Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak zatočit s dlužníky? Poradí vymahačské eso – Chomutov

Primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS). | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

CHOMUTOV Po kritice zabavování části sociálních dávek neplatičům se Chomutov rozhodl využívat takzvané mobiliární exekuce. Nyní se do města sjíždějí starostové, aby se přiučili.

Chomutov a jeho primátorka Ivana Řápková se rozhodly "podělit se" o své know how s vymáháním dluhů na neplatičích. Pro více než 150 delegátů z 59 měst Chomutovští dnes pořádají konferenci, na které hodlají vysvětlovat svůj současný trhák – mobiliární exekuce.

Po ostré kritice zabavování části sociálních dávek, soudním zákazu těchto praktik a sporu s najatým exekutorem nyní pro Chomutov dlužné částky vymáhají přímo zaměstnanci magistrátu.

Jsou označeni jako správci daně a podle zákona mají shodné pravomoci jako soudní exekutoři. Vedle vstupu do obydlí nebo provozoven mohou například i provádět u povinných osobní prohlídky.

Podle zastánců tohoto způsobu vymáhání má současný chomutovský postup jednu velkou výhodu i pro samotné neplatiče.

Jejich dluhy nenarostou o tisícové částky za práci externího exekutora. Za mobiliární exekuce se totiž účtují pouze dvě procenta z dlužné částky a v případně své nepřítomnosti doma musí povinný ještě zaplatit za práci zámečníka.

"Každé takové setkání přinese spousty nových nápadů a zkušeností, které kolegové mají v téhle oblasti. Svého času jsme se ucházeli o zřízení naší vlastní agentury pro vyloučené lokality. Neuspěli jsme. Ministr Kocáb tehdy vybral jiných osm měst. Byli tam potřebnější," řekl včera LN místostarosta Rychnova nad Kněžnou Miroslav Richter, který se do Chomutova chystá.

Tématem chomutovských exekucí se zabývá středeční vydání deníku

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...