Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Jako za stalinských represí. Rozhovor s Pratasevičem byl zjevně zmanipulovaný, uvedlo ministerstvo zahraničí

Čtvrteční vystoupení běloruského opozičního novináře Ramana Prataseviče v běloruské státní televizi, ve kterém se doznal k organizování protivládních protestů a řekl, že respektuje prezidenta Alexandra Lukašenka. foto: ČTK/AP

Praha - Za vynucené a zjevně zmanipulované v pátek české ministerstvo zahraničí označilo čtvrteční vystoupení běloruského opozičního novináře Ramana Prataseviče v běloruské státní televizi. Zadržovaný novinář se v něm doznal k organizování protivládních protestů a řekl, že respektuje prezidenta Alexandra Lukašenka. Rovněž Pratesevičova rodina a běloruská opozice uvedly, že rozhovor byl veden pod nátlakem.
  18:57

Respektuji Lukašenka, doznal se v slzách zadržený běloruský novinář. Hovořil pod nátlakem, reagují blízcí

„Je neuvěřitelné, že ve 21. století Lukašenkův režim používá vůči svým oponentům metody známé z dob nejbrutálnějších stalinistických represí 30. až 50. let 20. století. Tyto metody, které jednoznačně nepatří do civilizované Evropy, odsuzujeme. Vyzýváme k okamžitému propuštění Ramana Prataseviče a všech dalších politických vězňů v Bělorusku, jejichž počet každým týdnem povážlivě narůstá,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení, které poskytlo ČTK.

Běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič během rozhovoru..
Raman Pratasevič v běloruské státní televizi.

Běloruské bezpečnostní složky zadržely Prataseviče a jeho partnerku Sofii Sapegaovou 23. května v Minsku po vynuceném přistání letadla Ryanair, které s nimi a dalšími cestujícími mířilo z Atén do litevského Vilniusu.

Zadržení se podle ministerstva uskutečnilo v rozporu s mezinárodním právem. ČR proto podpořila zavedení sankcí EU vůči Lukašenkovi a dalším, kteří „prostřednictvím brutálních represí pomáhají udržovat jeho autoritářský režim u moci“, uvedlo ministerstvo. Připomenulo, že Česko byla jednou z prvních zemí, která zakázala na svém území lety běloruské společnosti Belavia, a aktivně podpořilo páteční rozhodnutí Rady EU o zákazu přeletů běloruských leteckých dopravců do unijního vzdušného prostoru.

Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská míří do Česka. Sejde i se Zemanem a Babišem

„Ve středu se setkám s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Budeme diskutovat o situaci v Bělorusku a samozřejmě i o případu Ramana Prataseviče, Ihara Losika a dalších politických vězňů,“ uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Cichanouská přijede do Prahy počátkem příštího týdne na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS)

Běloruské úřady již dříve Prataseviče označily za extremistu, který podněcoval k násilí, a tvrdí, že doznání opozičníků v televizi jsou dobrovolná.

Běloruské aerolinky nesmí do Evropské unie, schválili velvyslanci členských zemí

Západní státy za vynucené přistání letadla Lukašenka kritizují a zároveň zavedly vůči běloruským činitelům sankce kvůli potlačení protestů po loňských prezidentských volbách. Jejich vítězem běloruské úřady opět vyhlásily Lukašenka, ale podle mnohých ve skutečnosti vyhrála Cichanouská, která se krátce po volbách uchýlila do sousední Litvy. V pondělí Cichanouská řekla, že je Pratasevič pravděpodobně ve vězení bit a mučen. Právník, který jej navštívil, řekl, že je v pořádku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!