Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fischer neměl na splácení dluhů z kampaně, i tak rekonstruoval byt

Česko

  8:20aktualizováno  10:32
PRAHA - Budoucí ministr financí Jan Fischer téměř půl roku otálel s placením dluhů za prezidentskou kampaň. Podle jeho slov na úhradu neměl. V té samé době ale začal rekonstruovat svůj pražský byt.

středa 21.4. Premiér Fischer právě potvrdil své vítězství v konkurzu na místo viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Podle sousedů trvá rekonstrukce od konce května, píše server tn.cz, který ji odhaduje na statisíce až milion korun. Jan Fischer ji prý platil ze svých rodinných úspor.

V panelovém bytě Jana Fischera v pražských Hlubočepích je ve středu dopoledne klid. Rekonstrukce bytu čerstvě jmenovaného ministra financí začala na konci května, v současnosti je už zřejmě dokončená. „Dělníci tu byli od května vždycky ráno. Dodělali podlahu, tak už je oprava asi hotová,“ řekla serveru Lidovky.cz jedna z Fischerových sousedek.

„Šlo o kompletní rekonstrukci,“ dodala sousedka. Na kolik by taková zakázka přišla, není jisté. Firma Ikon, jež dům spravuje, odmítla sdělit. „Já vám žádné informace říkat nebudu. Máme v nařízení nesdělovat žádně informace bez povolení nájemníků,“ odmítla veškeré dotazy Vladimíra Fidlerová z firmy Ikon.

ČTĚTE TAKÉ:

Závratnou rychlostí se Fischerovi podařilo srovnat dluh během šesti dnů poté, co se o něm začalo mluvit jako o příštím ministru financí. V krátké době mu na účet jeho prezidentské kampaně přišlo 5,3 milionu korun. Jeho dluhy předtím činily asi pět milionů. Peníze mu věnovali Ladislav Dráb, Daniel Paľko, David Sivor a Štefan Havlík.

Fischer tvrdil, že dluh uhradí do svátku sv. Anny. Díky sponzorům se mu to povedlo už v úterý. V prohlášení Fischer uvedl, že dostál svému slovu a již neeviduje žádné závazky plynoucí z prezidentské volební kampaně.

Fischer jako ministr financí

Bývalý ministerský předseda Fischer se funkci rozhodl přijmout po sérii debat s Rusnokem, z nichž poslední se uskutečnila v Kramářově vile. Rusnok po ní novinářům řekl, že se jeho vláda bude snažit investicemi do dopravy nebo vědy a výzkumu obnovit ekonomický růst. Bude také hledat úspory v chodu státní správy, uvedl Fischer.

VÍCE O TÉMATU ZDE: Fischer bude ministrem financí a druhým mužem Rusnokovy vlády

Fischer i dalších 14 ministrů se svých funkcí oficiálně ujme ve středu v 11:00 hodin, kdy je na Hradě jmenuje prezident. Po slavnostní ceremonii odjedou ministři autobusem do Lán, kde položí věnec ke hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Odpoledne pak poprvé zasednou ve Strakově akademii. Schůze bude prý "technicky formální" a potrvá nejvýše dvě hodiny.

Okno Fischerova bytu v sedmém patře na pražském Barrandově.

Autoři:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

2+kk, 42m2, DV, ul. Královická Brandýs n/L - Stará Boleslav
2+kk, 42m2, DV, ul. Královická Brandýs n/L - Stará Boleslav

Královická, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
3 290 000 Kč