Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Jak začít pracovat „na vlastní triko“

Česko

VAŠE FIRMA Nová rubrika LN je určena živnostníkům a drobným podnikatelům. Přinášíme vám rady odborníků z oblasti práva, financí, účetnictví a dotačních programů.

Předtím než začnete vydělávat samostatně, než začnete podnikat, je třeba si zjistit, zda pro činnost, kterou chcete vykonávat, potřebujete získat živnostenský list, nějaké jiné oprávnění (např. daňoví poradci, tlumočníci) nebo zda nepotřebujete nic (např. autoři, spisovatelé, umělci).

Pokud pro svoji činnost potřebujete živnostenský list, nejprve zajděte na živnostenský úřad a vyplňte Jednotný registrační formulář. Ten totiž umožňuje živnostenský list získat a také se jeho prostřednictvím registrujete k dani z příjmů fyzických osob a zdravotnímu a sociálnímu pojištění. Podle uvážení můžete provést další registrace, například k placení DPH, k silniční dani, k nemocenskému pojištění a do obchodního rejstříku (pokud je to pro vás výhodné - což se většinou říci nedá vzhledem k tomu, že z toho vyplývá povinnost vést „podvojné“ účetnictví.)

Poté už můžete začít pracovat. Zároveň, pokud máte podnikání vedeno jako hlavní činnost, si již musíte měsíčně platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Za účelem výpočtu daně z příjmu si musíte vést daňovou evidenci a provádět archivaci dokladů. Budete-li uplatňovat výdaje procentem z příjmů (a ne ve skutečné výši), stačí vám archivovat jen příjmové doklady a pohledávky. Po skončení roku musíte podat přiznání k dani z příjmů a zaplatit daň. Pokud používáte pro podnikání auto a vaše daňová evidence je zahrnuje, musíte si vést evidenci jízd, platit silniční daň a podávat daňové přiznání k silniční dani.

Počínaje srpnem 2006 se zakládání nových živností výrazně zjednodušilo. Živnostenský úřad si nyní sám obstarává výpisy z rejstříku trestů společně s doklady o bezdlužnosti. Žadatelé již tyto dokumenty nemusejí předkládat a mohou rovněž úřad požádat o zastoupení v ohlašovací povinnosti na zdravotní pojišťovně, sociálním a finančním úřadě. Celá registrace se tak dá vyřídit rychleji.

Tři potřebná potvrzení

Potřebná potvrzení si tedy živnostenský úřad buď obstará sám, nebo mu je dodáte osobně, přičemž žádný z požadovaných dokumentů nesmí být starší než 3 měsíce. Jedná se o výpis z rejstříku trestů, který si můžete vyžádat na městském úřadě. Do 14 dnů od podání okolkované žádosti by měl být zaslán na vámi uvedenou adresu. Další je doklad o nezadluženosti vůči státu -ten získáte na finančním úřadě. Nakonec budete potřebovat doklad o bezdlužnosti na sociálním pojištění, který vystavuje Úřad české správy sociálního zabezpečení.

KJednotnému registračnímu formuláři musíte rovněž přiložit kopii dokladu o uhrazení správního poplatku, který zaplatíte předem, a to ve výši 1000 Kč za každou živnost. U koncesovaných a průmyslově provozovaných živností je poplatek vyšší. Příští rok má být velká řada živností sloučena tak, aby se nemusel pořizovat živnostenský list pro každou zvlášť. Znamená to, že když s pořízením nové živnosti počkáte pár měsíců, ušetříte na poplatcích, které dnes činí 1000 až 2000 Kč za běžnou živnost.

Datum, od kterého podnikání zahájíte, si můžete zvolit sami. Vhodný je třeba první den následujícího měsíce, zjednoduší se vám tím výpočty a ušetříte i na pojištění.

Po ověření dodržení všeobecných podmínek pro provozování živnosti a formální kontrole přihlášky je úřad do dvou týdnů od získání nebo předložení potřebných potvrzení povinen vám vystavit živnostenský list a s ním i důležité identifikační číslo (zkráceně IČ).

Ohlášení do 30 dnů

Tzv. ohlašovací povinnost vás zavazuje založení živnosti oznámit v místě vašeho trvalého bydliště na finančním úřadě (do 30 dnů), sociálním úřadě a zdravotní pojišťovně (do 8 pracovních dnů). O zastoupení v ohlašovací povinnosti můžete rovněž požádat živnostenský úřad jakožto centrální registrační místo, nicméně z praktických důvodů je zatím výhodnější vyřídit tyto návštěvy osobně a nechat si na místě od úředníků poradit s vyplněním formulářů, stanovením výše pojistného apod. Živnostenský list a osobní doklady si vezměte samozřejmě s sebou.

Zdravotní pojišťovna si u vás pouze zaeviduje změnu, stanoví výši pojistného a sdělí vám doporučený způsob jeho úhrady. Sociální úřad po vás bude chtít rozhodnutí, jestli si chcete připlácet i na nepovinné nemocenské pojištění a rovněž vám přidělí variabilní symbol, který pak uvedete při každé platbě sociálního pojištění.

Finanční úřad vám přidělí tzv. daňové identifikační číslo (zkráceně DIČ), které budete používat na daňových přiznáních, při úhradách daně apod. Většinu živností stačí ohlásit, není třeba o ně žádat.

O autorovi| MARTINA HOLOTŇÁKOVÁ, Text připravila advokátní kancelář Mgr. Robert Tschöpl (www.tschopl.cz)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!