Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Jak ušetřit při nákupu softwaru

Česko

Softwarové vybavení počítače můžete získat zdarma i za desítky tisíc korun. Kolik zaplatíte, záleží zejména na způsobu využití a druhu licence.

Zatímco stahování hudebního a video obsahu z internetu je podle českého právního řádu legální, protože si každý z nás tuto možnost předplácíme v ceně pevných disků, flash pamětí či vypalovaček, rozhodně to samé nelze obecně říct o softwaru. Aby byly počítačové programy používány v souladu se zákonem, musí být respektována jejich licence. Většina autorů komerčních programů vyžaduje za užívání svých softwarových děl jednorázový poplatek, který je obvykle zaplacen při jejich zakoupení. Základ je operační systém Protože se žádný počítač neobejde bez operačního systému, budete si ho muset zvolit i vy. Mezi koncovými uživateli jsou jednoznačně nejrozšířenější operační systémy Microsoftu: Windows XP respektive Windows Vista. Pokud si pořizujete nový počítač a uvažujete o jednom z uvedených systémů, můžete si pořídit levnější OEM verzi. Například Vista Home Basic CZ v OEM verzi vyjde zhruba na 2200 Kč, což je asi o 2000 méně, než stojí běžná krabicová verze.

Ještě levněji, zdarma, si můžete pořídit některou z distribucí Linuxu. Pro uživatele odkojené Windows je vhodná například distribuce Ubuntu. Stáhnout si ji můžete například na stránkách www.ubuntu. com. Abyste nebyli zcela odříznuti od světa Windows, můžete si (zdarma) nainstalovat Wine. To funguje jako rozhraní, které umožňuje chod aplikací původně určených pro Microsoft Windows pod jinými (převážně unixovými) operačními systémy. Zda bude tato snaha úspěšná, závisí zejména na povaze softwaru. Nejlepší výsledky lze očekávat u starších aplikací psaných pro Windows 95, případně Windows 98. Uživatelé Wine také musí počítat s tím, že přestože Wine je možné využít v 64bitových operačních systémech, nedokáže v současné době spouštět 64bitové aplikace.

Aplikace zdarma Jak pro některou distribuci Linuxu, tak pro Windows či další operační systémy lze nalézt mnoho aplikací, které můžete používat, aniž byste museli zaplatit jedinou korunu. Mezi nejznámější patří kancelářský balík OpenOffice.org či multimediální přehrávač VLC.

Programy, jejichž autoři nabízejí bezplatně licenci k jejich používání, se obecně nazývají freeware. Často je bezplatné využití omezeno jen pro soukromé potřeby nebo je vyžadována bezplatná registrace. Ještě větší volnost nabízí svobodný software šířený např. pod licencí GPL. Ta ukládá spolu s programy šířit i jejich zdrojový kód. To dovoluje aplikaci nezávisle dále upravovat i šířit (opět pod licencí GPL).

Ušetřit můžete, i pokud jste studentem. Dostat se tak legálně můžete například k jinak drahým softwarovým balíkům Microsoftu. Potřebujete k tomu jen mezinárodní studentskou kartu ISIC a účet na portálu Live. Po registraci na serveru dreamspark.com můžete začít využívat vývojové a grafické nástroje.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...