Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fischer neměl na splácení dluhů z kampaně, i tak rekonstruoval byt

středa 21.4. Premiér Fischer právě potvrdil své vítězství v konkurzu na místo viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy středa 21.4. Premiér Fischer právě potvrdil své vítězství v konkurzu na místo viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Budoucí ministr financí Jan Fischer téměř půl roku otálel s placením dluhů za prezidentskou kampaň. Podle jeho slov na úhradu neměl. V té samé době ale začal rekonstruovat svůj pražský byt.

Podle sousedů trvá rekonstrukce od konce května, píše server tn.cz, který ji odhaduje na statisíce až milion korun. Jan Fischer ji prý platil ze svých rodinných úspor.

V panelovém bytě Jana Fischera v pražských Hlubočepích je ve středu dopoledne klid. Rekonstrukce bytu čerstvě jmenovaného ministra financí začala na konci května, v současnosti je už zřejmě dokončená. „Dělníci tu byli od května vždycky ráno. Dodělali podlahu, tak už je oprava asi hotová,“ řekla serveru Lidovky.cz jedna z Fischerových sousedek.

„Šlo o kompletní rekonstrukci,“ dodala sousedka. Na kolik by taková zakázka přišla, není jisté. Firma Ikon, jež dům spravuje, odmítla sdělit. „Já vám žádné informace říkat nebudu. Máme v nařízení nesdělovat žádně informace bez povolení nájemníků,“ odmítla veškeré dotazy Vladimíra Fidlerová z firmy Ikon.

ČTĚTE TAKÉ:

Závratnou rychlostí se Fischerovi podařilo srovnat dluh během šesti dnů poté, co se o něm začalo mluvit jako o příštím ministru financí. V krátké době mu na účet jeho prezidentské kampaně přišlo 5,3 milionu korun. Jeho dluhy předtím činily asi pět milionů. Peníze mu věnovali Ladislav Dráb, Daniel Paľko, David Sivor a Štefan Havlík.

Fischer tvrdil, že dluh uhradí do svátku sv. Anny. Díky sponzorům se mu to povedlo už v úterý. V prohlášení Fischer uvedl, že dostál svému slovu a již neeviduje žádné závazky plynoucí z prezidentské volební kampaně.

Fischer jako ministr financí

Bývalý ministerský předseda Fischer se funkci rozhodl přijmout po sérii debat s Rusnokem, z nichž poslední se uskutečnila v Kramářově vile. Rusnok po ní novinářům řekl, že se jeho vláda bude snažit investicemi do dopravy nebo vědy a výzkumu obnovit ekonomický růst. Bude také hledat úspory v chodu státní správy, uvedl Fischer.

VÍCE O TÉMATU ZDE: Fischer bude ministrem financí a druhým mužem Rusnokovy vlády

Fischer i dalších 14 ministrů se svých funkcí oficiálně ujme ve středu v 11:00 hodin, kdy je na Hradě jmenuje prezident. Po slavnostní ceremonii odjedou ministři autobusem do Lán, kde položí věnec ke hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Odpoledne pak poprvé zasednou ve Strakově akademii. Schůze bude prý "technicky formální" a potrvá nejvýše dvě hodiny.

Okno Fischerova bytu v sedmém patře na pražském Barrandově.

Okno Fischerova bytu v sedmém patře na pražském Barrandově.

,
Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!