Podle Vlastimila Válka z TOP 09 změna znamená nejistotu v dalších krocích týkajících se opatření proti covidu. Zmínil také, že by se Arenberger neměl vracet na post ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Arenberger ještě dnes rezignuje, ministrem zdravotnictví se má opět stát Vojtěch![]() |
Arenberger oznámil rezignaci dnes dopoledne poté, co média upozornila na řadu otázek v souvislosti s jeho majetkem. „Jsem rád, že se neživím politickou satirou, protože bych byl dnešním dnem definitivně bez práce. Adam Vojtěch možná nikomu nikdy moc nevadil, jeho nezvládnutí nástupu druhé vlny pandemie covidu a předražené nákupy ochranných pomůcek ale zapomenout nelze,“ uvedl v tiskové zprávě Svoboda. Babiš podle něj nemá kde brát, takže nastává „recyklace“.
Válek na tiskové konferenci ve Sněmovně uvedl, že není jasné, kdo bude resort řídit, a to ne jen z pozice ministra, ale i náměstků či poradců. Pokud se prokážou kauzy, kvůli kterým Arenberger rezignoval, neměl by se podle Válka už bývalý ministr vracet do čela nemocnice. „Jsou to kauzy člověka, nemělo by platit, že ministr krást nemůže, a ředitel nemocnice může,“ uvedl poslanec, o kterém se spekuluje jako o možném ministrovi v případě, že by TOP 09 v koalici Spolu uspěla v říjnových sněmovních volbách.
Vláda překonává v neschopnosti a chaosu sama sebe, míní šéf Pirátů Ivan Bartoš. Počet výměn ministrů zdravotnictví v době pandemie je podle něj neodpovědný vůči občanům. „Jde o zásadní pochybení vlády, především pak jejího předsedy, který není schopen zajistit stabilitu resortu, ani důvěryhodného kandidáta bez skandálů,“ sdělil Bartoš ČTK.
ZVĚŘINA: Druhé kolo Vojtěcha, nachystat se už může Prymula aneb Národ umírá smíchy![]() |
Arenberger podle Bartoše odchází po sérii „nekonečných průšvihů“. „Bohužel jen proto, aby se na jeho místo vrátil Adam Vojtěch, který je spojovaný s neprůhlednými zakázkami ohledně nákupů ochranných pomůcek ze začátku pandemie,“ uvedl. Nejvyšší kontrolní úřad pirátskou kritiku ohledně nákupů označil za oprávněnou, doplnil Bartoš. „Kabinet místo vyvození odpovědnosti nyní vrací Adama Vojtěcha na post ministra,“ kritizuje Bartoš.
Předseda lidovců Marian Jurečka sdělil, že evidentně už nikdo schopný nechce mít s Babišovou vládou nic společného. „A tak se vrací Adam Vojtěch, který nestihl odejít na ambasádu do Finska, kam měl být vyslán. Takto fakt nelze dělat dobrou správu země,“ konstatoval. Jako Babiš by se podle něj žádný dobrý manažer nechoval. „Je to zoufalá personální politika premiéra, když ministr který byl odvolán pro neschopnost, se po pár měsících opět vrací do úřadu,“ doplnil.
Zeman zopakoval, že by Babiše nechal dovládnout v demisi. Proti možnému odvolání Arenbergera nic nemá![]() |
Podle šéfa SPD Tomia Okamury už „ortel nad Arenbergerem“ vyřkl prezident Miloš Zeman, když nedávno oznámil, že by k jeho odchodu neměl námitky. Babiš před červnovým hlasováním o nedůvěře vládě není v situaci, aby mohl Zemanovi odporovat, míní Okamura. „Faktem ovšem je, že je až neuvěřitelné, jak pan ministr dokázal shromažďovat majetek při své práci ve veřejném zdravotnictví. Ukazuje se, že platí, co říkám léta - peníze jsou, jen tečou špatným směrem. Namísto do služeb občanům si je odklánějí státní manažeři,“ napsal Okamura.
Arenberger učinil jediné možné rozhodnutí, které měl udělat už dávno, míní šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Usvědčený podvodník a lhář nemá ve vládě co dělat. Ještě by se jeho odchodem měli inspirovat předseda a místopředseda vlády a zabalit to úplně,“ konstatovala. Návrat Vojtěcha podle ní ukazuje, že „vládního cirkusu se nechce účastnit vůbec nikdo“.
I podle šéfa STAN Víta Rakušana měl Arenberger skončit dříve. „Jednoznačně se ukazuje totální neschopnost premiéra vybrat si schopné a slušné lidi do své vlády. Už sahá po těch, které on sám pro neschopnost vyhodil, což považuji za politickou zoufalost. V této chvíli je tedy naprosto zřejmé, že do této vlády chaosu žádný skutečný odborník jít nechce,“ napsal ČTK Rakušan.
Krátkodobá brigáda
Z funkce ministra zdravotnictví se stala krátkodobá brigáda, a to si zdravotnictví nezaslouží. V reakci na úterní rezignaci ministra Petra Arenbergera (za ANO) to řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Arenbergera nahradí jeden z jeho předchůdců a poslanec za ANO Adam Vojtěch. Podle Kubka to svědčí o tom, že premiér Andrej Babiš (ANO) nemá nikoho, kdo by byl ochoten se ministrem zdravotnictví stát.
Naopak epidemiolog Rastislav Maďar návrat Vojtěcha vítá, podle něj vždy dal na rady odborníků. Podle exministra Romana Prymuly jsou změny plně v kompetenci premiéra.
„Kdyby ta situace nebyla tragická, byla by komická, protože ministři zdravotnictví se střídají jako apoštolové na orloji. Z té funkce se stala krátkodobá brigáda a něco takového si zdravotnictví nezaslouží,“ řekl Kubek.
Zažil jsem mediální lynč, postěžoval si Arenberger. Jedinou chybou prý bylo špatně vyplněné majetkové přiznání![]() |
Podle něj se komora snaží spolupracovat s každým ministrem, ale když se takto střídají, prakticky to nejde. Arenberger nastoupil do funkce na začátku dubna, střídal Jana Blatného, který ve funkci vydržel zhruba pět měsíců. Ještě před tím byl na postu 38 dnů Roman Prymula, který nastoupil právě po Vojtěchovi.
Podle Kubka je návrat Adama Vojtěcha, který ve funkci skončil loni v září, obrazem toho, že premiér Babiš nemá nikoho, kdo by byl ochoten se stát ministrem zdravotnictví. „Takže mu zbyl pouze Adam Vojtěch, jehož kvalifikací pro tento post je naprostá loajalita k premiérovi. A to je samozřejmě na výkon funkce ministra málo,“ dodal Kubek.
Naopak Maďar, který je členem odborné poradní skupiny MeSES, která ve věcech epidemie covidu-19 dříve radila ministerstvu zdravotnictví, návrat Vojtěcha vítá.
„Vždy dal na rady odborníků a jeho spolupráce s MeSES by byla určitě výborná. I když už bychom pod ministerstvo asi nešli. Očekávám, že by v létě řešil i necovidovou agendu, a to je taky moc dobře. Zná lidi i procesy, ve všem na ministerstvu je zorientovaný. Skutečně dobrý tah,“ napsal ČTK Maďar.