Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Česko

  13:39aktualizováno  16:48
Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru Prahy kvůli špatnému parkování. Své jednání vysvětluje tím, že se dozvěděl o nemoci blízkého a za své chování se omluvil. Podle zveřejněného záznamu odmítal se strážníky spolupracovat, nechtěl se také podrobit testu na drogy. Kvůli ochraně soukromí má po celou dobu záznamu zakrytý obličej a zkreslený hlas.

„Včera mě ‚přepadla‘ bulvární TV (její právo) k jakémus videu. Nechápal jsem. Tak jsem dnes shlédl: Vteřina, kdy se dovíte: blízký se neuzdraví. Zastavíte. Blbě. Strážník hned řve. PAK zapne kameru. (A MP video sestříhá). I tak měla má reakce být jiná! Mrzí mě to, omlouvám se. J.,“ napsal v úterý na svém Twitteru.

Městská policie zveřejnila video na svém facebookovém profilu ve čtvrtek, neuvedla však přesné datum incidentu.

„Tentokrát nenabídneme žádné akční scény v podobě hmatů, chvatů, pout či namířené pistole. Půjde spíš o jakousi konverzační etudu, kterou i přes délku videa doporučujeme dokoukat až do konce. Snaha vyřešit banální dopravní přestupek upozorněním a výzvou k odjezdu se rozvinula ve čtyřicetiminutový proces, který vedle strážníků zaměstnal zcela zbytečně i policisty,“ napsali strážníci k videu.

„Přestupek se stal koncem loňského roku a konkrétní datum pro samotnou prezentaci není podstatné,“ upřesnila v úterý mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová redakci iDNES.cz.

Na konci února zemřel v 53 letech David Železný, bratr Jakuba Železného. Podle médií bojoval s rakovinou žaludku.

Muž podle zveřejněného záznamu odmítal se strážníky spolupracovat, nechtěl se také podrobit testu na drogy. V úterý mluvčí strážníku Seifertová upřesnila, že se Železný testu podrobil. „Vzhledem k tomu, že byl test negativní, policisté nechali dořešení dopravních přestupků na strážnících,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí.

Banální zákrok policie se ale během chvíle změnil ve školení drzého řidiče, dokazuje na začátku videozáznam. „Já jsem řekl, že jsem udělal chybu. Mně vadilo vaše chování,“ řekl muž na začátku videa. „Mluvil jste arogantně. Navíc ještě lžete. Nechlapsky lžete. Chlap nelže. Já jsem tady stál špatně a byl jsem ochoten to uznat, ale vy jste lhář,“ nařkl strážníka, který mu opakoval, že ho slušně žádal o přeparkování.

„To si mám jako vzít ze vzduchu?“ ptal se řidič podrážděně policisty, když měl předložit doklady k autu. „Chování neuvěřitelný, arogance neskutečná,“ začal se později rozčilovat. „To je pravda, zaparkovat na přechodu, to je arogance neskutečná,“ odpověděl mu strážník. To, že špatně zaparkoval se řidič snažil omluvit tím, že si jen chtěl vyřídit něco důležitého a „za minutu odjet“.

S pokutou v hodnotě tisíc korun souhlasil, podepsat se ale odmítl. „Tak já tam udělám křížek a kolečko, to je třeba můj podpis,“ řekl. Řidič má po celou dobu videa sedmiminutového záznamu zakrytý obličej a zkreslený hlas. „Pokud jste ten, kdo si myslím, že jste, chovejte se trochu slušně,“ uklidňoval řidiče jeden z policistů. O koho přesně šlo, ale policie neupřesnila.

Strážníkova slova ho však rozčílila tak, že na místo přivolal další hlídku. „Už vás mám opravdu dost. To, co jste teď udělal, že se nestydíte,“ zlobil se řidič na strážníka. Pak následuje střih, po kterém strážníci zvažují testu na drogy, kvůli mužovu chování a gestikulaci. „Vadilo mi jeho arogantní chování. Vadilo mi, že mi bouchá na okno, že mi takhle ukazuje, ať jedu,“ popisoval situaci druhé hlídce.

„Tamhle váš pan kolega na mě řval, když poodešel jeho kolega s kamerou,“ tvrdil posádce další hlídky. „Strašně mi vadí, když někdo lže a je arogantní. A strašně mi vadí, když se ke mně někdo chová jinak než ke komukoliv jinému,“ vysvětloval svoje chování. Spor dořešila státní policie, přivolaná strážníky.

Hádka na záznamu končí tím, že muž nasedá do auta a chce odjet. V tu chvíli ho ale opět policie zastaví. „Pane řidiči, vy jste se nepřipoutal a už jste se rozjel. Dopustil jste se dalšího přestupku,“ informoval muže strážník, když se pokoušel odjet. Po zveřejnění videa lidé na sociálních sítích spekulovali, že se jedná právě o Jakuba Železného.

Mluvčí České televize Karolína Blinková v úterý dopoledne na dotaz iDNES.cz, zda se jedná o moderátora a zda s ním televize tuto věc řeší sdělila, že „Česká televize neobdržela žádné upozornění na spáchání dopravního přestupku svého zaměstnance při výkonu práce pro Českou televizi. Nemáme tedy co komentovat ani řešit.“

Jak se k jednání Železného televize postaví nyní, když se k incidentu přihlásil, redakce iDNES.cz v úterý zjišťovala, mluvčí však na doplňující dotazy zatím nereagovala.

Policie se proti nařčení Železného ohradila

„Proti účelově sestříhanému videu bych se ráda ohradila," uvedla mluvčí pražských strážníků Seifertová.

„Řidiče na přestupek, který na Václavském náměstí porušil vodorovné dopravní značení V13, strážník, který šel kolem, upozornil tím, že poklepal na okénko spolujezdce a rukou mu naznačil, aby z místa odjel. Řidič se rozjel a částečně zastavil na přechodu pro chodce. Ve chvíli, kdy muž vystoupil z auta, strážník zapnul kameru (jasně je slyšet ze zvukového signálu). Rozhovor z auta, který tomu předcházel je z tzv. přednahrávání, jedná se o dobu cca 90 vteřin, než strážník na kameře zapne záznam,“ popsala začátek incidentu mluvčí.

„Kamera po celou dobu směny nahrává do nekonečné smyčky uvedených 90 vteřin. Čtyřicetiminutové video je zkráceno zejména v pasážích, kdy se čeká na příjezd vedoucího směny poté, co přestupce volal na tísňovou linku 156 kvůli arogantnímu chování strážníků a následně při čekání na příjezd státní policie,“ vysvětlila dále Seifertová.

Z videa je podle ní taktéž vystřižena pasáž, kdy se řidič podrobuje testu na drogy, který byl negativní.