Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN

Diskuse k článku

Že církev kolaborovala s nacisty? Poslanec se omluvil. Ale jen částečně

„Byl to velmi nešťastně formulovaný výrok.“ Tak v pořadu České televize Události, komentáře zhodnotil svá slova poslanec za ČSSD Igor Jakubčík. Na půdě sněmovny vyvolal v pátek pozdvižení tvrzením, že katolíci byli spojenci nacistického Německa a za války schvalovali vraždy Židů. V pořadu se omluvil za paušalizaci výroku, na mysli měl prý jen některé vysoké církevní představitele.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
i. rasmonn 22.6.2014 15:16

kališníci

???

V. Mikula 22.6.2014 15:02

Katolická církev zachránila 800 000 Židů

Sami židovští historici po válce spočítali, že díky katolické církvi se zachránilo 800 000 Židů. Byli schovaní v klášterech, faráři vystavovali pro Židy falešné dokumety atd. Samotný Vatikán byl plný Židů, včetně letního slídla papežů, kde se papežská ložnice proměnila na židoskou porodnici.

Š. Kotoč 21.6.2014 19:04

klerofašistická vláda a řádění Hlinkovy gardy jsou důkazem

těch pár kněží kolem J. Plojhara bylo církví exkomunikováno. Za kolaboraci s nacisty a za organisaci transportů smrti však nikdo...

Š. Kotoč 21.6.2014 16:21

klerofašistická vláda na Slovensku je toho důkazem

presidentem byl kněz J. Tiso, nejvýznamnějším politikem kněz A. Hlinka,jenž byl součsně i papežským komořím a apoštolským pronotářem ve Vatikánu. Hlinkova garda řádila v zemi jako gestapo, pod vedením předsedy vlády B. Tuky organizovali transporty Židů do vyhlazovacích táborů a zabavovali jim majetky. Církev katolická arizovala majetky Židů, například lázně Baldovce a tiskařské provozy. Hlinkova garda i mládežnické obdoby Hitlerjugeng vznikaly na Slovensku jako výsledek osobních vztahů mezi A. Hlinkou a K. Henleinem

A. Reček 21.6.2014 17:26

Re: klerofašistická vláda na Slovensku je toho důkazem

Pane, otázka spolupráce Slovenska s Třetí říši je podobná s rozpadem Jugoslávie r.1941 a vznikem samostatného Chorvatska. Samozřejmě i tehdejším  postoji vedení ŘKC k vládám těchto zemí a k Německu. Nebýt chybné politiky Prahy vůči Slovensku od vzniku ČSR a chybné politiky Srbů vůči Chorvatům i Slovincům, nedošlo by k tomu k čemu došlo.  Nutno říci,že Hlinka zemřel před Mnichovem 1938 a nepřál si rozluku státu. Jeho jméno bylo pak nacionalisty zneužito, stejně jako jeho ludová strana. Ano Tiso využil kolaborace s Hitlerem k osamostatnění Slovenska, proto si to odskákal. Samozřejmě byla skupina kněží aktivních pro spolupráci s Němci a kupodivu právě takoví byli po válce velmi ochotní spolupracovat s komunisty.

P. Sulc 22.6.2014 0:10

Re: klerofašistická vláda na Slovensku je toho důkazem

Tiso ale nechtel, stejne jako Hlinka, rozpad statu. Hitler mu ale dal ultimatum: bud vyhlasi samostatnost, nebu bude Slovensko nasilne pripojeno k Uhram, tak si vyberte.To vse byl dusledek ceske vnitrni kolonialni politiky:Taticek sice podpisem v USA zarucil Slovakum do deseti let autonomii, ale nikdy ji nedostali. Ono totiz by to neslo duhromady, ze, v tatickovskem state: 3 miliony Slovaku , kteri z Cechy nemaji co spolecneho, autonomii maji, 3 miliony Nemcu, kterym Premyslovci slibili na vecne casy, ze si budou vladnout sami podle sveho prava, tu autonomii nemeli mit. Slovensky stat i Mnichov , dusledek ceske politiky.

J. Čížek 22.6.2014 9:56

Re: klerofašistická vláda na Slovensku je toho důkazem

Naprostý souhlas. A kořeny toho můžeme již hledat na konci Velké války a zradě na českém králi, blahoslaveném Karlovi.

Š. Kotoč 22.6.2014 23:31

Re: klerofašistická vláda na Slovensku je toho důkazem

to je fabulace. Hlinka byl fanatickým separatistou a pro své cíle se spolčil s Henleinem, Tiso taktéž aktivně s Hitlerem v boji za slovenský štát.

P. Sulc 22.6.2014 23:59

Re: klerofašistická vláda na Slovensku je toho důkazem

Moudry pane, s Karmazinem, kdyz uz, vite ?  Ten "Henlein" na Slovensku se jmenoval Karmazin Ale po valce stacil uteci. A Tiso byl proti separaci, jenze nakonec musel ustoupit Hitlerovy. Jdete uz nekam, s temi skolnimi dejinami, ty jsou skoro cele vylhane , jenze hlupackove stale na nich basiruji jako papezx na bibly. Kolik knih, zabejvajici se historii, jste si od 90 roku koupil?

Š. Kotoč 23.6.2014 20:56

Re: klerofašistická vláda na Slovensku je toho důkazem

kněz a vatikánský činitel Andrej Hlinka osobně dohodl spolupráci mezi Konradem Henleinem, Hlinkovou slovenskou ľudovou stranou a maďarónským fašistou, hrabětem Esterházym. Fakta se slovy jen těžko překrucují

M. Losa 21.6.2014 12:37

Potrefené husy

Potrefené husy, či zatím jejich fan klub, se ozývají: Katolická církev nekolaborovala s nacisty, omluvte se!

Místo katolické církve v dějinách lidstva je neoddiskutovatelné. O činnosti katolické církve během ozbrojených konfliktů se dnes příliš nehovoří.  Ať už jde o války a výboje s náboženským podtextem (křižácké výpravy), války dobyvačné (obsazování a kolonizace Ameriky atd.) či o konflikty jako 1. a 2. WW.

Katolická církev se nemá čím pochlubit? Třeba tím, jak se zasazovala o zabránění válkám, o snížení utrpení těch, kteří byli těmito konflikty postiženi? O potrestání těch, kteří je vyvolali a dopouštěli se válečných zločinů? Kolik zločinců, kteří si mezi vražděním odskočili na mši, exkomunikovala? Že by nebylo čím se chlubit? Čest a obrovský obdiv těm farářům, kteří neopustili své farníky a za cenu obětování vlastních životů jim byli v okamžicích vraždění oporou do posledních chvil.

Dobrá, katolická církev nekolaborovala. Co tedy vlastně v těchto obdobích dělala?

P. Sulc 22.6.2014 22:47

Re: Potrefené husy

Co delala?  Mlcela !   A mlcici vetsina ma stejny podil na vytvareni zla, jako ta aktivni mensina.  Nekdo toto formuloval daleko lepe, nez ja, ale uz nevim kdo a jak.  A jisteze bylo dosti statecnych fararu, totiz tech ''dole''. Tech mocnych v cirkvi, kteri pomahali zlu, tolik jiste nebylo, mocnych nikdy moc neni, jenze vzdy spise zname vojevudce, kteri narizuji, nez ty vojaky dole, co poslouchaji.

J. Zeman 21.6.2014 12:29

Jak se říkalo papeži Piusovi XII?

Hitlerův papež. :))

M. Pechar 21.6.2014 16:10

Re: Jak se říkalo papeži Piusovi XII?

Se říkalo? Nevím, co je to ten „se“, které to říkalo. Vím jen, že ho tak nazval John Cornwell ve stejnojmenné knize. Ale vy jako komouš se neštítíte polopravd a lží, jen abyste naplival na ty, které nemáte rád. Jenže ten, kdo kydá špínu na druhé, je sám špína.

J. Zeman 21.6.2014 16:37

Re: Jak se říkalo papeži Piusovi XII?

Podle tvé reakce a tvého slovníku, budeš asi demokrat, ne?

M. Pechar 21.6.2014 21:42

Re: Jak se říkalo papeži Piusovi XII?

Rozhodně se nechovám, jako póvl, který s komoušskou arogancí tyká cizím lidem, aniž by o to stáli.

P. Tomek 21.6.2014 20:43

Re: Jak se říkalo papeži Piusovi XII?

Anonyme zemane, jsi normální sr.č.

J. Vlk 21.6.2014 12:06

STAČÍ !

http://www.nobeliefs.com/nazis.htm

M. Ryšavý 21.6.2014 12:03

svatá pravda

Pana poslance si velice vážím že se nebojí říci pravdu ač se to některým šmejdům nelíbí.Je pravda že někteří kněží kolaborovali s nacisty.To je historycká pravda,že Duko.

M. Pechar 21.6.2014 12:07

Re: svatá pravda

Jestli je někdo, jak říkáte, šmejd, tak je to naopak pan poslanec, protože lže, a šmejdi jsou všichni, kteří mu na tu lacinou nenávist kývají.

To, „že někteří kněží kolaborovali s nacisty“, nikdo nepopírá. Šmejd poslanec ovšem původně osočil celou katolickou církev. Sprostě a lživě.

J. Vlk 21.6.2014 13:15

Re: svatá pravda

Ani všichni koministi nebyli šmejdi !

I církev si v roce 1940 vydala něco jako "závazné usnesení ÚV" :-)   nazvané Pastýřský list,  o loyalitě k Ádovi. A tak většina kolaborovala, někteří  v takové míře, že jim posvěcovali zbraně.

J. Zeman 21.6.2014 16:38

Re: svatá pravda

Jaroslav Vlk - JUDr. ?

A. Reček 21.6.2014 17:10

Re: svatá pravda

Něco podobného vyžadoval ohledně loajality i Pepík Stalinů v SSSR u pravoslavných a zase u nás Kléma. Proto všichni katoličtí biskupi byli uvrženi r.1949 do karantény a se dvěma byl monstrproces - Zela + Trochta, kteří šli sedět naostro. Zbraně se neposvěcovaly,ale žehnaly a to už dávno v bitvách proti osmanské říši.

J. Novák 22.6.2014 6:21

Re: svatá pravda

Ono je to tak nějak jedno. Buď kolaborovali s nacisty nebo prznili chlapečky. V nich prostě jsou neřest, klam, přetvářka, podraz a podvod zakořeněné po staletí. Vždyť lhaní mají přeci v samém popisu práce!

M. Pechar 22.6.2014 7:40

Re: svatá pravda

Lež, sprostotu, to máte zakořeněné v povaze vy. Jste politováníhodný ubožák.

J. Novák 23.6.2014 6:02

Re: svatá pravda

Muhehe, zase jsem ťal do živého. Pravda bolí, že?  Vaše nadávání, Pesar,  je toho důkazem a od vás to beru jako pochvalu.

M. Pechar 23.6.2014 7:05

Do žádného živéo jste neťal

1) „Buď kolaborovali s nacisty nebo prznili chlapečky.“ — Katolická církev má několik milionů duchovních. o kolika konkrétně z nich píšete s takovou arogantní sebejistotou? Házíte sprostě všechny do jednoho pytle, přestože mezi nimi najdete povahy všeho druhu.

2) „Vždyť lhaní mají přeci v samém popisu práce!“ — Lež je vědomé tvrzení něčeho, o čem víte, že to není pravda. Chcete snad říct, že jsou katoličtí ktěří ateisté, kteří ostatní přesvědčují o víře v Boha?

3) Já vám nadávám? Nikoli – jen konstatuji, že jste politováníhodný ubožák. A to tedy jste, protože lžete, nactiutrhačně urážíte, a když vás na to upozorním a vaši ubohost pojmenuji, komolíte mé jméno do podoby předmětu, který si strkají některé ženy do vaginy. Chováte se jako neskonalý póvl. Vzhledem k tomu, že dva takové jako vy už jsem ve zdejších diskusích za ty roky potkal a ani jeden už tu nediskutuje, odhaduji, že byli z diskusí vykopáni. Nebo jste to stále vy pod novou identitou? Nedivil bych se tomu.

V. Prokeš 22.6.2014 21:04

Re: svatá pravda

Pane Pechare, takovým Ryšavým nemá cenu nic vysvětlovat, ti si do své hloupé hlavy vezmou jednu myšlenku a tuž neslyší ani nevidí, respektive slyšet ani vidět nechtějí.

M. Hranáč 21.6.2014 12:23

Re: svatá pravda

Podle vaší logiky: někteří Češi kolaborovali s nacisty = celý český národ kolaboroval s nacisty nebo někteří Francouzi kolaborovali s nacisty = celý francouzský národ kolaboroval s nacisty. Je to historická pravda, že pane Ryšavý!

M. Bednařík 21.6.2014 14:13

Re: svatá pravda

Vždycky mě pobaví, když hňup, který není schopen se naučit základy mateřského jazyka na úrovni 2.tř. základní školy, se ohání "historyckou" pravdou, kterou mu nasadil do hlavy ještě blbější politruk, nebo si ji nalil do chřtánu i s pivem v hospodě IV. cenové skupiny.


Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...