Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Česku se uvolňují další koronavirové restrikce. Podívejte se, které zákazy platí a které už ne

Otevřená restaurační zahrádka po koronakrizi v Praze. foto:  Michal Šula, MAFRA

Původní zpráva
Praha - Boj proti šíření koronaviru, který si nejspíš už s předstihem zajistil první místo v každoroční anketě LN Slovo roku, by se dal rozdělit do několika etap. Tou první byl soubor vládních opatření „co se nesmí“, již od konce dubna následovala etapa druhá – tedy balík změn s optimističtějším podtitulem „co se již může“. Ukončení druhé etapy je spojené s koncem harmonogramu rozvolňování státem vyhlášených restrikcí a omezení, který běží od 20. dubna. Cílová páska však na dohled ještě není. Zbývá etapa třetí, tedy „co stále ještě nesmíme“.
  5:00

Vzhledem ke kolísání křivky počtu infikovaných a několika ohniskům nákazy (Praha, Karviná), se vyplatí nepodlehnout iluzi epidemické anarchie a v omezeném režimu ještě nějaký čas vydržet.

Roušky

Symbol koronakrize, kterého se ještě hned tak nezbavíme. Byť je od pondělí možné ji za určitých podmínek venku sundat, i tak má obnažení nosu a úst dál svá pravidla. Stále platí povinnost zakrýt si dýchací cesty v prostředcích veřejné dopravy, v taxíku a v uzavřených prostorech. Ať už tedy člověk vyrazí na nákupy, za kulturou do divadla, či zaplatit na čerpací stanici, roušku je nutné mít nasazenou.

Otevřou se bazény, sauny i wellness centra. Do vody i s rouškou, pravidla ale silně omezí provoz

Ani venku však dál není možné odložit roušku v jakékoliv situaci. Dál platí pravidlo o nutnosti nejméně dvoumetrového rozestupu lidí z různých domácností. Pro městskou populaci to znamená, že při pohybu zalidněnými ulicemi bude permanentně „orouškovaná“.

Výjimku z nošení ústenky či jiné ochrany úst a nosu mají některé skupiny obyvatel – při dodržení stanovených podmínek (rozestupy, dezinfekce) je nemusejí mít nasazené děti například ve školách a školkách, pracovníci v kancelářích, řidiči MHD.

Ve větších prodejnách potravin a drogerie dál platí vyhrazená doba mezi 8.00 a 10.00 pro nákupy osob starších 65 let.

Restaurační zařízení

Mnohými tolik postrádaný sociální kontakt v tradičním prostředí hospod a zahrádek si od pondělí lze užívat znovu takřka plnými doušky. Tedy alespoň v časovém intervalu 6.00–23.00, kdy mohou mít podniky otevřeno, mimo něj se lze v noci zastavit jen u výdejních okének. Personál smí prezentovat nabídku jídel a pití dál jen zpoza roušek, host si je smí při konzumaci jídla a nápojů odpustit.

Volnočasové aktivity

Zaplavat si v bazénu, na koupališti, vypotit se v sauně – to je od pondělí také možné. I tam ale dál platí omezení: v bazénech je stále zakázaný provoz protiproudů, divokých řek či vodopádů, v saunách nelze provádět saunové rituály ani využívat ledových studní.

Na hromadných akcích se nově smí sejít nejvýš 300 lidí. S tímhle zastropováním se někde vypořádali po svém a pořádají třeba koncerty, jež lze sledovat z pohodlí automobilu, podobně jako v letních autokinech. Do rytmu písní se tam užívají ostřikovače, potlesk nahrazuje zvuk klaksonů.

Nemocnice a návštěvy

Fungovat pondělím znovu začínají ve velké míře také různé sociální služby, jako jsou denní a týdenní stacionáře či kurzy pro seniory. Ale prozatím jen pro klienty do padesáti let. Navštívit už lze své blízké v domovech pro postižené a pro seniory. I tady však dál panují přísná hygienická omezení: najednou mohou jednoho klienta navštívit maximálně dvě dospělé osoby, při vstupu jim personál změří teplotu, zvýšená znamená nemožnost schůzky.

OBRAZEM: Fotbal je tu. Nástup v rouškách, desinfikují se i míče, z tribun zeje prázdnota

Navštěvovat už lze i nemocnice, byť některé se rozhodly kvůli přetrvávajícímu riziku zatím tuto možnost nevyužít, za což sklidily kritiku od ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Návštěvy jsou bohužel stále zakázané u pacientů v terminálním stadiu nemoci.

Hygiena

Konstantou zůstává důsledné dodržování hygieny, například pečlivé mytí rukou. „Ačkoliv nám míra nákazy umožnila se zase o krok přiblížit životu před koronavirovou epidemií, musíme být stále důslední a dodržovat hygienická pravidla,“ vzkázal ministr Vojtěch.