Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak úspěšný je náš univerzitní výzkum

Česko

Vědecké práce českých univerzit jsou prý málo citované, přibližně 40 procent článků ve vědeckých publikacích univerzit není citováno nikde. Vyplývá to ze srovnávání provedeného Akademickou rankingovou a ratingovou agenturou a serverem Navigatorka.cz. Citovanost je jedním z hodnoticích měřítek vědecké práce.

Podle tohoto srovnání české fakulty publikují více než slovenské a na své výzkumy dostávají také více peněz. Nepotvrdila se ale souvislost mezi množstvím financí a kvalitou výzkumu.

Nejlepší výsledky co do citovanosti dosahují vědecké práce z přírodovědeckých, chemických a lékařských fakult. Tyto fakulty také publikují své výzkumy nejčastěji, nejméně pak školy se zaměřením na ekonomii, právo nebo umění. Ovšem humanitní obory své výsledky zveřejňují často jinou formou, třeba knižně.

Do srovnání se zapojilo 134 českých a 102 slovenských fakult. Srovnání počtu publikací a citací vychází ze sledování mezi lety 1998 až 2007. Nejlépe dopadla Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity, nejvíce financí pak měla Matematicko-fyzikální fakulta UK. České školy pobíraly v přepočtu na vědce 4,5krát více peněz než slovenské. V roce 2007 tak měly české fakulty na vědu a výzkum 7,3 miliardy korun, z toho více než polovina šla právě přírodovědným a technickým oborům.

Autor: