Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jako za socialismu. Karlovarský hejtman vyrazil na Kubu za peníze kraje

Česko

  18:23
PRAHA - V Karlovarském kraji jako by se zastavil čas před 25 lety. V koalici jsou u moci komunisté, regionální školství má „na povel“ předlistopadový politruk Pohraniční stráže Václav Sloup (KSČM) a samotný hejtman Josef Novotný (ČSSD) si v čele krajské delegace jen pár dní před oslavami čtvrtstoletí od pádu totality vyrazil na Kubu. Jeho cesta vyšla kraj téměř na 170 tisíc korun.

Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD). foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Jeli jsme tam hlavně podpořit naše regionální firmy. Neřeším politiku, to ať dělají na úrovni státu. Lidi u nás potřebují práci,“ hájí Novotný cestu do ostrovního státu ovládaného komunisty.

Marný výlet

Spolu s ním do Karibiku na začátku listopadu vyrazili krajský náměstek pro sociální věci a zdravotnictví Miloslav Čermák a ředitel krajského úřadu Karlovarského kraje Roman Rokůsek. Opoziční zastupitel Jiří Kotek (Alternativa) hodnotí týdenní zahraniční cestu levicových politiků jako marný výlet.

„Těším se na zprávu z cesty, jaké že to kontrakty byly uzavřeny, abych si to mohl promítnout do statistických tabulek, které aktuálně dokládají zoufalou ekonomickou a životní úroveň pro život v našem kraji,“ sdělil LN Kotek. „Své výrobky přece mohou na Kubě prodávat sami podnikatelé bez podpory politiků,“ dodal.

„Bez politiků to nejde“

Mluvčí kraje Jana Pavlíková ale hejtmana i další politiky obhajuje. „Doprovod podnikatelské mise ve formě zástupců oficiálních veřejnosprávních institucí je podle nepsaného kubánského protokolu nezbytností a základní podmínkou pro realizaci plánovaných setkání,“ uvedla.

V regionální delegaci, která navštívila Kubu, cestovali rovněž zástupci několika podniků z okolí Karlových Varů. Podle Pavlíkové letěl třeba šéf představenstva investiční společnosti Connexion Groupe Martin Šretr.

Hlavním cílem cesty byl mezinárodní veletrh FIHAV 2014, který je jednou z významných příležitostí k navazování obchodních kontaktů v karibské oblasti. „Mezi vystavovateli byli Němci, Španělé, Italové,“ vypočítal Novotný.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat