Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kriminalisté navrhli obžalovat psychiatra Cimického. Kvůli znásilnění a vydírání 28 pacientek

Psychiatr Jan Cimický foto: Tomáš KristMAFRA

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Informaci potvrdil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Podle Cimického se však policie v daném případu neřídí právním řádem a nemá ani dostatek důkazů.
  10:25aktualizováno  16:34

Konkrétní jméno obviněného sice policie neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Obdržení návrhu iDNES.cz potvrdil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. „V tuto chvíli mohu potvrdit, že jsme přijali návrh na obžalobu Jana Cimického. I s ohledem na krátkou dobu od podání obžaloby prozatím nemůžeme sdělit více informací,“ vysvětlil Cimbala.

Cimický však odpoledne řekl, že policie se neřídí právním řádem. „Policejní orgán při závěrečném prostudování spisu stanovil lhůtu pro doplnění dokazování ke dni 14. října 2022. Tedy policejní orgán bez toho, aniž by uplynula lhůta k navržení dalších důkazů, již teď fakticky a zcela bez ohledu na práva obhajoby uzavřel, že jsem se měl dopustit údajných trestných činů,“ uvedl psychiatr.

Policisté tak podle něj nemají k dispozici všechna tvrzení a návrhy důkazů, současně žádný návrh nezamítli a poslali návrh na podání obžaloby.

Spis bude podle Cimického „pro mnoho podobných nedostatků“ v přípravném řízení postoupen Městskému státnímu zastupitelství v Praze kvůli výkonu dohledu. „Rád bych sdělil, že žádná obžaloba podána nebyla, jedná se pouze o ‚představy‘ policejního orgánu adresované státnímu zastupitelství, které s nimi naloží podle svého právního názoru,“ dodal Cimický.

Obvinění odmítá

V minulém roce měl Jan Cimický obdržet státní vyznamenání. Herečka a zpěvačka Jana Fabiánová tehdy na sociálních sítích veřejně vystoupila a uvedla, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl. „Sexuální predátor, který se desítky let schovává za lékařský titul, by neměl získat ocenění za zásluhy v naší zemi,“ uvedla mimo jiné Fabiánová.

V reakci na její příspěvek se začaly ozývat i další ženy. Zkušenost s obtěžováním popsala také moderátorka ČT Martina Vrbová Hynková, která se s Cimickým setkala pracovně, nikoli jako pacientka. Uvedla, že ji psychiatr před 20 lety při přípravě televizního pořadu povalil na sedačku a začal ji osahávat na prsou a líbat. Žena z ordinace utekla.

Na prezidenta Miloše Zemana apeloval i tehdejší premiér Andrej Babiš. „Domnívám se, že s ohledem na závažnost těchto podezření považuji za vhodné, aby bylo od udělení státního vyznamenání panu Janu Cimickému upuštěno,“ stálo v dopise, který Babiš napsal.

Cimický státní vyznamenání nepřevzal, a v listopadu se proti tvrzením ohradil. Oznámil, že se hodlá aktivně bránit a dokázat svou nevinu.

VIDEO: Jan Cimický v rozhovoru z loňského roku. „Trvá to dlouho, trvá to vždycky dva až tři měsíce, než se vůbec začne organismus vzpamatovávat. A je to skutečně běh na dlouhou trať,“ říká ke stavům, které prožívají oběti trestných činů včetně znásilnění

Autoři: ,

Advantage Consulting, s.r.o.
PODPORA PRODEJNÍHO TÝMU - AJ A IT (31-36.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 31 000 - 36 000 Kč

Mohlo by vás zajímat