Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Jak zúčtovat se „sociálkou“

Česko

Po daňovém přiznání za rok 2007 vás čeká další formulář: Přehled o příjmech a výdajích s vyúčtováním plateb na sociální zabezpečení. V otázkách a odpovědích se dozvíte, koho se formulář týká, jak postupovat při jeho vyplnění a výpočtu pojistného a záloh.

* Co se skrývá pod pojmem sociální zabezpečení?

Platby na sociální pojištění putují do tří různých oblastí sociální politiky: na důchodové pojištění, příspěvek na státní politiku nezaměstnanosti a na nemocenské pojištění. Pak můžeme čerpat podporu ve formě důchodu, nemocenského nebo podpory v nezaměstnanosti.

* Kolik musím coby OSVČ na sociální zabezpečení platit?

Placení nemocenského pojištění je pro všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) dobrovolné. Když se k němu přihlásíte, budete platit pojistné ve výši 4,4 % z vyměřovacího základu. Mnohem vyšší jsou platby na důchodové pojištění spolu s příspěvkem na státní politiku nezaměstnanosti, odpovídají 29,6%z vyměřovacího základu. Musí je povinně odvádět všechny OSVČ, které v uplynulém roce vykonávaly takzvanou hlavní samostatnou výdělečnou činnost. Co se týče OSVČ vykonávajících vedlejší samostatnou činnost, důchodové pojištění musí povinně platit ti, jejichž příjem po odpočtu výdajů z vedlejší samostatné výdělečné činnosti za rok 2007 dosáhl rozhodné částky, tedy 48 334 Kč. OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou činnost, které toto kritérium nesplňují, se mohou k platbě důchodového pojištění přihlásit dobrovolně. V takovém případě na formuláři Přehledu v oddělení 8 zaškrtnou políčko „ano“.

* Jak poznám, jestli vykonávám hlavní nebo vedlejší samostatnou činnost?

Od roku 2004 byla činnost OSVČ rozdělena na hlavní a vedlejší. Toto dělení je klíčové pro stanovení povinnosti platit pojistné i pro výpočet výše pojistného a záloh. Výčet případů, kdy jde o vedlejší samostatnou činnost, uvádíme v textové tabulce. U vedlejší samostatné činnosti půjde nejčastěji o osoby, které si přivydělávají při zaměstnání, ze kterého mají příjem vyšší než dvanáctinásobek minimální mzdy platné k 1. lednu 2007. Protože minimální měsíční mzda k tomuto datu činila 8000 Kč, vedlejší samostatnou činnost v roce 2007 vykonávaly osoby s ročním příjmem od zaměstnavatele vyšším než 96 000 Kč. OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou činnost jsou ale například i studenti vysokých škol.

* Co je to vyměřovací základ a jaká je jeho výše?

Výše vyměřovacího základu je klíčová pro výpočet pojistného. Pro rok 2007 se vyměřovací základ stanoví jako polovina z ročních příjmů po odečtení nákladů. Tyto údaje zjistíte jednoduše z daňového přiznání za rok 2007. Vyměřovací základ má svoji spodní i horní hranici pro hlavní a vedlejší samostatnou činnost. V prvním případě je minimální výše vyměřovacího základu pro loňský rok 60 420 Kč, ve druhém 24 168 Kč. Maximální vyměřovací základ loni činil 486 000 Kč. Letošní rok však v tomto ohledu zavedl novinku, takzvané stropy na pojistné. Ty se projeví při výpočtu záloh na další rok. Minimální vyměřovací základ se případně snižuje o 5035 Kč, resp. 2014 Kč u vedlejší činnosti, za každý měsíc, kdy jste celý měsíc měli nárok na nemocenské nebo mateřskou.

* Kdo, kdy a kde musí podávat Přehled o příjmech a výdajích?

Přehled o příjmech a výdajích musí na příslušné pobočce Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) odevzdat všechny OSVČ, a to i ti, kdo nepodávají daňové přiznání nebo ti, kdo samostatnou činnost vykonávali pouze po část roku. Lhůta pro podání Přehledu je do jednoho měsíce od podání daňového přiznání, tedy letos středa 30. dubna. V případě, že vám daňové přiznání zpracovává poradce, musíte tuto informaci na OSSZ doložit do konce dubna a na podání Přehledu máte čas do konce července, tj. 30. 7. 2008. Na OSVČ, které nejsou povinny podávat daňové přiznání, se vztahuje lhůta 31. 7. 2008. Na zaplacení případného nedoplatku pojistného máte osm dnů od lhůty podání přehledu.

* Jak mám Přehled vyplnit?

Formulář Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2007 si můžete stáhnout a vytisknout na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení www.cssz.cz v sekci Tiskopisy (nahoře na liště) a OSVČ (zvolíte vpravo na stránce). ČSSZ umožňuje stejně jako daňová správa elektronické podání Přehledu za použití kvalifikovaného podpisového certifikátu. Nejdůkladnější popis pro vyplnění formuláře získáte v Pokynech k vyplnění přehledu za rok 2007, které jsou ke stažení na stejné stránce, naleznete je úplně na konci seznamu formulářů. Pokyny obsahují i doplňující informace v podobě lhůt pro podání přehledu nebo výše všech základních číselných údajů pro rok 2007.

* Jak je to se zálohami na pojistné pro rok 2008?

Na druhé straně Přehledu se dostanete k výpočtu záloh na další rok. Při výpočtu se vychází z údajů o vašich příjmech a výdajích v roce 2007, a tedy pokud víte, že se vaše příjmy v tomto roce výrazně sníží, můžete si zažádat o snížení záloh. Při výpočtu výše záloh byste měli znát tyto údaje:

* Minimální roční vyměřovací základ pro letošní rok činí 64 680 Kč, maximální 1 034 880 Kč.

* Minimální měsíční záloha pojistného byla pro rok 2008 u OSVČ vykonávajících hlavní samostatnou činnost stanovena na 1596 Kč měsíčně, u osob vykonávající vedlejší samostatnou činnost potom na 639 Kč měsíčně.

* OSVČ, které si platí nemocenské pojištění, bude zajímat i minimální výše záloh na nemocenské: činí 238 Kč měsíčně u OSVČ s hlavní činností, pro vedlejší činnost je to 95 Kč měsíčně.

Vedlejší samostatná činnost

Vykonává ji osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), která:

* byla v roce 2007 zároveň zaměstnaná a jejíž roční příjem ze zaměstnání dosáhl aspoň 12násobku minimální mzdy platné k 1. 1. 2007, tj. částky 96 000 Kč;

* má v roce 2008 nárok na výplatu částečného invalidního nebo plného invalidního důchodu nebo jí byl přiznán starobní důchod;

* má v roce 2008 nárok na rodičovský příspěvek nebo pečuje o osobu mladší 10 let, která je závislá na péči jiné osoby (stupeň I až IV);

* je nezaopatřeným dítětem ve smyslu zák. č. 155/1995 Sb., tedy je studentem střední nebo vysoké školy;

* je ve vazbě nebo výkonu trestu odnětí svobody déle než tři kalendářní měsíce po sobě jdoucí. Chcete-li v očích Správy sociálního zabezpečení být OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, je nutné, abyste tuto skutečnost oznámili a doložili příslušné Okresní nebo Pražské správě sociálního zabezpečení. Jste-li zaměstnanec vykonávající samostatnou činnost, musíte každoročně doložit potvrzení o výši dosaženého příjmu ze zaměstnání. Zaměstnavatel je povinen vám ho vydat do 8 dnů od obdržení žádosti. Formulář naleznete na 7. straně Pokynů k vyplnění přehledu. Zdroj: www.cssz.cz

O autorovi| Lada Kičmerová, redaktorka LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!