Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Hamáček má novou práci. Stal se viceprezidentem Asociace obranného průmyslu

Jan Hamáček v Rozstřelu na iDNES.cz. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Bývalý vicepremiér, ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček má novou práci. Stal se viceprezidentem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP). Post prezidenta obhájil Jiří Hynek, sdělil Daniel Svoboda z AOBP. Asociace sdružuje firmy zabývající se obranou a bezpečností, aktuálně má 160 členů.
  15:40

Valná hromada asociace se konala 3. května v prostorách brněnské Univerzity obrany. Jejím hlavním tématem byly volby nového prezidenta a viceprezidentů. Prezidentem se opět stal Hynek, který tuto pozici zastává dlouhodobě. Viceprezidenty valná hromada zvolila kromě Hamáčka, Radka Hauerlanda, Kristýnu Helm, Aleše Orla, Jaroslava Pecháčka a Mariku Přinosilovou.

Hamáček se obrannému průmyslu věnuje po odchodu z politiky. Loni na jaře se stal místopředsedou sekce obranného průmyslu Hospodářské komory, jedné z 25 sekcí Hospodářské komory. Podle mluvčího komory Miroslava Dira tato sekce sdružuje přední české strategické firmy, které se zaměřují na obranný a bezpečnostní průmysl.

Zastoupeny v ní jsou třeba Czechoslovak Group, Aero Vodochody, ERA nebo Colt CZ Group. Jejím ředitelem je Lubomír Kovařík, předseda dozorčí rady Colt CZ Group. Hamáček na pozici místopředsedy sekce nahradil Tomáše Pojara, který se stal poradcem premiéra.

Na shromáždění AOBP bylo také podepsáno memorandum o spolupráci se Svazem měst a obcí ČR.

„Počet členů AOBP každoročně stoupá, což hovoří o rostoucím významu AOBP jako partnera státní správy a institucí v ČR, v EU a v NATO, ale také jako organizátora a koordinátora řady aktivit ve prospěch svých členů doma i na zahraničních trzích,“ uvedl Svoboda. Doplnil, že po valné hromadě má AOBP 160 členů. Jsou mezi nimi třeba Colt CZ Group SE, BAE Systems, Aero Vodochody, ERA, Excalibur Army, Explosia, Tatra Trucks, STV Group nebo Meopta.

Hamáček byl jako předseda ČSSD v Babišově koaliční vládě ministrem vnitra a prvním vicepremiérem. V říjnu 2021 po neúspěchu v parlamentních volbách, kdy se strana poprvé v historii samostatné ČR nedostala do dolní komory, na funkci rezignoval. ČSSD nyní vede Michal Šmarda.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!