Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

‚Nechci komplikovat fungování vlády.‘ Farský vyslyšel výzvu hnutí STAN a vzdá se mandátu

Jan Farský STAN foto:  Michal Šula, MAFRA

Poslanec a první místopředseda hnutí Starostové a nezávislí Jan Farský se vzdá mandátu ve Sněmovně. Oznámil to po půlnoci poté, co ho k rezignaci vyzvalo předsednictvo hnutí. Farský čelil kritice koaličních partnerů i opozice kvůli půlroční stáži v USA, kterou chtěl absolvovat současně s výkonem své poslanecké funkce.
  1:10aktualizováno  7:49

„Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN. A tak vyslyším výzvu našeho předsednictva a složím mandát poslance,“ uvedl Farský.

K odchodu ze Sněmovny ho vyzvalo ve středu na večerním jednání předsednictvo hnutí, které o tom informovalo v tiskové zprávě. Podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka hnutí situaci kolem nepřítomnosti Farského v Česku podcenilo.

Farský začátkem minulého týdne oznámil, že Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a že získal prestižní stipendium. Vzdal se poslaneckého platu a pozice šéfa klubu STAN a přislíbil, že i ze stáže se případně vrátí na klíčová hlasování. Do Spojených států odletěl o víkendu.

Opoziční politici vyčetli Farskému pohrdání voliči, i podle představitelů vládních stran bylo jeho rozhodnutí špatné. Kritizoval ho i předseda vlády Petr Fiala z ODS. Farský oznámil rezignaci jen pár hodin poté, kdy premiér popřel tvrzení prvního místopředsedy STAN, že ho Fiala v rozhodnutí odjet na studijní stáž do USA podpořil.

„Já jsem ho v tom nepodpořil. Já jsem byl informován panem poslancem Farským, že odjede do Spojených států. A vyjádřil jsem i v tom osobním rozhovoru určité pochybnosti o tom, jestli to je dobrý nápad,“ prohlásil premiér Fiala v úterý v rozhovoru pro Českou televizi.

Předsednictvo STAN vyzvalo Farského, který se jednání na dálku zúčastnil, k odchodu ze Sněmovny po tříhodinové schůzi, uvedla mluvčí STAN Sára Beránková.

Rakušan: Složité rozhodnutí

Podle Gazdíka byla debata „extrémně složitá“, protože Farský pro STAN mnoho udělal. „Uvědomujeme si ale, že jsme situaci kolem jeho nepřítomnosti podcenili, a omlouváme se za to našim voličům – a vlastně i Janu Farskému, kterému jsme nebyli dostatečnou vnitřní opozicí,“ uvedl.

Předseda STAN Vít Rakušan označil rozhodnutí za velmi složité, protože si Farského lidsky i profesně nesmírně váží. „Jako první místopředseda mi byl několik posledních let oporou. O to víc si cením toho, že Honza naši výzvu v zájmu zachování důvěry ve STAN i v politiku jako takovou vyslyšel,“ poznamenal. 

Rakušan na Twitteru přiznal, že STAN situaci ohledně Farského podcenil a neodhadl, jak ovlivní politickou realitu. Záležitost je pro něj bolestná.

Farský motivaci absolvovat stáž ve Spojených státech zdůvodnil úsilím o získání vědomostí, nadhledu a kontaktů, které by pak po zbylé tři a půl roku poslaneckého mandátu zúročil.

„Chtěl bych se omluvit všem, které svým odstoupením zklamu, a poděkovat všem, kteří mě v mém rozhodnutí podporovali,“ uvedl. První náhradnicí za Farského, kterého by měla ve Sněmovně nahradit, je ředitelka divadla F. X. Šaldy v Liberci Jarmila Levko.

V poděkování pokračoval i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, který ocenil Farského rozhodnutí, ačkoliv si myslel, že zvolí spíše post poslance.

„Díky Janu Farskému za rozhodnutí, které nebylo pro něj jednoduché, byť jsem spíše doufal, že se rozhodne stáž ukončit a věnovat se naplno práci poslance. Pro sněmovnu je jeho odchod ze sněmovny v tomto období ztrátou dobrého poslance. Doufám, že z politiky neodchází trvale,“ uvedl na Twitteru předseda KDU-ČSL.

Farského rozhodnutí okomentoval také předseda hnutí SDP Tomio Okamura, který zároveň vyzval předsedu Pirátů Ivana Bartoše, aby učinil stejně jako odstupivší poslanec STANu.

„Poslanec Farský (STAN) se po dlouhém lavírování vzdá mandátu. A teď je na řadě Ivan Bartoš, který také podvedl občany, jelikož Piráti mají v kodexu zakázáno kumulaci funkcí ministra a poslance. Bartoš by měl okamžitě rezignovat na funkci poslance nebo ministra a přestat podvádět!“ napsal na Twitteru.

18. ledna 2022

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Mohlo by vás zajímat