Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jako za socialismu. Karlovarský hejtman vyrazil na Kubu za peníze kraje

Česko

  18:23
PRAHA - V Karlovarském kraji jako by se zastavil čas před 25 lety. V koalici jsou u moci komunisté, regionální školství má „na povel“ předlistopadový politruk Pohraniční stráže Václav Sloup (KSČM) a samotný hejtman Josef Novotný (ČSSD) si v čele krajské delegace jen pár dní před oslavami čtvrtstoletí od pádu totality vyrazil na Kubu. Jeho cesta vyšla kraj téměř na 170 tisíc korun.

Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD). foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Jeli jsme tam hlavně podpořit naše regionální firmy. Neřeším politiku, to ať dělají na úrovni státu. Lidi u nás potřebují práci,“ hájí Novotný cestu do ostrovního státu ovládaného komunisty.

Marný výlet

Spolu s ním do Karibiku na začátku listopadu vyrazili krajský náměstek pro sociální věci a zdravotnictví Miloslav Čermák a ředitel krajského úřadu Karlovarského kraje Roman Rokůsek. Opoziční zastupitel Jiří Kotek (Alternativa) hodnotí týdenní zahraniční cestu levicových politiků jako marný výlet.

„Těším se na zprávu z cesty, jaké že to kontrakty byly uzavřeny, abych si to mohl promítnout do statistických tabulek, které aktuálně dokládají zoufalou ekonomickou a životní úroveň pro život v našem kraji,“ sdělil LN Kotek. „Své výrobky přece mohou na Kubě prodávat sami podnikatelé bez podpory politiků,“ dodal.

„Bez politiků to nejde“

Mluvčí kraje Jana Pavlíková ale hejtmana i další politiky obhajuje. „Doprovod podnikatelské mise ve formě zástupců oficiálních veřejnosprávních institucí je podle nepsaného kubánského protokolu nezbytností a základní podmínkou pro realizaci plánovaných setkání,“ uvedla.

V regionální delegaci, která navštívila Kubu, cestovali rovněž zástupci několika podniků z okolí Karlových Varů. Podle Pavlíkové letěl třeba šéf představenstva investiční společnosti Connexion Groupe Martin Šretr.

Hlavním cílem cesty byl mezinárodní veletrh FIHAV 2014, který je jednou z významných příležitostí k navazování obchodních kontaktů v karibské oblasti. „Mezi vystavovateli byli Němci, Španělé, Italové,“ vypočítal Novotný.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!