Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Jakeš je stalinista. Lže si, jinak by musel skočit z mostu, říká Kocáb

25 let svobody

  17:20
PRAHA - „Miloš Jakeš zůstává ve svých očích bojovníkem za čistý socialismus. Že při tom soudruzi zničili život milionům lidí, si nepřipouští.“ Touto větou reagoval v rozhovoru pro Lidovky.cz Michael Kocáb, výrazná tvář revoluce listopadu 1989 na vyjádření Miloše Jakeše.

Michael Kocáb foto: Lidové noviny

Bývalý generální tajemní ÚV KSČ tvrdí, že revoluci bylo možné potlačit tanky a že komunismus v Československu zradil přímo Sovětský svaz. 

Lidovky.cz: Komunistický režim v Československu padl za pomoci Sovětského svazu. Gorbačov zradil a zaprodal se kapitalismu. Alespoň to v rozhovoru pro Lidové noviny tvrdí Miloš Jakeš. Co na jeho teorii říkáte?
Je nesmysl, že by byl Sovětský svaz nějak napojen na demonstranty, jak také Jakeš tvrdí. Vymykalo se to z rukou totiž i samotnému Michailu Gorbačovovi. Byl to prostě politický převrat. A nejen u nás, v celém východním bloku.

Rozhovor Miloše Jakeše pro Lidové noviny

Lidovky.cz: Právě demonstranty Jakeš označil jako partu „zblblých lidí“, kteří se navíc sešli „jen“ v Praze.
Hodnocení, kdo a jak byl zblblý, je věcí individuálního soudu. Nechci reagovat lacině tím, že my na straně demonstrantů jsme si o zblblosti tehdejšího aparátu v čele s Milošem Jakešem mysleli své. Za hrstkou těchto lidí, kteří sebrali odvahu v čele se studenty, disidenty, umělci či kriticky smýšlejícími občany, stálo vědomí velké části naší společnosti, že žijeme v nenáviděném a nepřijatelném totalitním systému.

Lidovky.cz: Údajně demonstrantům, v jejichž čele jste stál i vy, pomáhala StB i KGB.
Jakešovo vedení Ústředního výboru KSČ nebylo schopno se napojit ani na obrodný Gorbačovův proud, natož na vývoj po 17. listopadu. Ostatně Jakeš označil perestrojku za „politický Černobyl socialismu“. Pro nás bylo důležité ne vyjednávat s ÚV KSČ, ale nějak zajistit, aby československá armáda nezaútočila proti demonstracím. To by mohlo mít v prvních dnech revoluce určující význam.

Lidovky.cz: Jakeš tvrdí, že za ním přišli lidé z armády, že jsou připraveni jednat a socialismus hájit, tedy tvrdě proti demonstrantům zasáhnout. Nechtěl ale prozradit, kdo konkrétně to byl.
Když jsem na Generálním štábu poprvé za Občanské fórum jednal s generálem Miroslavem Vackem (tehdejší náčelník Generálního štábu; pozn. redakce) právě o tom, aby nevydal pokyn k zásahu proti demonstrantům, nepřijal mne nepřátelsky a dokonce i kritizoval Milána Václavíka (tehdejší ministr obrany; pozn. redakce). Mezi řádky mi naznačil, že nemá cenu s ním jednat, protože zastává tvrdý postup proti demonstrantům,  byl nemocný a navíc holdoval alkoholu. To může být ten soudruh, kterého Jakeš v rozhovoru nejmenoval. Možná se také jedná o bývalého velitele tankové divize Zdeňka Zbytka, člena sdružení Přátelé Miloše Zemana.

Lidovky.cz: Nyní ale Jakeš tvrdí, že zásah proti demonstrantům si on nepřál.
Krátce po 17. listopadu jsem s Václavem Klausem navštívil generála Zachariáše, velitele západního vojenského okruhu ČSA, který nás po hodinovém rozhovoru opatrně ujistil, že proti vlastním občanům vojensky zasahovat nebude, za podmínky, že k tomu nedostane od náčelníka generálního štábu přímý rozkaz. Druhý den mne však Vacek na již zmíněné návštěvě informoval, že to v úmyslu nemá. A když tato informace doputovala určitě i k Jakešovi, má možnost to dnes vydávat za svou vůli. Jenže on s tím už nemohl nic dělat. Ztrácel velmi rychle kontrolu.

MIchael Kocáb a Václav Havel při předávání cen

Lidovky.cz: A co tedy to jeho tvrzení, že jste měli podporu od StB i KGB?
Jednali jsme také se sovětskou ambasádou, ale jinak, než si Jakeš myslí. Na půdě Občanského fóra jsme iniciovali dopis, ve kterém jsme oslovili generálního tajemníka ÚV KSSS Michaila Gorbačova s prosbou, aby byly zahájeny rozhovory o odsunu sovětských vojsk z Československa. Ten jsem společně s Michalem Horáčkem zanesl na sovětskou ambasádu. Byl to suchý, striktní rozhovor, kdy nám po několika dnech oznámili, že Gorbačov naši žádost přijal s porozuměním. Jakešovci se o tom určitě dozvěděli, měli svoje lidi všude.

Lidovky.cz: A jednali jste také s Ladislavem Adamcem, zástupcem pragmatického křídla v KSČ?
To byla hlavní náplň práce naší iniciativy Most. Soustředili jsme se na přípravu jednání Občanského fóra s premiérem, ale Ústřední výbor KSČ jsme od jakýchkoli kontaktů striktně odřízli. Předpokládali jsme, že to uvnitř komunistického bloku vytvoří konflikt. Jednou mi z ÚV KSČ volali, že chtějí také jednat v čele se soudruhem Jakešem. Dal jsem jim fiktivní termín i místo schůzky, na kterou ale nikdo ze strany Občanského fóra nepřišel. Jakeše jsme tak dostali do izolace zcela záměrně.

Lidovky.cz: A zmíněná KGB?
Jednání s KGB nepřipadalo v úvahu. O čem? Jednou mě naléhavě pozvali na Úřad vlády. V premiérově pracovně, kde ovšem Adamec nebyl, mě očekávali dva Sověti. Jeden se představil jako šéf KGB z Moskvy, to mě úplně šokovalo, druhý jako poslanec Nejvyššího sovětu. Chtěli se vměšovat do naší situace, vyhrožovali a dožadovali se setkání s Václavem Havlem. Už tehdy jsem si uvědomoval, že jakékoli schůzky s nimi jsou nepřijatelné. A tak jsem jim opět dal fiktivní čas a místo schůzky a nikomu jsem o tom neřekl. Nikdo opět nepřišel a soudruzi odjeli s nepořízenou.

Lidovky.cz: Revoluci prý bylo možné potlačit tanky, stejně jako tomu bylo v Číně na náměstí Nebeského klidu. Jaké plány režim měl, aby zabránil povstání? Víte o nich?
Generál Vacek mi později vyprávěl, že plány na potlačení byly připravené. Stačilo jen dát rozkaz a spustit je. Nejprve by proběhly nízké přelety stíhaček nad Prahou, pak by se v ulicích Prahy objevila obrněná vozidla a snad i Zbytkovy tanky, které by postupovaly směrem k centru s doprovodem pěšáků. Nevím. Důležité ale je, že nic z toho se nestalo.

Lidovky.cz: Sám Jakeš se ale přece musel snažit něco udělat...
O tom nic nevím. Myslím, že seděl jako „kůl v plotě“ ve své pracovně a koukal na telefon. Když nikdo nevolal, dal si čaj nebo minerálku, koukal z okna a přemýšlel, co bude dělat. S dalšími soudruhy se určitě dohadoval o tom, co bude, ale prakticky už nemohli dělat nic.

Miloš Jakeš, listopad 2014.

Lidovky.cz: Proč tedy 25 let po revoluci říká něco takového?
Jediné co ještě může udělat, je pomstít se revoluční garnituře a pokusit se strhnout z vítězů gloriolu. Jakeš vlastně říká, že ve zpackané snaze o výměnu komunistických garnitur jiní soudruzi nechtěně otevřeli stavidla státnímu převratu. Ať si nemyslíme, že jsme hrdinové, kteří pomohli vlastnímu národu, protože to stejně nějakým způsobem zařídila StB a KGB. A demonstranti že do svého cíle jen jaksi náhodou spadli. To je k smíchu. Tak jestli byla StB a KGB dlouhodobě směřovaná k tomu, aby ze sovětského impéria udělala 500 milionů kapitalistů, tak to všechna čest.

Lidovky.cz: Z celého rozhovoru je znát, že Jakeš v minulém režimu nevidí žádný problém. Nepřipouští si, že by se v Československu dělo něco špatného. I politické vězně označil za kapičku, která si za to vlastně může sama. Měli prý mlčet.
Jakeš se v rozhovoru jeví jako stalinista, což mne překvapilo. Bagatelizuje Stalinovy zločiny, tedy vyvraždění zhruba 20 milionů lidí, jako přečiny na cestě za vyššími ideály. Jako potíže, které nastaly při prosazování historické spravedlnosti pro dělnickou třídu. Pokud takto vnímá stalinskou éru, nemůžeme se divit, že pár zavřených lidí v průběhu normalizace mu připadá jako kapička v moři. „Byla to jejich volba“, říká. A ty stovky zavražděných v čele s Miladou Horákovou si asi také přišli požádat na ÚV KSČ o trest smrti. Je to zrůdné a zvrácené vnímání reality.

Lidovky.cz: Proč to ale podle vás říká? Něco tím sleduje, nebo tomu sám věří?
Aby vůbec ještě mohl žít, aby se mohl vyspat, tak tomu musí věřit. Dle mého názoru obelhává sám sebe a zůstává ve svých vlastních očích bojovníkem za čistý socialismus a komunismus. Že při tom soudruzi doslova zničili život milionům lidí, to si nepřipouští. Kdyby totiž přijal fakt, že se jedná o vražedný systém, kterému sloužil, musel by skočit z mostu. Prozření je možné, ale velmi těžko v případě, že za vámi zůstává apokalypsa. Jakeš by s tím nemohl žít.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...