Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Mediální expert Jirák: ČT se musí poučit z prezidentské volby. Emoce do debat nepatří

Petr Pavel a Andrej Babiš před debatou České televize (22. ledna 2023) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium Rozhovor
Novinář je něco jako doktor – může mít své osobní sympatie k pacientům, ale nesmí se to projevit na tom, jak s nimi jedná, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz mediální expert Jan Jirák. Podle něj byly předvolební debaty ČT zbytečně nabité emocemi a veřejnoprávní instituce by se z toho měla poučit.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Příliš mnoho emocí a rozdílný postoj k jednotlivým kandidátům. Tak hodnotí mediální expert Jan Jirák lednové předvolební debaty České televize. Na žádost Rady ČT vypracoval se svým týmem analýzu, která nevychází pro největší tuzemské veřejnoprávní médium moc dobře.

Podle rozboru porušila televize při předvolebních diskusích princip nestrannosti a rovného přístupu ke kandidátům. „To, jak probíhaly debaty a jak se choval moderátor, je určitou výpovědí o tom, kam směřuje česká žurnalistika. Stává se emocionální a zvykla si někomu stranit a být proti někomu,“ řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz profesor mediálních studií Jirák.

Z jeho analýzy vyplynulo, že moderátor ČT Martin Řezníček některým kandidátům mnohem více skákal do řeči, a dokonce je mentorsky hodnotil. Nejčastěji podle Jirákova rozboru přerušoval Jaroslava Baštu (SPD) a Andreje Babiše (ANO). Tím prý dával nevhodně najevo své sympatie a antipatie k hostům a porušil princip nestrannosti.

Podle profesora mediálních studií by se z toho Česká televize měla poučit a investovat do vzdělávání moderátorů. „Měla by si naši analýzu – i přestože je nedokonalá – přečíst jako určitý impulz ke zlepšení stavu,“ domnívá se Jirák.

Lidovky.cz: Vaše analýza ukázala, že Česká televize při předvolebních debatách v lednu porušila princip nestrannosti a rovného přístupu ke kandidátům. Jak to číst? Pochybila podle vás ČT?
My se i v naší analýze snažíme s panem kolegou Charvátem vysvětlit, že jestli porušení bylo, či nebylo oprávněné, musí rozhodnout jiní. To nám nepřísluší.

Jsme si vědomi toho, že mohou nastat okolnosti, že z nějakého důvodu je nutné se v nestrannosti vychýlit. Avšak jestli tato situace nastala, nebo ne, to ať posuzují politici a jiní ve veřejné debatě.

Lidovky.cz: Jaké zjištění považujete za nejzávažnější?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj