10. června 2014 18:25, aktualizováno 11. 6 8:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jako by Rath radil s bojem proti korupci, reaguje Hudeček na Béma

Pavel Bém se v Obecním domě konečně zase viděl s přáteli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém se v Obecním domě konečně zase viděl s přáteli. | foto: © ČTKČeská pozice

PRAHA Pokud projekt Opencard skončí, bude to projev absolutní hlouposti (zkráceně řečeno) primátora Tomáše Hudečka. S takovým vzkazem vyrukoval jeho předchůdce Pavel Bém, který stál u zrodu karty Pražana. "To je jako kdyby David Rath vzkazoval, jak bojovat proti korupci," reagoval na Béma pro server Lidovky.cz Hudeček.

"Kdyby se stalo, že karta Pražana bude zrušena, tak to bude další z příběhů absolutní koncentrované lidské hlouposti současného primátora Hudečka," prohlásil exprimátor Bém (ODS) v pondělním rozhovoru pro DVtv.

Aktuálně totiž není jasné, co s projektem za 1,35 miliardy bude dál. Praze v polovině měsíce končí smlouva s firmou eMoneyServices, která vlastní autorská práva na kartu. Praha je sice chce odkoupit, avšak s firmou se zatím nedohodla na ceně. Obě strany tvrdí, že jednání pokračují.

K TÉMATU:

Na Bémův výrok, kterým komentoval krajní řešení - tedy zrušení celého projektu, reagoval primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) pro Lidovky.cz. "Rady a postřehy Pavla Béma ke kartě Opencard beru na stejnou váhu, jako kdyby David Rath vzkazoval, jak bojovat proti korupci," vzkázal Bémovi.

Pražská ODS zvažuje trestní oznámení na primátora Hudečka (TOP 09).

Pražský primátor Tomáš Hudeček

A připomněl: "Je to Bém, kdo za celým předraženým a pro město nevýhodným projektem stojí." První smlouvu o Opencard z roku 2006 totiž podepsal právě Bém. Jenže ten tvrdí, že pochybení přišlo až s novým vedením magistrátu.

Pikantní pointa...

...David Rath skutečně radil s korupcí.

"My jsme ve Středočeském kraji pro to udělali hodně, je paradox, že jsem skončil ve vězení a jsem souzen," řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz.

ČTĚTE VÍCE:

"Realita je taková, že v roce 2009 - ještě za mého vedení - byla nevýhodná smlouva upravena a schválena Radou hlavního města Praha," uvedl exprimátor Bém. Od té chvíle už podle něj neplatilo, že licenční práva na Opencard vlastnila a mohla s nimi zacházet pouze firma Haguess.

Jak ale v debatě dodal jeho nástupce a nyní už také bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS), tato úprava smlouvy vůbec neřeší problém, který nyní stojí před hlavním městem. "Nic to nemění na autorských právech. Rozvolnily se jen licence v tom smyslu, že Praha smí některé služby zadávat jiným firmám," reagoval Svoboda.

Zastaralé řešení bez budoucnosti

Současný primátor Hudeček označil projekt Opencard za zastaralé řešení. "Dnes se jedná o uzavřený systém, který nemá budoucnost. Slýchám nyní, že by se systém mohl rozvíjet o další funkce za stovky milionů korun. To samé ale šéfové firmy Haguess slibovali již v roce 2011 a dnes za to chtějí další peníze," uvedl skepticky. A dodal: "My půjdeme cestou moderního a otevřeného řešení." Co přesně to pro Pražany znamená, ale neupřesnil.  

ČTĚTE TAKÉ:

Kartu Opencard si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Skutečných uživatelů je kolem milionu. V souvislosti s touto zakázkou již bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Obvinění kvůli Opencard ale čelí i pražští radní včetně exprimátora Svobody.

spaŠárka Pálková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!