Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak zatočit s dlužníky? Poradí vymahačské eso – Chomutov

Česko

  8:00
CHOMUTOV - Po kritice zabavování části sociálních dávek neplatičům se Chomutov rozhodl využívat takzvané mobiliární exekuce. Nyní se do města sjíždějí starostové, aby se přiučili.

Primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS). foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Chomutov a jeho primátorka Ivana Řápková se rozhodly "podělit se" o své know how s vymáháním dluhů na neplatičích. Pro více než 150 delegátů z 59 měst Chomutovští dnes pořádají konferenci, na které hodlají vysvětlovat svůj současný trhák – mobiliární exekuce.

Po ostré kritice zabavování části sociálních dávek, soudním zákazu těchto praktik a sporu s najatým exekutorem nyní pro Chomutov dlužné částky vymáhají přímo zaměstnanci magistrátu.

Jsou označeni jako správci daně a podle zákona mají shodné pravomoci jako soudní exekutoři. Vedle vstupu do obydlí nebo provozoven mohou například i provádět u povinných osobní prohlídky.

Podle zastánců tohoto způsobu vymáhání má současný chomutovský postup jednu velkou výhodu i pro samotné neplatiče.

Jejich dluhy nenarostou o tisícové částky za práci externího exekutora. Za mobiliární exekuce se totiž účtují pouze dvě procenta z dlužné částky a v případně své nepřítomnosti doma musí povinný ještě zaplatit za práci zámečníka.

"Každé takové setkání přinese spousty nových nápadů a zkušeností, které kolegové mají v téhle oblasti. Svého času jsme se ucházeli o zřízení naší vlastní agentury pro vyloučené lokality. Neuspěli jsme. Ministr Kocáb tehdy vybral jiných osm měst. Byli tam potřebnější," řekl včera LN místostarosta Rychnova nad Kněžnou Miroslav Richter, který se do Chomutova chystá.

Tématem chomutovských exekucí se zabývá středeční vydání deníku

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat