Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

„Jako kdyby tudy prošla válka“

Česko

Starosta Brisbane chce úklid města zvládnout jen s pomocí dobrovolníků. Návrat k normálu potrvá měsíce

BRISBANE/PRAHA Neplacená armáda civilistů vyrazila do ulic Brisbane, hlásala včera reportáž deníku The Sydney Morning Herald. Tvoří ji všichni, kdo jsou schopni vzít do ruky lopatu. Jakmile začala voda z rozvodněné řeky Brisbane opadávat, sešel se u starosty Campbella Newmana narychlo svolaný krizový štáb a vypracoval plán, kde a jak s odklízením následků povodně začít.

„Jako kdyby tudy prošla válka,“ konstatovala premiérka australského státu Queensland Anna Blighová. Škody, které záplavy napáchaly nejen v Brisbane, ale i v dalších koutech státu, jsou podle ní jednoznačně „největšího rozsahu v historii“. Předběžně je vyčíslila na 5 miliard australských dolarů, což je zhruba 92 miliard korun.

Starosta se obrátil na lidi, aby dobrovolně přiložili ruce k dílu. Podle odhadů by na výzvu mohlo zareagovat až několik desítek tisíc lidí. Samotné odstraňování škod bude podle radnice probíhat ve čtyřech fázích. Nejprve bude obnovena infrastruktura, to jest hlavně silnice, ale například i poškozené elektrické vedení. Téměř současně se započne s odklízením bahnem zničených věcí, hlavně těch, které podléhají rychlé zkáze, jako je všechno potravinářské zboží apod. Hnijící materiál by totiž mohl přispět k šíření nejrůznějších nákaz.

„Kdokoliv, kdo může, ať přiloží ruku, lopatu nebo jakékoliv jiné náčiní k dílu. Potřebovali bychom také zapůjčit bagry, malé nakladače a nákladní auta, to všechno může hodně pomoct,“ citoval starostu deník The Sydney Morning Herald.

Úklid každopádně zabere měsíce. Lidem bylo v první fázi řečeno, aby odkládali zničený nábytek a věci na trávníky před domy, odkud je pak budou svážet nákladní auta na provizorní skládky. Radnice současně všechny požádala, aby zvlášť odkládali všechny elektrospotřebiče, v čele s televizemi. Pro ně jsou jako odkladiště prozatím vyhrazeny parky.

Vláda současně oznámila, že kdokoliv má právo odmítnout pomoct s vyklízením svého domu. Jinými slovy, má-li někdo strach o své osobní věci, nebo prostě nevěří dobrovolníkům, že by s jejich věcmi nenakládali dostatečně opatrně, nemusí je do domu pouštět.

Protože každá živelní pohroma bývá současně příležitostí pro různé zloděje, vysílá město do ulic Brisbane dvě stovky policistů, mezi nimiž jsou i policisté z dalších tří svazových států (Nový Jižní Wales, Victoria a Jižní Austrálie). Jejich úkolem je zabránit rabování a jejich „novým“ rajonem 150 ulic, které byly pod vodou. „Zatím máme hlášení jen o několika menších incidentech a ty v současnosti prověřujeme,“ řekl policejní komisař Bob Atkinson.

Počet mrtvých v Brisbane vzrostl na 15, přičemž dalších 60 lidí se stále ještě pohřešuje. Po zmizelých přitom pátrají nejen v Brisbane, ale i v malých městečcích Grantham a Withcott v údolí Lockyer, která záplavy zasáhly začátkem týdne.

Bez elektřiny se vinou záplav octlo na 115 tisíc domácností a v provizorních evakuačních centrech muselo ještě včera trávit noc na čtyři tisíce lidí.

***

Co zničila voda?

* Záplavy v australském Brisbane zničily 11 900 domů a 2500 obchodů.

* Dalších 14 700 domů a 2500 obchodů bylo poničeno částečně. * Celkové škody napáchané záplavami ve státě Queensland dosahují až pěti miliard dolarů.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...