31. května 2019 10:41, aktualizováno  13:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jakl byl opět napaden. ‚Útočník mě schválně uhodil na stejné místo jako v sobotu,‘ tvrdí

Ladislav Jakl (2019). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Jakl (2019). | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Praha/Zlín Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Ladislav Jakl byl dle svých slov znovu fyzicky napaden. K incidentu mělo dojít ve středu během filmového festivalu ve Zlíně. Někdejší tajemník bývalého prezidenta Václava Klause se stal terčem útoku již podruhé během během jednoho týdne. Prvnímu napadení čelil v sobotu večer v pražském metru.

„Došlo k tomu předevčírem u snídaně v hotelu ve Zlíně,“ potvrdil Jakl serveru Lidovky.cz informaci, s níž jako přišly Parlamentní Listy. Podle jeho slov je mezi prvním a druhým incidentem zřejmá souvislost. „Útočník sám řekl, že mě schválně uhodil tam, kde mě to od soboty bolí nejvíc,“ popsal dále situaci.

V moravské metropoli byl Ladislav Jakl spolu s dalšími členy RRTV konference v rámci filmového festivalu. Účastnila se jí také jeho bývalá žena Dana Jaklová, která ve vysílací radě zasedá od roku 2015.

„U incidentu jsem nebyla, protože jsem přišla později. Můj bývalý muž to pak už nechtěl řešit, toho člověka neznal, tak jsme pak odjeli,“ řekla Jaklová pro Lidovky.cz.

Policie se však zatím podle slov své krajské mluvčí Lenky Javorkové nemá o podobné události žádné informace, a tak se jí momentálně nezabývá. „V rámci zlínského filmového festivalu neevidujeme žádné napadení ani narušení veřejného pořádku,“ řekla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

O incidentu ve zlínském hotelu Moskva podle svých slov slyšel i Václav Klaus mladší. Jakla prý někdo strčil ve dveřích a pronesl něco ošklivého na jeho adresu.

Záležitost se dostala i na páteční jednání sněmovny, která už v úterý v usnesení odsoudila vyvolávání nenávisti k lidem na základě jejich politického názoru. Předseda SPD Tomio Okamura dnes řekl, že takovým politickým terorismem proti odpůrcům se v Německu chopili moci nacisté, je podle něho ohrožena demokracie. K Okamurově námětu, aby se Sněmovna k tématu příští týden vrátila, se připojil šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik, jenž poukazoval na zostřující se netoleranci ve společnosti.

Jakl byl poprvé napaden v sobotu večer ve voze pražského metra. „Seděl jsem na sedadle a najednou kdosi nade mnou zvolal: Ty seš Jakl, ten lídr SPD. A začal mě mlátit do hlavy a ramene. Pak mě strhl na zem a na zastávce hned utekl,“ popsal serveru Echo24 situaci Jakl. Z incidentu vyvázl s viditelným potlučením. Podle dřívějšího vyjádření exprezidenta Klause, kterému Dělal Jakl tajemníka, šlo o politicky motivovaný čin s mimořádnou společenskou závažností. Policie útok prošetřuje.

Jakl v loňských senátních volbách kandidoval v Praze 2 za SPD Tomia Okamury, ale neuspěl. Letos ho Parlament zvolil za člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. V roce 2012 se například pokusil kandidovat na prezidenta republiky za Stranu svobodných občanů, nenasbíral ale dostatek podpisů.

Napadení politiků není v Česku ojedinělé. Například před měsícem zaútočili dva muži na poslance TOP 09 Dominika Feriho při ochutnávce vín v Boršicích na Uherskohradišťsku. Dvaadvacetiletý opoziční politik byl po napadení převezen s řeznou ranou na zádech do nemocnice. Loni v lednu ukrajinská přívrženkyně hnutí Femen přiběhla polonahá a s hanlivým nápisem na těle k prezidentovi Miloši Zemanovi ve volební místnosti v pražských Lužinách. Žena dostala ve zkráceném řízením podmínku a byla vyhoštěna.

ČTK, Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.