Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak správně křížkovat, aby váš hlas nepropadl

Česko

  14:00
Na první pohled to vypadá báječně - na rozdíl od voleb poslanců si může volič své zastupitele vybrat napříč politickými uskupeními. Systém voleb do radnic měst a obcí má však i svá úskalí. A kroužkování, které se v květnu stalo hitem, v něm ztrácí svoji moc. Preferenční hlasy v rámci jedné strany totiž nefungují a zakřížkování jednotlivých osobností může zvolenou stranu dokonce oslabit.
Volby - ilustrační foto.

Volby - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Způsoby, jak volit v komunálních volbách, jsou v zásadě tři. Volič může zaškrtnout jednu politickou stranu, vybrat si napříč hlasovacím lístkem a politickými seskupeními lidi, kteří mu jsou sympatičtí, nebo uvedené způsoby zkombinovat. Vše má ale svá pravidla.  

Volíte jednu stranu
Nejjednodušší způsob volby je zvolit jednu stranu a zakřížkovat ji na volebním lístku. Strana pak získá všechny vaše hlasy (tedy tolik, kolik je křesel v tamním zastupitelstvu).

Na rozdíl od voleb do sněmovny však není možné preferovat kandidáty v rámci zaškrtnuté strany. A fenomén kroužkování, který v květnu doslova přepsal stranické kandidátky a vytáhl z nevolitelných míst i zjevné outsidery, nefunguje.

Volíte zastupitele napříč stranami 
Pokud si chcete vybírat osobnosti napříč uskupeními, může zakřížkovat maximálně tolik kandidátů, kolik má být zvoleno členů zastupitelstva. To je vždy uvedeno na hlasovacím lístku.

"Ta varianta příliš výhodná není, volím osobnosti rozházené po jednotlivých stranách a v podstatě žádnou z těch kandidátek příliš neposílím," uvedl v ČT politolog Tomáš Sokol.

Volíte stranu i kandidáty z jiných uskupení
Pokud volič způsoby "namíchá", volí přednostně jednotlivě označené osobnosti a v rámci zaškrtnuté strany dává hlas jen tolika kandidátům, kolik zbývá míst do počtu volených zastupitelů.

VÁŠ HLASOVACÍ LÍSTEK BUDE NEPLATNÝ, POKUD:

1. Budete kroužkovat a ne křížkovat. 
2. Zakřížkujete více kandidátů.
3. Nebude vyplněn.
4. Bude nějakým způsobem poškozený.
5. Zakřížkujete více než jednu stranu.

Šance, že se některému z kandidátů podaří přeskákat své stranické kolegy, je mizivá i kvůli nutnosti získat velký počet hlasů navíc. "Možné to je, ale v praxi to funguje spíš v malých obcích a městech. Kandidát, který by chtěl poskočit dopředu, totiž musí získat alespoň o 10 procent více hlasů, než je průměr na celé kandidátce," řekl LN politolog Jan Bureš. Ve sněmovních volbách je to přitom jen pět procent.

Stejně jako při volbách do sněmovny nicméně platí pro vstup do zastupitelstva pětiprocentní hranice. Zákon ji nicméně umožňuje snížit v případě, že by ji nepřekročily alespoň dvě strany, a pokud by nebyla zvolena nadpoloviční většina zastupitelstva, případně nejméně pět zastupitelů. Hlasy na mandáty se přepočítávají klasickou d'Hondtovu metodou.

Své zastupitele může volit každý, kdo má v dané obci trvalý pobyt a alespoň v den voleb dosáhl věku 18 let. Účastnit se voleb mohou i občané jiného státu, kteří mají v obci trvalý pobyt a jimž právo volit přiznává mezinárodní úmluva.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat