Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jaké šaty pro svědkyni na svatbě?

Česko

MÓDNÍ ORDINACE KLÁRY KLEMPÍŘOVÉ

Koncem srpna jdu na svatbu za svědka své dlouholeté kamarádce. Už teď si lámu hlavu, jaké zvolit oblečení. Buďte tak hodná a poraďte mi, jaké šaty budou nejvhodnější. Děkuji. Michaela Lorencová Nejdřív si zajděte s budoucí nevěstou na kávu a získejte od ní co nejvíc informací: kde bude obřad, v jakém prostředí budete potom oslavovat a hlavně jaké šaty na sobě bude nevěsta mít. U větších svateb bývají oděvy všech hlavních aktérů barevně sladěné. Pokud bude mít nevěsta originální model zajímavé barvy, můžete se odvázat též. Zvolí-li však tradiční bílou, smetanovou nebo šampaň, pak se ptejte, v jaké barvě bude mít doplňky – květiny, stuhy, dekorace. Směrodatná je i kravata a ozdobný kapesníček ženicha.

Zkuste si sehnat šaty nebo kostýmek v podobných tónech.

Šaty by neměly být vyzývavé ani nápadné. Hvězdou dne je nevěsta, ne vy. Proto se také vyhněte bílé barvě, ta patří nevěstě (pokud si ji zvolí).

Na svatbu ovšem nepatří ani černá (s výjimkou pánských obleků), i když dnes už nešokuje. Pokud na ní trváte, osvěžte ji alespoň výraznými bílými akcenty a odpusťte si tmavé punčocháče.

Tradice velí volit barvy spíše pastelové, dovoleny jsou i vzorované látky v romantickém stylu.

Pozor ale na letní šaty z bavlny nebo viskózy, to jsou nevhodné materiály.

Lepší je hedvábí a směsové materiály. Vhodné jsou střihy s širšími náramenicemi jako na obrázku (model francouzské značky 1-2-3), tenkým ramínkům se vyhněte. Odhalená ramena se na obřad v kostele ani na úřadě moc nehodí, takže nezapomeňte na lehké bolerko nebo široký šál. (Toto pravidlo však neplatí u nevěsty, tam se s korzety s odhaleným dekoltem počítá.

Třešničkou na dortu vašeho kompletu může být klobouk. Na letní svatbu najdete ten pravý na Václavském náměstí v Praze v pasáži Stýblo (dříve Alfa) v butiku Model nebo v pasáži Koruna v reprezentační prodejně Tonak.

Svoje dotazy pište na modniordinace@lidovky.cz

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....