Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V Česku se uvolňují další koronavirové restrikce. Podívejte se, které zákazy platí a které už ne

Otevřená restaurační zahrádka po koronakrizi v Praze. foto:  Michal Šula, MAFRA

Původní zpráva
Praha - Boj proti šíření koronaviru, který si nejspíš už s předstihem zajistil první místo v každoroční anketě LN Slovo roku, by se dal rozdělit do několika etap. Tou první byl soubor vládních opatření „co se nesmí“, již od konce dubna následovala etapa druhá – tedy balík změn s optimističtějším podtitulem „co se již může“. Ukončení druhé etapy je spojené s koncem harmonogramu rozvolňování státem vyhlášených restrikcí a omezení, který běží od 20. dubna. Cílová páska však na dohled ještě není. Zbývá etapa třetí, tedy „co stále ještě nesmíme“.
  5:00

Vzhledem ke kolísání křivky počtu infikovaných a několika ohniskům nákazy (Praha, Karviná), se vyplatí nepodlehnout iluzi epidemické anarchie a v omezeném režimu ještě nějaký čas vydržet.

Roušky

Symbol koronakrize, kterého se ještě hned tak nezbavíme. Byť je od pondělí možné ji za určitých podmínek venku sundat, i tak má obnažení nosu a úst dál svá pravidla. Stále platí povinnost zakrýt si dýchací cesty v prostředcích veřejné dopravy, v taxíku a v uzavřených prostorech. Ať už tedy člověk vyrazí na nákupy, za kulturou do divadla, či zaplatit na čerpací stanici, roušku je nutné mít nasazenou.

Ani venku však dál není možné odložit roušku v jakékoliv situaci. Dál platí pravidlo o nutnosti nejméně dvoumetrového rozestupu lidí z různých domácností. Pro městskou populaci to znamená, že při pohybu zalidněnými ulicemi bude permanentně „orouškovaná“.

Výjimku z nošení ústenky či jiné ochrany úst a nosu mají některé skupiny obyvatel – při dodržení stanovených podmínek (rozestupy, dezinfekce) je nemusejí mít nasazené děti například ve školách a školkách, pracovníci v kancelářích, řidiči MHD.

Ve větších prodejnách potravin a drogerie dál platí vyhrazená doba mezi 8.00 a 10.00 pro nákupy osob starších 65 let.

Restaurační zařízení

Mnohými tolik postrádaný sociální kontakt v tradičním prostředí hospod a zahrádek si od pondělí lze užívat znovu takřka plnými doušky. Tedy alespoň v časovém intervalu 6.00–23.00, kdy mohou mít podniky otevřeno, mimo něj se lze v noci zastavit jen u výdejních okének. Personál smí prezentovat nabídku jídel a pití dál jen zpoza roušek, host si je smí při konzumaci jídla a nápojů odpustit.

Volnočasové aktivity

Zaplavat si v bazénu, na koupališti, vypotit se v sauně – to je od pondělí také možné. I tam ale dál platí omezení: v bazénech je stále zakázaný provoz protiproudů, divokých řek či vodopádů, v saunách nelze provádět saunové rituály ani využívat ledových studní.

Na hromadných akcích se nově smí sejít nejvýš 300 lidí. S tímhle zastropováním se někde vypořádali po svém a pořádají třeba koncerty, jež lze sledovat z pohodlí automobilu, podobně jako v letních autokinech. Do rytmu písní se tam užívají ostřikovače, potlesk nahrazuje zvuk klaksonů.

Nemocnice a návštěvy

Fungovat pondělím znovu začínají ve velké míře také různé sociální služby, jako jsou denní a týdenní stacionáře či kurzy pro seniory. Ale prozatím jen pro klienty do padesáti let. Navštívit už lze své blízké v domovech pro postižené a pro seniory. I tady však dál panují přísná hygienická omezení: najednou mohou jednoho klienta navštívit maximálně dvě dospělé osoby, při vstupu jim personál změří teplotu, zvýšená znamená nemožnost schůzky.

Navštěvovat už lze i nemocnice, byť některé se rozhodly kvůli přetrvávajícímu riziku zatím tuto možnost nevyužít, za což sklidily kritiku od ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Návštěvy jsou bohužel stále zakázané u pacientů v terminálním stadiu nemoci.

Hygiena

Konstantou zůstává důsledné dodržování hygieny, například pečlivé mytí rukou. „Ačkoliv nám míra nákazy umožnila se zase o krok přiblížit životu před koronavirovou epidemií, musíme být stále důslední a dodržovat hygienická pravidla,“ vzkázal ministr Vojtěch.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat