Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jaké šaty pro svědkyni na svatbě?

Česko

MÓDNÍ ORDINACE KLÁRY KLEMPÍŘOVÉ

Koncem srpna jdu na svatbu za svědka své dlouholeté kamarádce. Už teď si lámu hlavu, jaké zvolit oblečení. Buďte tak hodná a poraďte mi, jaké šaty budou nejvhodnější. Děkuji. Michaela Lorencová Nejdřív si zajděte s budoucí nevěstou na kávu a získejte od ní co nejvíc informací: kde bude obřad, v jakém prostředí budete potom oslavovat a hlavně jaké šaty na sobě bude nevěsta mít. U větších svateb bývají oděvy všech hlavních aktérů barevně sladěné. Pokud bude mít nevěsta originální model zajímavé barvy, můžete se odvázat též. Zvolí-li však tradiční bílou, smetanovou nebo šampaň, pak se ptejte, v jaké barvě bude mít doplňky – květiny, stuhy, dekorace. Směrodatná je i kravata a ozdobný kapesníček ženicha.

Zkuste si sehnat šaty nebo kostýmek v podobných tónech.

Šaty by neměly být vyzývavé ani nápadné. Hvězdou dne je nevěsta, ne vy. Proto se také vyhněte bílé barvě, ta patří nevěstě (pokud si ji zvolí).

Na svatbu ovšem nepatří ani černá (s výjimkou pánských obleků), i když dnes už nešokuje. Pokud na ní trváte, osvěžte ji alespoň výraznými bílými akcenty a odpusťte si tmavé punčocháče.

Tradice velí volit barvy spíše pastelové, dovoleny jsou i vzorované látky v romantickém stylu.

Pozor ale na letní šaty z bavlny nebo viskózy, to jsou nevhodné materiály.

Lepší je hedvábí a směsové materiály. Vhodné jsou střihy s širšími náramenicemi jako na obrázku (model francouzské značky 1-2-3), tenkým ramínkům se vyhněte. Odhalená ramena se na obřad v kostele ani na úřadě moc nehodí, takže nezapomeňte na lehké bolerko nebo široký šál. (Toto pravidlo však neplatí u nevěsty, tam se s korzety s odhaleným dekoltem počítá.

Třešničkou na dortu vašeho kompletu může být klobouk. Na letní svatbu najdete ten pravý na Václavském náměstí v Praze v pasáži Stýblo (dříve Alfa) v butiku Model nebo v pasáži Koruna v reprezentační prodejně Tonak.

Svoje dotazy pište na modniordinace@lidovky.cz

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!