Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak zabránit, synovi, aby si olíznul mast?

Česko

PORAĎTE SI NAVZÁJEM

Náš sedmiměsíční syn trpí ekzémem.

Objevil se mu v loketní jamce a na prstech u rukou. Lékařka mu předepsala

kortikoidní mast a řekla, že místo nemáme převazovat. Bojím se, aby si syn natřené místo neolízl. Loketní jamky jsme raději převázali, zkoušeli jsme i rukavičky. Jak máme synovi mazat ruce, aniž bychom mu jinak ublížili? VAŠE NÁZORY

Na ekzém se už dnes kortikoidní masti předepisovat nemusí, jsou šetrnější varianty, zvlášť pro malé děti. Informovala bych se u lékařky o jiných možnostech léčby nebo kontaktovala jinou lékařku. Pokud si miminko rukavičky sundává, lze na ně přišít šňůrku a pomocí ní je upevnit, ale tak, aby ho to neškrtilo.

Nina

Musím se přiznat, že i mne vytočilo, že takovému mrňouskovi ordinuje pediatr kortikoidy a jsem rád, že nás je tu víc. Začal bych změnou lékaře. Syna jsme z podobných potíží díky citlivému a profesionálnímu přístupu lékaře vyléčili i bez kortikoidů.

taťka

Uff, v sedmi měsících léčit hormonálně??? Píšu z pohledu vyléčeného atopika a astmatika, do kterého byly cpány kortikoidy po dobu cca deseti let. Příznaky těchto nemocí už nemám, neberu žádné léky ani masti, ovšem nechci vidět, co kortikoidy udělaly s mými játry, a hlavně ledvinami. :-) Jinak pokud doktorka předepíše mast tak malému dítěti, asi ví, že může dojít k požití, tudíž by neměla předepisovat nic, co by mohlo být nebezpečné. Četli jste příbalový leták?

katt

Já bych asi zkusila jít ještě k jinému doktorovi, abych měla na věc pohled od dvou odborníků. Léčba tak malého dítěte kortikoidy se mi nezdá. Kortikoidy neléčí vlastní onemocnění, jen tlumí jeho průběh!

Heli

Obvykle se mast vmasíruje a potom ji klidně může cucat. Asi mu ale přijde hořká, a nechá toho.

Michal

JAK TO VIDÍ ZDRAVÍ LN

Utahovat rukavičky šňůrkou nedoporučujeme. Když je utáhnete příliš, budou škrtit, a pokud ne, stejně si je dítě může sundat.

Předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP Hana Cabrnochová doporučuje, abyste přípravek aplikovali po usnutí dítěte. „Existují přípravky, které lze použít pouze jednou denně. Dalším řešením je také vyzkoušet košilku s dlouhými rukávy, které překryjí aplikované masti. Kortikoidní přípravky se aplikují zpravidla jen krátkodobě. Určitě je tento přístup vhodnější než převazování, které může ovlivnit celkové vstřebávání masti.“ „I po léčbě je ale potřeba kůži zvláčňovat, a to minimálně po každé koupeli,“ říká profesor Petr Arenberger z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

PŘÍŠTÍ OTÁZKA

Máme čtyřletou dceru a dvouletého syna. Dceru jsme před dvěma roky nechali očkovat proti klíšťové encefalitidě. Očkování špatně snášela, měla několik dní vysoké horečky. Teď bychom chtěli nechat očkovat syna, ale bojíme se, aby se nepříjemné stavy neopakovaly i u něj. Navíc před třemi týdny prodělal chřipku. Je vhodné, abychom ho nechali očkovat?

Dotazy ohledně zdraví svých dětí zasílejte na barbora. minksova@lidovky.cz. Na otázky pravidelně odpovídá praktická dětská lékařka a předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP Hana Cabrnochová a další odborníci.

lidovky.cz

Více informací naleznete na www.lidovky.cz/rady

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...