Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jako vzor bereme Dortmund

Česko

Fotbalová Slavia měla krátce blokované přestupy * Šlo o nedorozumění, míní její ředitel

PRAHA Špatných zpráv dorazilo na Slavii letos víc než dost. Před koncem roku k nim přibyla na chvíli ještě jedna starost navíc. Arbitrážní komise fotbalového svazu zastavila klubu z pražských Vršovic přestupy. Důvod? Dluh 33 tisíc korun vůči jejímu bývalému záložníkovi Martinu Abrahamovi. Ředitel Slavie Miroslav Platil to označil za nedorozumění. „Už v úterý jsme mu peníze poukázali,“ uvedl pro LN. Včera odpoledne pak svaz embargo na příchod hráčů do Slavie skutečně uvolnil.

* LN Jak moc vás vzniklá situace zaskočila?

- Vůbec, pro mě to není žádná nová zpráva. Sportovní manažer to při kontrole hned našel. Teď se bude zkoumat, že ta částka měla být opravdu o 30 tisíc nižší. Nejdřív se zmíněná suma ale určitě měla poslat a až potom rozporovat.

* LN Existují další případy, které Slavii u arbitráže ohrožují?

- Ne, už jsme začali všechny věci zklidňovat a dále pracujeme na tom, abychom vytvořili lepší podmínky pro naši činnost na jaře. Základem je ekonomika. Pracujeme na rozšíření portfolia obchodních partnerů a vstupu jednoho významného partnera.

* LN Kdy představíte první posily?

- Mělo by to být po Novém roce, jednal jsem o tom s trenérem Petroušem. Ještě se tříbí názory, jak by to mělo vypadat. Hodně napoví, v jakém stavu hráči dorazí po dovolené a jak se postaví k hrubé přípravě na začátku ledna. Tam se musí ukázat charakter. Jak jsem viděl plán přípravy, dostanou pořádně do těla, což je dobře. Soutěž pro nás bude nelítostný boj o záchranu. Musíme mít od začátku tým tvořený lidmi, kteří ho chtějí zachránit. V přípravných podmínkách se to vyvine, tuhle otázku necháváme dál otevřenou.

* LN Můžete si dovolit koupit nějakou posilu, nebo pouze získáte hráče na hostování?

- V žádném případě nikoho kupovat nebudeme. Nějaké případy jsou rozjednané, jednu posilu na hostování už máme téměř hotovou.

* LN Mluvilo o tom, že nejvíc hledáte útočníka. Je to priorita?

- Potřebujeme nutně dva útočníky. Zkušené a gólové. Řada našich utkání nebyla vůbec špatná, ale vyskytly se v nich dva problémy. První v souvislosti s fyzickou připraveností. Mužstvo mlelo často v koncích zápasů z posledního, prohrávali jsme hodně utkání, ve kterých jsme se dostali do vedení. Dostali jsme se také do šancí, ale špatně řešili koncovku. Mladí hráči jsou příslibem a musí dostat prostor a čas. Nemůžeme je zatratit, ale ani nemůžeme chtít, aby na sebe vzali všechnu zodpovědnost.

* LN Odkud tedy útočníky chcete vzít?

- Jeden z námi vyhlédnutých hráčů je cizinec působící v Česku a druhý zase Čech hrající v zahraničí.

* LN Na podzim se hodně probíraly dlužné mzdy vůči hráčům. Část jste jich uhradili. Jak bude platební morálka vypadat dál?

- Máme připravený nějaký kalendář plateb. Na jeho podobu bude mít vliv vstup strategického partnera. Potom se uvidí, jestli se bude pokračovat v nějakém postupném rozlišení závazků, nebo to vyřešíme jednorázově. Hodně bude záležet, jak se naplní náš předpoklad v lednovém přestupním termínu, kdy máme v plánu získat významnou částku. Nemělo by se ale znovu stát, že by hráči čekali na výplatu čtyři měsíce.

* LN V rámci úspor jsme chtěli ukončit spolupráci s Hocinem Raguedem a Tijanim Belaidem, kteří patřili mezi nejlépe placené členy týmu. Už se jim rýsují nabídky, kam by mohli v zimě odejít?

- Oba nabídky mají. Osobně se domnívám, že oba se už ve Slavii neobjeví.

* LN Kam konkrétně by mohli zamířit?

- Ragued má nové agenty, se kterými jsem už jednal. Operovali s nabídkami z první ligy v Německu a ve Francii. Pokud jde o Belaida, tam je kromě Francie ve hře nějaký klub z horních pater ukrajinské ligy. Prý velmi solidní nabídka a nabízí mu dvojnásobek toho, co měl u nás.

* LN Slavia má za sebou pořádně bouřlivý rok. Kde byste si přál ji vidět v roce 2011?

- Primárně musíme zachránit účast v nejvyšší soutěži. To není ani tak přání, ale spíš povinnost. Potom bych chtěl, aby se ze Slavie stala společnost, která funguje uvážlivě a na solidním základě. Jen historické tradice přece nic nezaručují. Zaobíral jsem se v poslední době pečlivě tím, jaký vývoj prodělali v Borussii Dortmund. Pět let zpátky měli dluh ve výši 300 milionů korun, klub se ocitl v úpadku. A kocovina také přišla rychle potom, co se dostali na vrchol a s Rosickým a Kollerem získali německý titul. Potom nastavili nové podmínky a podívejte se, jakou mají dnes perspektivu. Vedou s přehledem bundesligu a hrají ji za daleko méně peněz s perspektivním kádrem. Nouze je naučila jinému chování. Přál bych Slavii, abychom se z toho dostali podobně.

***

Primárně musíme zachránit účast v nejvyšší soutěži. To není ani tak přání, ale spíš povinnost.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?
Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?

Stále více maminek touží po možnosti pracovat i s malými dětmi. Jak je to s mateřskou, rodičovskou a na co mají maminky podnikatelky nárok? Na to...