Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jaké gangy operují v Česku: nahlédněte do zprávy elitních detektivů

Česko

  8:00
PRAHA - UVNITŘ DOKUMENT. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu bilancuje rok 2011. Server Lidovky.cz vám přináší dokument, který popisuje operace zločineckých struktur v Česku.

Policisté si nácvikem mají zautomatizovat základní návyky a zažít si zátěžové situace foto: ČTK

Elitní detektivové z ÚOOZ se stejně jako Bezpečnostní informační služba v nedávno zveřejněné výroční zprávě zmiňují o prorůstání korupce do všech úrovní státní správy. Podle detektivů je právě úplatkářství jedním z nejvýznamnějších faktorů, který podporuje rozvoj organizovaného zločinu v Česku.


„Vývoj v roce 2011 potvrdil, že klíčovou roli při korupčním jednání hraje nízká transparentnost výběrových řízení při zadávání veřejných zakázek a nízká transparentnost poskytování dotací z veřejných prostředků soukromým podnikatelským subjektům,“ dočtete se v dokumentu poskytnutého veřejnosti.

Křišťálová lupa - hlasování 2011

Korupční skupiny se ale podle policistů začaly odklánět od používání násilí či jeho pohrůžky, jak tomu bylo v minulosti. Mnohem více se zaměřují na čistě ekonomickou trestnou činnost, při níž účelově zakládají různé společnosti.

„Členové kriminálních struktur přitom aktivně vyhledávali zejména kontakty na příslušníky policie a pracovníky celní správy s cílem připravit si prostor pro korupční aktivity,“ stojí ve zprávě.

Souhrn jednotlivých oblastí

  • Extremismus

Zpráva se zmiňuje o nárůstu počtu veřejně pořádaných akcí levicovými i pravicovými extremisty. Pravice reprezentovaná především Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS) se podle nich snažila sjednotit scénu prostřednictvím tématu „anticikánismu“. Vloni údajně vzrostly také násilné projevy krajní pravice, zejména právě proti Romům.

  • Krádeže aut

Za velmi problematickou označuje útvar situaci týkající se organizovaných krádeží vozidel. Kvůli otevření hranic v rámci EU se prý stále více zlodějů zaměřuje na krádeže aut v zahraničí. V některých, zejména příhraničních oblastech, pak loni došlo k poměrně významnému nárůstu počtu případů.

„K následné legalizaci těchto vozidel poté dochází především v České republice, což je umožněno nedostatečnou legislativou a kontrolní činností státních orgánů v této oblasti,“ uvádí zpráva.

Škody, které jsou ČR tímto druhem kriminality způsobeny, policisté odhadují na zhruba dvě miliardy korun ročně. V celé EU se pak pohybují okolo 15 miliard eur (cca 370 miliard korun) ročně.

  • Obchod s lidmi

Obchod s lidmi stále patří mezi nejčastější formy organizovaného zločinu v Česku. Již několik let se ale snižuje násilnost trestných činů. Pachatelé k dosažení svých cílů využívají především lstí nebo drogovou závislost.

„Česká republika je cílovou zemí zejména pro osoby ze států bývalého SSSR, Rumunska, Bulharska, Slovenska a Vietnamu. Pod záminkou práce s dobrým výdělkem jsou lidé získáváni na práci v České republice prostřednictvím organizovaných skupin,“ píše ÚOOZ.

  • Terorismus

ÚOOZ se zabýval také teroristickou činností v Česku. Loni zde sice nedošlo k žádným otevřeným projevům mezinárodního terorismu, lidé podezřelí z napojení na tyto organizace však mají v Česku ale své logistické základny.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat