vtipu, s jakým jsou prezentovány.

Zážitkem je přednáška vynálezce inzulinové pumpy Deana Kamena, pronášená z vozítka Segway, s nímž předvádí nejrůznější kousky. Je o tom, proč budou v přelidněných městech budoucnosti právě taková vozítka nutností.

Koho zajímá skleníkový efekt, může si v těsném sledu prohlédnout profesionálně připravený apel nečekaně zábavného Ala Gorea i střízlivou argumentaci kodaňského vědce Bjorna Lomborga. Ten dokazuje, že peníze vynaložené na boj s globálním oteplováním by přinesly mnohem větší užitek při řešení jiných naléhavých problémů lidstva.

Ben Saunders (ročník 1977) o sobě říká, že se specializuje na tahání těžkých nákladů v chladu. Vypráví o své sólové cestě na severní pól, který tímto způsobem dobyl jako nejmladší člověk v historii. Jeho přednáška končí pohledem na zarámované slovní hodnocení ze základní školy, které má nad svým stolem: „Ben nemá dost silnou touhu dosáhnout něčeho hodnotného.“

Odoláte možnosti sledovat Sergeye Brina a Larryho Page při vysvětlování, jak funguje společnost Google, kterou založili? Na čem vydělává, jak se rozvíjí a do jakých inovací investuje své obrovské zisky?

Leckdo si ale s účastníky konference rád vychutná i vyprávění těch, kteří už jsou nejspíš u konce své profesionální dráhy.

Pokračování na straně II

Dokončení ze strany I

K nim patří třeba nositel Nobelovy ceny James Watson, který spolu s Francisem Crickem navrhl model dvojšroubovice pro strukturu makromolekuly DNA. V roce 2005, když mu bylo 77 let, velmi poutavě vyprávěl na TED o svém životě, o historii objevu a o tom, jakou výzvu jeho intelektu dnes představují genetické příčiny některých závažných onemocnění. Organizátoři konference věnují výběru přednášek velkou pozornost - doporučovat jednotlivce je proto problematické, neboť skvělí jsou všichni. Mnohé účastníky TED si také zvou jako dobře placené řečníky i další uzavřené společnosti, firmy a kluby. Kvůli inspiraci. Každý z přednášejících přitom chápe, že většina posluchačů o jeho oboru moc neví, a že je tedy musí zaujmout.

Není zkrátka pochyb, že si všichni pečlivě rozmysleli, k čemu se vyjádří, proč a jak. Zato u nás...Ach jo!

O autorovi| Oldřich Botlík, vzdělávací expert

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás