1. května 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jan Pavel II., papež, který svrhl totalitu

Karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Bez Jana Pavla II. by nebyl pád komunismu, říká ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro LN a Gazetu Wyborczu.

"Já ho považuji za postavu nejen velkého církevního, ale i sekulárního významu," říká o Janu Pavlovi II. Karel Schwarzenberg - jeden z mála katolíků v české politice.

LN Jak se díváte na působení Jana Pavla II. v čele katolické církve?

Celý jeho pontifikát byl ohromným zážitkem. Bylo to něco, co změnilo Evropu i celý svět, a to zásadně. Bez Jana Pavla II. by změny roku 1989 nebyly představitelné.

LN To říká i Lech Walesa. Čím především se Jan Pavel II. zasloužil o konec totality?

Protože konečně byl v čele církve někdo, kdo nám rozuměl, kdo věděl, jaké to je, protože sám pod tím komunismem žil a byl z naší části Evropy. To je ohromný rozdíl, což jsem nezjistil jen u papežů, ale i u mnoha dalších lidí. Je to ohromný rozdíl, zda tu totalitu znáte, nebo neznáte. Kdo to nezná, kdo to nezažil, nikdy to nepochopí.

LN Nezdá se vám, že už pád komunismu byl dostatečný zázrak a že by už nebylo nutné hledat další zázraky, které měl Jan Pavel II. způsobit?

Církevní právo je církevní právo.

LN Ale pád komunismu byl asi největší zázrak.

Ano. Ale také to, že jsme mohli zažít skutečně srdečně smějícího se papeže, který dokázal s každým normálně promluvit. A který chápal i menší národy, třeba nás Čechy.

Ta velká rehabilitace Jana Husa, to byla papežova osobní iniciativa. Já u toho v Římě byl – a to bylo něco překvapujícího. Jan Pavel II. byl opravdu veliký člověk.

Celý rozhovor najdete v sobotním vydání LN, které si můžete přečíst on-line: