14. prosince 2011 14:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak výtvarník David Černý málem určil ministra kultury

Tvůrce Růžového tanku, Entropy a dalších děl David Černý málem vymyslel také ministra kultury. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tvůrce Růžového tanku, Entropy a dalších děl David Černý málem vymyslel také ministra kultury. | foto: ČTK

PRAHA I tak formální úkon jako výběr nového člena vlády může přerůst v umělecké dílo.

Více než co jiného totiž proces hledání náhrady za Jiřího Bessera (STAN) připomínal právě literární počin se všemi náležitostmi. Tedy úvodem do děje, zápletkou, vyvrcholením i překvapivým rozuzlením.

Na začátku iniciativy, která žádala do čela kultury člověka respektovaného a v oboru fundovaného, stál výtvarník David Černý. V den, kdy Besser oficiálně oznámil svoji rezignaci, tedy minulý čtvrtek, okamžitě rozjel sérii telefonátů. Mezi prvními volanými byl ekonom Tomáš Sedláček. "David volal, zda by se mi líbil Ivo Mathé jako ministr kultury. Řekl jsem, že samozřejmě ano," popisuje Sedláček.

Za pár minut získal Černý stejně souhlasné reakce i od dalších spřízněných lidí z branže. Pro byla režisérka Helena Třeštíková, hudebník David Koller či režisér Břetislav Rychlík. Ten upozorňuje, že ale nešlo o organizovanou akci "kulturní fronty". "David volal, jestli by brněnští umělci přivítali Iva Mathého jako nového ministra. Potvrdil jsem, že já bych byl pro, nic víc jsem nedělal," vysvětluje Rychlík.

Zhruba v tomto bodě se úvod láme v zápletku: umělci potřebovali, aby jejich snahu někdo politicky posvětil. Černý se proto obrátil na svého dobrého přítele, šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. "Říkal jsem mu, že je to snaha napříč sférou. Že lidé, kterým není kultura lhostejná, chtějí Mathého," vzpomíná Černý. A uspěl.

Jenže při obecném shánění podpory se jaksi pozapomnělo na názor hlavního aktéra Mathého, který byl v tu dobu v Rakousku. "Mluvil jsem jen dvakrát krátce s Karlem Schwarzenbergem. Dohodli jsme se ale, že to probereme až po mém návratu," říká nyní Mathé.

Aniž by tak existovala záruka, že Mathé touží po ministerském křesle, pokročil příběh k nejvíce napínavé části – vyvrcholení. Tím se stal závěr pondělního celostátního výboru hnutí Starostové a nezávislí, který doporučil kromě stranické kandidátky, poslankyně Aleny Hanákové, právě i Mathého. Bez znalosti jeho názorů na směřování kultury, bez předchozí konzultace.

K TÉMATU:

"Atak umělecké scény byl velmi silný," připouští šéf STAN Petr Gazdík. I proto se řada starostů přikláněla k volbě Mathého jako respektované osobnosti. Míra podpory zarazila i iniciátora akce Černého. "Byl jsem překvapen, kolik starostů se pro to nadchlo," tvrdí.

Stejně rychle, jak se z Mathého stal kandidát na ministra, tak jím i přestal být. Úterní večerní schůzka se Schwarzenbergem, který měl při výběru konečné slovo, určila rozuzlení: Mathé kandidaturu nepřijme. Mimo jiné i kvůli možnému negativnímu postoji prezidenta Václava Klause. "Je to škoda, shoda kulturní obce byla na něm velká," uzavírá Černý.

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.