31. prosince 2010 17:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak tráví hasiči Silvestr? Nealko pivo a rychlé špunty. Na dvoře si odpálí rachejtle

Hasiči - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči - ilustrační foto. | foto: www.hzspraha.cz (Leoš Kučera)

PRAHA Na Silvestra mají hasiči perný den. Neznamená to ale, že by si, i když ve službě, neužili novoročních oslav. Příchod roku ale můžou zapít jen nealko pivem, a to maximálně jedním. Ve dvoře si pak odpálí pár rachejtlí.

"Hasiči mají přísný zákaz pití alkoholu. Občas si chlapi dají nealkoholické pivo - mají povoleno maximálně jedno," popsal dění na stanici mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan. "U oslav Nového roku je to s alkoholem stejné, případně si dají nealkoholické šampaňské pro děti, odpálí si rachejtle ve dvoře," připustil.

Hasiči ale musejí zůstat pořád ve střehu. Na Silvestra, kdy lidé rádi experimentují s domácími ohňostroji, totiž musejí častěji vyjíždět. Hasiči jsou také často přizvaní třeba ke kontrole ohňostrojů, které pořádají města. "Při všech těchto svátcích jsou hasiči rádi, když je klid a nemusejí vyjíždět," završuje Marvan.

Rok 2010 v obrazech

O vánočních svátcích mají hasiči naproti Silvestru větší klid. Na služebnách si zdobí vánoční stromky a když se domluví, dopřejí si i smaženého kapra s bramborovým salátem. Podle hasičů se ale jinak Štědrý den příliš neliší od běžných pracovních dnů. Od svých nadřízených však sloužící hasiči dostávají drobné dárky podle finančních možností služebny.

hsHelena Stinglová

Najdete na Lidovky.cz