Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Černochová v úterý podepíše dohodu o obranné spolupráci, potvrdil Pentagon

Ministryně obrany Jana Černochová přijala svůj americký protějšek Lloyda Jamese Austina III. Mezi hlavní témata jednání patří pomoc Ukrajině a aktuální bezpečnostní situace. (9. září 2022) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Česká ministryně obrany Jana Černochová se v úterý ve Washingtonu setká se svým americkým protějškem Lloydem Austinem, aby podepsali česko-americkou dohodu o obranné spolupráci (DCA). Dohodu schválila letos v dubnu vláda, podle ní má nastavit podmínky možné spolupráce s americkými ozbrojenými silami na území ČR. Smlouvu musí schválit i obě komory českého Parlamentu a podepsat prezident.
  15:50

V pondělí to potvrdilo tiskové oddělení Pentagonu. „Ano, podepíšu,“ potvrdila následně pro iDNES.cz Černochová.

„Smlouva DCA bude podepsána v úterý odpoledne washingtonského času,“ uvedl ředitel komunikačního odboru českého ministerstva obrany David Jareš.

Dohoda neřeší konkrétní pobyt amerických vojáků nebo případný vznik americké základny na českém území. Smlouvu DCA nebo její ekvivalent má s USA většina z aliančních zemí.

Austin loni v září navštívil Česko. S bývalým českým prezidentem Milošem Zemanem se shodli na tom, že obranná spolupráce mezi ČR a USA je na vysoké úrovni a že obě země chtějí pokračovat v jejím posilování a prohlubování. Austin také jednal s premiérem Petrem Fialou a Černochovou, která označila Spojené státy za nejdůležitějšího spojence ČR.

Dohodu kritizoval minulý týden ve středu ve Sněmovně předseda SPD Tomio Okamura. Podle něj není dohoda o spolupráci, ale o pobytu amerických vojáků na základnách v ČR. Černochová označila vystoupení předsedy SPD za „pravidelné okénko demagogie“. Uvedla, že na rozdíl od Okamurova tvrzení byli se smlouvou předem seznámeni i zástupci SPD a že Okamura ze sebe dělá „hlupáka“.

Dohoda má podle vlády nastavit podmínky možné spolupráce s americkými ozbrojenými silami na území ČR. Konkrétním pobytem amerických vojáků nebo případným vznikem americké základny na českém území se nezabývá. Nadále by to musely nejprve schválit vláda a Parlament. Smlouvu musí po podpisu ministry schválit obě komory Parlamentu a podepsat prezident.

Asi čtyřicetistránkový dokument se zabývá všemi relevantními tematickými oblastmi, které mohou souviset s možnou přítomností amerických vojáků v ČR nebo spoluprací amerických a českých ozbrojených sil na českém území. Řeší tak například právní postavení amerických vojáků, týká se také ochrany životního prostředí, provozu motorových vozidel americkými vojáky a jejich rodinami nebo třeba postavením dodavatelů amerických ozbrojených sil.

Zabývá se také osvobozením amerických vojáků od daní a cel v ČR. Ministerstvo obrany na svém webu zveřejnilo otázky a odpovědi k obranné dohodě.

Smlouva podle Černochové umožní intenzivnější praktickou spolupráci českých a amerických ozbrojených sil. „Dnešku předcházel rok intenzivních jednání, účastnili se jich vedle ministerstva obrany a armády i zástupci ministerstva zahraničí, spravedlnosti, financí, vnitra, dopravy,“ uvedla Černochová. Posilování transatlantické vazby je podle ministryně v bytostném zájmu ČR.

Smlouvu DCA nebo její ekvivalent má s USA aktuálně z dalších 30 aliančních zemí uzavřeno 24 států. Vedle ČR o ní jedná i Dánsko, v souvislosti se svým vstupem do NATO ji připravují i Finsko a Švédsko. Z východních členů aliance je ČR poslední zemí, která nemá podobnou smlouvu uzavřenu. Maďarsko ji přijalo před dvěma lety, na Slovensku schvalování provázela ostrá vnitropolitická diskuse.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!