Úterý 8. října 2024, svátek má Věra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jako prvňáček na vysoké škole, hodnotí expert Zemanův plán boje proti terorismu

Česko

  18:01
PRAHA/NEW YORK - Drony, zpravodajské služby a speciální jednotky pod hlavičkou OSN. Prezident Miloš Zeman v úterý představil svou „strategii“ boje proti terorismu. Bezpečnostní experti však kroutí hlavou. „Jako když prvňáček přijde na vysokou školu,“ ohodnotil vystoupení hlavy státu expert na terorismus Adam Dolník. Zeman má v řadách odborné veřejnosti ale i zastánce. „Taková taktika by nepochybně přinášela výsledky,“ míní odborník na bezpečnost Lukáš Visingr.

Prezident Miloš Zeman na Valném shromáždění OSN. foto: ČTK

V úterý vystoupil prezident Miloš Zeman na zasedání OSN a představil svou vizi boje proti terorismu - především pak Islámskému státu. Podle něj by se měla využívat nejmodernější technika a pomocí malých vojenských skupin systematicky ničit vůdce teroristických organizacích. Zeman pak zopakoval svou představu, že vše by mělo probíhat pod záštitou Rady bezpečnosti OSN.

Zeman v OSN: Potřebujeme systematicky likvidovat vůdce teroristických organizací

Podle odborníka na terorismus Adama Dolníka, který dříve přednášel například na australské University of Wollongong, je Zemanův projev nesmyslný. „Ten člověk je úplně vedle. Prezentovat taktiku, kterou bude dělat OSN a dát do jedné věty modré přilby, radu bezpečnosti, zpravodajské jednotky a drony - to jen tak nikdo nedokáže,“ poznamenal.

Ani rychlá likvidace velitelů teroristických organizací by problémy nevyřešila. „Pokud funguje ideologie organizace, tak je schopná neustále natahovat nové rekruty,“ řekl Dolník. Prezidentův projev pak přirovnal ke snaze prvňáčka přednášet na vysoké škole. „Je to líbivá řeč, ale založená spíš na sledování hollywoodských filmů, ne realitě,“ dodal.

Láska k dronům

Podobně kritický k prezidentově představě boje proti terorismu je i Josef Kraus z Centra pro bezpečnostní a strategická studia Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. „Pan prezident se do dronů asi zamiloval,“ podotýká.

Prezident Miloš Zeman na sedmdesátém zasedání OSN v New Yorku

Vojenská síla pod hlavičkou OSN je podle Krause utopie. „ Byla by téměř impotentní, protože její použití při současném mocenském rozložení - právu veta stálých členů Rady bezpečnosti, je téměř nemožné,“ zhodnotil. Jak je nalezení společné řeči jednotlivých aktérů problematické, může dokazovat syrský příklad. „Tam není žádná shoda velmocí na základním řešení konfliktu, takže nasazení sil OSN není možné,“ dodal.

Ani po poražení Islámského státu by práce neskončila. „Nesmí pochopitelně chybět vize postkonfliktní obnovy, která musí být vhodně ‚propagandisticky‘ využita, aby nedošlo pouze k přidušení problému či konfliktu, který se po několika letech opět rozhoří,“ varuje Kraus.

Zeman se v úterý pozdravil s prezidentem USA Barackem Obamou a první dámou...
Český prezident Miloš Zeman strávil první pracovní den své cesty do New Yorku s...

Bezpečnostní odborník a publicista Lukáš Visingr naopak aktivitu Zemana na poli OSN vítá. „Plán navržený Milošem Zemanem by nepochybně přinášel výsledky. V podstatě je to rozšířená varianta toho, co už nyní provádějí zejména Američané,“ připomněl. „Platí ta analogie s bojem proti pirátství, kterou Miloš Zeman použil. Proti globálním hrozbám, jimiž pirátství i islamismus jistě jsou, se musí zasahovat také globálně,“ míní.

Visingr upozornil, že Islámský stát už musíme pomalu přestat brát jako teroristickou organizaci. Jedná se v tuto chvíli především o stát. „Pokud budeme Islámský stát brát jako nestátní skupinu, tak se jeví ohromně silný. Ale když akceptujeme, že je to fakticky stát, pak je velice slabý,“ zdůraznil. Visingr je také zastáncem toho, aby se s Islámským státem bojovalo všemi prostředky až do jeho úplného zničení.

Autor: