Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak to je s ‚covidími‘ neschopenkami od praktiků? Jejich šéf vysvětluje, proč pacienty neposílají do karantény

Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů. Snímek vznikl při protestu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů. Snímek vznikl při protestu... | foto: ČTK

Praha Setkání s nakaženým, trasování, kontakt od hygieny, karanténa, testy – pandemie koronaviru do české společnosti vnesla nejen nespočet nových pravidel, ale také spoustu otázek.

Někteří lidé se setkávají s tím, že je při kontaktu s nakaženým hygiena hned nezkontaktuje, tak se raději hned obrací na praktického lékaře a v některých případech se setkávají s tím, že místo karantény dostanou neschopenku, aniž by o ni žádali. Proč? Na to webu Lidovky.cz odpověděl Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů ČR.

Lidovky.cz: Popsal byste, z jakého důvodu se dělají dva testy na covid-19, tedy vstupní a výstupní, když ten první vyjde negativní?
Funguje to tak, že pacient by měl zůstat v karanténě do té doby, než bude mít negativní i ten druhý test. První negativní test říká, že v tuto chvíli nemocný není, ten druhý test se dělá proto, že uplyne předpokládaná inkubační doba. Pokud i ten druhý prokáže, že osoba není nemocná, může do práce a karanténa tím pádem končí.

Lidovky.cz: Jak je to vlastně s karanténou? Může ji například „nakázat“ i někdo jiný než hygiena, třeba praktický lékař?
Správně to má být tak, že karanténu vystavuje hygiena, protože to by praktik dělat neměl a za normálních okolností to ani nedělá. Ale v současné době je to tak, že hygienické stanice nestíhají, jsou přehlcené a tak ministerstvo zdravotnictví řeklo, že když se na praktiky obrátí hygiena s požadavkem o pomoc, tak ji mohou předepsat i praktici, ale trochu jinou formou.

Lidovky.cz: Jakou?
E-neschopenkou. V podstatě to má stejná pravidla a dohoda je taková, že by se ta e-karanténa měla vystavovat úplně každé osobě - i osobě, která nemá nemocenské pojištění, to znamená důchodcům, lidem na OSVČ, nebo klidně i lidem, kteří chtějí pracovat na home office, protože je to v tento moment jediný „marker“, který vůbec dokáže zdokumentovat, kolik lidí máme v karanténě a my se podle toho tak můžeme orientovat. Pacient je zanesený v systému a ví se, že čeká na test, a že se karanténa ukončí, až když je ten test negativní.

Lidovky.cz: Ale v případě neschopenky lidé nepracují a nepobírají plnou mzdu…
Ano, ale v tomto případě je to jiné v tom, že si to ti lidé, kteří dostanou od praktického lékaře neschopenku, mohou vykomunikovat se zaměstnavatelem. Dohodnou se, že budou pracovat z domova, pokud jim to jejich práce umožňuje a pak je na zaměstnavateli, aby informoval sociálku.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!