Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak to bylo za Jesseho Owense

Česko

Během atletického šampionátu dojde i na vzpomínky na OH v roce 1936

Atletické MS začíná za 7 dní

BERLÍN Mistrovství světa v atletice, které od příští soboty pořádá Berlín, bude v centru německé metropole nejviditelnější díky doprovodnému kulturnímu a kulinářskému programu. Město však nejvýznamnější sportovní událost neprožívá tak jako před třemi lety světový šampionát ve fotbale.

Téměř všechno podstatné se během devítidenního sportovního svátku odehraje na Olympijském stadionu na západním okraji metropole. Středobodem doprovodných akcí však bude od příštího pátku „kulturní stadion“, scéna pro hudební a taneční vystoupení.

V objektu, který vyroste před Braniborskou bránou, se několikrát předvedou členky a členové berlínského Státního baletu. Vrcholem programu však má být 23. srpna, v závěrečný den mistrovství světa, vystoupení britského hvězdného houslisty Nigela Kennedyho. „Sport a kultura jsou často neprávem stavěny proti sobě. Kulturní stadion je mezinárodním místem setkávání,“ vysvětlil vedoucí projektu. Na západní straně Braniborské brány se už v pátek 14. srpna uskuteční zahajovací show „Welcome night“. Ta má sportovce, sponzory a návštěvníky naladit na soutěže, které odstartují v sobotu. Během večera se na pódiu vystřídají nejrůznější umělci a hudebníci včetně norské popové skupiny A-ha, která zazpívá oficiální song mistrovství „Foot of the Mountain“. Večer vyvrcholí velkolepým ohňostrojem.

V Nové synagoze v ulici Oranienburger Strasse mohou sportovní fanoušci ve volném čase zajít na výstavu věnovanou osudu židovských atletek za nacismu.

Mezi nimi je i dnes pětadevadesátiletá Gretel Bergmannová, která žije v New Yorku pod jménem Margaret Lambertová. Na berlínských olympijských hrách v roce 1936 se německá rekordmanka ve skoku vysokém mohla stát hvězdou, ale Adolf Hitler ji nechal krátce před olympiádou z týmu vyškrtnout.

V Muzeu sportu nedaleko Olympijského stadionu je kromě toho k vidění výstava věnovaná afroamerickému atletovi Jessemu Owensovi, jenž se k Hitlerově nevoli proslavil na berlínské olympiádě vítězstvími ve sprintech a ve skoku do dálky. Svými berlínskými triumfy ukázal trhliny v nacistické teorii o nadřazenosti árijské rasy.

Berlín ale zatím na první pohled neprožívá atletický šampionát tak jako v roce 2006 ten fotbalový, kdy bylo celé Německo v extázi. Atmosféra zatím zaostává i za atletickým šampionátem, který v roce 1993 pořádal Stuttgart.

***

Atmosféra zatím zaostává za šampionátem ve Stuttgartu 1993

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...