Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Jak svítí Měsíc poblíž pólů?

Česko

Za polárním kruhem je vždy půl roku vidět Slunce a pak půl roku vidět není. Jak je to s Měsícem? - ptá se Daniel Novotný z Příbrami. Odpovídá Jan Veselý z Hvězdárny a planetária v Hradci Králové:

Měsíc obíhá okolo Země a jeho dráha je vůči zemskému rovníku poněkud skloněná. Důsledkem toho cestuje po obloze jinak než Slunce. Na pólech je situace nejjednodušší. Měsíc tam stejně jako Slunce krouží nad obzorem s periodou jednoho dne a přitom nenápadně stoupá a klesá. Slunce je půl roku nad obzorem a naopak, protože Země okolo něj obíhá jednou za rok. Měsíc okolo Země obíhá přibližně jednou za měsíc, takže je rychlejší. Na pólech se nachází nad obzorem necelých 14 dní a potom na stejnou dobu zmizí.

Budeme-li se vzdalovat od pólu, dráha Měsíce se vůči obzoru poněkud rozvlní. Poblíž polárních kruhů je situace nejzajímavější. Měsíc se tam zmítá jako na horské dráze nahoru a dolů, občas na několik dní zmizí. Potom se začne zase objevovat, až nastane období, kdy je tak vysoko, že ani při propadu do nejnižšího místa několik dní nezapadne.

Dnes, 10. května, svítí Měsíc na severní obloze. Případní pozorovatelé na severním pólu jej mají stále nad obzorem. V severošvédské Kiruně nedaleko za polárním kruhem, kde je polární den kratší a Slunce nyní na pár hodin zapadá, se zešeří natolik, že je Měsíc dobře vidět. V těchto dnech neklesne pod obzor. Obyvatelé jižních oblastí, kde je polární noc, si Luny užijí až v příštích týdnech.

***

Vážení čtenáři, dotazy do této rubriky posílejte na adresu AMC Lidové noviny, ulice Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 nebo e-mailem na zahady@lidovky.cz.

Obálku označte Věda - záhady.

Autor: