Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Železný se omluvy za video zřejmě nedočká. Nepochybili jsme, tvrdí po výzvě primátora Svobody policejní ředitel

Eduard Šuster foto:  Michal Šula, MAFRA

Doporučujeme
Pražský primátor Bohuslav Svoboda odsoudil zveřejnění videozáznamu, na němž policie pokutuje moderátora ČT Jakuba Železného. Městská policie hl. m. Prahy podle něj nebyla oprávněna video zveřejnit. Řediteli Městské policie hl. m. Prahy Eduardu Šusterovi doporučil se Železnému omluvit. Podle Šustera však policie nijak nepochybila.
  11:37aktualizováno  15:59

„Celou situaci hodnotím jako pochybení konkrétního člověka, nikoliv Městské policie jako celku. Samotný zásah strážníků byl profesionálně správný, ale pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu. Závěrem schůzky jsem panu řediteli Šusterovi tlumočil osobní názor, že by kromě systémové nápravy tuto situaci vyřešila i omluva,“ sdělil Svoboda na dotaz serveru Lidovky.cz.

Jakkoliv samotné pořízení videozáznamu bylo dle všeho provedeno v souladu s právními předpisy, oprávněnost pořídit videozáznam automaticky neznamená, že je možné jej zároveň zveřejnit. Případné zveřejnění záznamu musí podle Svobody provázet legitimní účel, k jehož naplnění v daném případu dle všeho nedošlo.

„Další nedostatek videozáznamu spatřuji v nesprávném způsobu anonymizace řidiče. Bylo proto možné jej bez větší námahy přesně identifikovat, což samozřejmě mohlo vést k porušení osobnostních práv řidiče. To potvrzuje i Úřad pro ochranu osobních údajů, který deklaroval, že se bude zveřejněním videozáznamu zabývat,“ doplnil Svoboda.

Incident se Železným se stal na podzim. Zveřejnili jsme ho z výchovných důvodů, říká policie

Ředitel městské policie Eduard Šuster se však nedomnívá, že by strážníci jakkoli pochybili. „Při zveřejnění videa se snažili plně zachovat osobnostní práva přestupce. Podle mého názoru učinili maximum, stejně jako ve stovkách podobných případů v minulosti,“ uvedl pro Lidovky.cz s tím, že pokud Úřad pro ochranu osobních údajů zaujme jiný názor, který případně bude potvrzen v rámci správního soudnictví, tak jej bude respektovat.

Dodal, že by se do budoucna nerad dostal do situace, kdy bude veřejně známá osoba požívat vyšší ochrany či zvláštního zacházení než osoba, která veřejně známá není. „V současné době totiž platí přesně opačný princip. To znamená, že běžný občan požívá mnohem vyšších ochrany osobnostních práv než veřejně známá či činná osoba,“ konstatoval Šuster.

Bohuslav Svoboda.

„Při zveřejňování záznamů provádíme důslednou anonymizaci jak obrazovou, tak zvukovou. Stejné prostředky používají například mediální domy,“ uvedla na dotaz serveru Lidovky.cz v úterý mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Podle ní je charakter sdílených videí osvětový, někdy i výchovný. Smyslem je ukázat mnohdy nelehkou práci strážníků ve všech situacích, které mají preventivní charakter. „Naším cílem není dehonestovat žádného přestupce. Samotná osoba přestupce je pro uveřejňované případy zcela nepodstatná,“ tvrdí Seifertová.

ÚŘAD PRO OCHRANU OSOBNÍCH ÚDAJŮ CHCE PROVĚŘIT VIDEO PRAŽSKÉ POLICIE

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) chce prověřit, podle čeho pražská městská policie vybírá videa ke zveřejnění ze svých zásahů a zda dostatečně chrání identitu lidí v těchto záznamech. Pro server E15.cz to uvedl mluvčí úřadu Milan Řepka. Věcí se podle něj úřad bude zabývat i s ohledem na aktuální případ. Pražská městská policie minulý týden na facebooku zveřejnila video, ve kterém uživatelé sociálních sítí identifikovali moderátora České televize Jakuba Železného.

„Mohu potvrdit, že Úřad pro ochranu osobních údajů se věcí bude zabývat systémově a zkoumat, na základě jakých kritérií jsou městskou policií vybírána a publikována videa ze zásahů či incidentů, stejně tak jako tím, zda jsou dostatečně používány techniky, které mají znemožnit identifikaci osob na publikovaných záznamech, a to i s ohledem na tento aktuální případ,“ uvedl Řepka.

K věci se vyjádřil také ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Na twitteru dnes uvedl, že kdyby byl pražským zastupitelem, ptal by se, proč a jakým právem zveřejnila pražská městská policie právě toto video. „I přestupkové řízení má být podle zákona neveřejné...“ dodal.

Městská policie v Praze věří, že předpisy neporušila. „Pražská městská policie zveřejňuje svá videa v souladu s právními předpisy o ochraně osobních údajů. V minulosti již byla jako orgán veřejné moci kontrolována a je opětovně připravena pro případnou další kontrolu poskytnout potřebnou součinnost,“ řekla E15 mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Minulý týden zveřejněný záznam pochází podle městské policie z konce loňského roku. Muž, který má na videu záměrně rozmazaný obličej a pozměněný hlas, na nahrávce řeší s městskými a pak i státními policisty svoje parkování na Václavském náměstí. Chybu uznal, s pokutou 1000 korun souhlasil, jako „arogantní“ kritizoval chování strážníků. „Snaha vyřešit banální dopravní přestupek upozorněním a výzvou k odjezdu se rozvinula ve čtyřicetiminutový proces, který vedle strážníků zaměstnal zcela zbytečně i policisty,“ napsala městská policie k videu, které označila za konverzační etudu.

„Vteřina, kdy se dovíte: blízký se neuzdraví. Zastavíte. Blbě. Strážník hned řve. PAK zapne kameru,“ uvedl k nahrávce Železný v úterý na twitteru. Městská policie podle něj video sestříhala. „I tak měla má reakce být jiná! Mrzí mě to, omlouvám se,“ dodal moderátor. (čtk)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!