Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak zrádný exil pomáhal rozvracečům z Charty 77

O dění v komunistickém Československu informovaly mimo jiné Listy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O dění v komunistickém Československu informovaly mimo jiné Listy | foto: Archiv bezpečnostních složek

Kontakty mezi „domovem“ a exilem byly poměrně živé už před rokem 1977, Charta 77 se však zrodila a představila svým Prohlášením světu bez jakékoli součinnosti s československou politickou emigrací.

K exulantům, kteří odešli do zahraničí již dříve, zejména po únoru 1948 a po srpnové okupaci 1968, se po vzniku Charty 77 přidali další. Mezi těmi, které režim vyštípal, byl také Zdeněk Mlynář (snímky z Archivu bezpečnostních složek jej zachycují na hranici s Rakouskem, kam emigroval). „Zlí imperialisté“ ze západu se o české uprchlíky nejen postarali, ale pomáhali jim také v podpoře těch, kteří zůstali v Československu a vzdorovali zdejšímu režimu. FOTO ABS.

Lidé v exilu byli prvních deset dnů odkázáni na informace zahraničních médií a na údaje získané z telefonátů s domovem, které si vzájemně předávali. Přísun informací z Československa ale postupně zesílil, takže nejpozději v březnu 1977 už byla všechna exilová centra pravidelně zásobována samizdatovými texty i osobními komentáři domácích autorů.

Ohniskům exilových aktivit tak či onak obrácených směrem k domovu přibyl vznikem Charty 77 nový úkol: všemi silami a způsoby pomáhat domácímu hnutí za lidská a občanská práva a být aktivní zejména v tom, v čem byly možnosti domácího hnutí limitovány nesvobodnými poměry a k čemu naopak byly podmínky v zahraničí příznivé.

Nové úkoly pro exil

V první řadě to znamenalo starat se o šíření informací, a to všemi směry. Na jedné straně ve svobodném světě: do tamních médií všeho druhu, vládním i polovládním institucím, mezinárodním organizacím (Amnesty International, Socialistická internacionála a další), odborovým, profesním organizacím, vedením politických stran s cílem probudit solidaritu a vůli vytvářet zvenčí účinný tlak na představitele komunistické moci v Československu. Ale také udržovat kontakty a pěstovat spolupráci s exilovými komunitami ostatních zemí sovětského bloku.

Na druhé straně to vyžadovalo přispět maximálně k tomu, aby se lidé doma dovídali o tom, co se v Československu opravdu děje – pod hladinou manipulované veřejnosti, mimo dosah oficiálních sdělovacích prostředků, kde vládla všemocná cenzura. K tomu sloužilo pašování exilových periodik a dalších publikací i rozhlasové vysílání. Bylo zapotřebí starat se o to, aby se lidé doma dovídali o aktech mezinárodní solidarity s těmi, kdo byli pronásledováni za svou občanskou aktivitu, za své názory, náboženské přesvědčení. V neposlední řadě k tomu patřilo organizování materiální pomoci pro domácí hnutí a jeho oběti a podporu samizdatovým dílnám.

CHARTA 77

CHARTA 77

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.