CNN Prima News v neděli zveřejnila volební průzkum. Podle něj by vyhrálo hnutí ANO, a to s 35,3 procenty. Druhá by skončila koalice Spolu, která by získala 19,8 procent. Na třetím místě by pak skončilo hnutí STAN s 10,3 procenty, ukazuje nový model agentury STEM pro CNN Prima News. Do Sněmovny by se dostala také koalice Stačilo!
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) řekla, že nejlepší průzkum jsou volby. „Nejsem člověk, který by se trápil průzkumy,“ komentovala s tím, že věří, že volby dopadnou dobře. Ministryně také uvedla, že neví jaká bude kampaň. „Jsem zastánce slušných kampaních. Nemá to být útočná kampaň,“ řekla Černochová.
„Jsme 35 let od Sametové revoluce“
Poté se v debatě ostře pustila do Stačilo! a komunistů. Zkritizovala vyjádření Kateřiny Konečné a Daniela Sterzika z mítinku jejich koalice.
„Jsme 35 let od Sametové revoluce. Věty soudružky Konečné, že nás něco bude bolet a bude se něco znárodňovat, kdy tedy do veřejného prostoru budou dávat informace, že nás budou věšet?“ pronesla nahněvaná ministryně obrany.
Současně uvedla, že ji děsí, že tolik let od revoluce je naprosto legální, že podobní lidé vystupují ve veřejném prostoru a dostávají v něm prostor.
„Je to podivná kauza“
V debatě politici také řešili falešný tweet Miroslavy Němcové. Podle něj senátorka vyzývala opětovně k blokádě Leningradu. V týdnu pro iDNES.cz politička řekla, že netuší, proč se dezinformátoři zaměřili zrovna na ni.
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv jí ještě o minulém víkendu přál smrt. Podle expertů na dezinformace nese kampaň typicky ruské znaky.
Černochová na CNN Prima News vyčetla hnutí ANO, že na útok nereagovalo. „Je to podivná kauza. Čí je to příspěvek?“ tázal se v debatě Vondráček. Ministryně na jeho slova reagovala, že je obyčejnou slušností se někoho zastat.
„Jde o obyčejnou slušnost. Když na někoho útočí způsobem, jakým útočil bývalý ruský prezident, tak přeci z principu, že se jedná o naší kolegyni a víme, že jde o ženu, která je slušná, tak se ji z principu zastanu,“ zdůraznila Černochová s tím, že senátorka Němcová by si zasloužila omluvu.
Vondráček řekl, že taky nekomentuje každý komentář starosty z Řeporyjí. „Příspěvek byl falešný. Já taky musím poslouchat, že jsem byl opilý v Moskvě v televizi a není to pravda,“ uvedl.
„A útočila na vás Miroslava Němcová, že jste chlastal v Kremlu vodku?“ ptala se ministryně. Vondráček podotkl, že tedy také čelil dehonestující kampani. „Řešme to na lidské úrovni,“ dodal.
Podezření ohledně vývozu dronů na Ukrajinu
Tématem debaty bylo také prověřování kvůli možnému podezření související s vývozem dronů z Česka na Ukrajinu. Jde například o možné zneužívání diplomatických pasů a údajné pašování dronů ze strany armády, řekla ministryně obrany Černochová. Týká se to projektu Nemesis, který organizuje spolek Skupina D.
Místopředseda opozičního Vondráček, řekl, že ANO bude chtít věc projednat ve Sněmovně. S podezřením již dříve přišel místopředseda sněmovního výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO).
Server Aktuálně.cz ve čtvrtek napsal, že elitní vojáci nelegálně vozili drony na Ukrajinu. Drony pocházejí ze sbírky, na jejímž organizování se podílel například herec Ondřej Vetchý. Server uvedl, že trestní řízení týkající se součinnosti armády se spolkem Skupina D se bezprostředně týká speciálních sil.
Mluvčí vojenské policie Kateřina Mlýnková serveru sdělila, že se prověřuje „možné neoprávněné nakládání s majetkem ministerstva obrany a možné využívání příslušníků armády nad rámec úkolů ozbrojených sil“. Podle informací Aktuálně.cz šlo třeba o to, že vojenský materiál provázeli na Ukrajinu příslušníci 601. skupiny speciálních sil, ale neměli pro to povolení Parlamentu.
Věc prověřuje inspekce ministerstva obrany
„Všechna podezření právě šetří orgány činné v trestním řízení a já jsem za to ráda, protože to je jediná možnost, jak dostaneme nějaké rozhřešení nebo rozsudek, jestli došlo k nějakému porušení, nebo ne,“ řekla ministryně. „Ta obvinění samozřejmě vážná jsou,“ dodala ministryně a zdůraznila, že je proto nemůže nechat být.
Ministryně již loni informovala, že věc prověřuje inspekce ministerstva obrany. Věc v tuto chvíli podle ní vyšetřuje vojenská policie.
Odmítla, že by si na někoho zasedla či na někoho poštvala policii nebo inspekci. „Pokud ministr obrany na základě interpelace místopředsedy výboru pro obranu dostane nějaké informace, které se objeví ve veřejném prostoru, a pan Růžička je měl od vojáků, tak já je musím prověřit,“ řekla.
„Já pevně věřím, že spolek Nemesis v čele s těmi všemi lidmi, kteří v tom veřejném prostoru promlouvají, tak že všechny ty záležitosti vysvětlí,“ dodala. Zdůrazňovala nutnost dodržovat právo a správné postupy a ohradila se proti tomu, že by nechtěla pomáhat Ukrajině. „Tady nejde zhasnout a říkat, že je všechno v pořádku, když víme, že to v pořádku není, na základě šetření inspekce,“ dodala.
Prohlásila také, že jí nepřijde normální, když má diplomatický pas jeden ze zakladatelů spolku Jan Veverka.
„Získal ho způsobem, který není v pořádku, není v souladu se všemi právními předpisy, které na resortu máme,“ dodala. Uvedla, že věc chtěla řešit i s prezidentem Petrem Pavlem, protože se dotýkala také velitele 601. skupiny generála Miroslava Hofírka.
„Jsem plně na straně paní ministryně“
„Bohužel jsem dostala informaci, že pan generál Hofírek dělá svoji práci zřejmě pro pana prezidenta v jeho očích dobře a že pan Hofírek nemá být nějakým způsobem personálně mnou řešen, což jsem já chtěla udělat na základě i tohoto zjištění,“ řekla. Podtrhla, že není možné, aby se na vrátnici ministerstva zahraničí rozdávaly diplomatické pasy na základě podpisu neoprávněné osoby, tedy generála Hofírka.
Deník N loni v listopadu uvedl, že o Hofírkovi jednala ministryně s prezidentem Pavlem za účasti náčelníka generálního štábu Karla Řehky. Podle deníku tehdy prezident řekl, že k odvolání Hofírka nevidí důvod.
„Seznámil jsem se jako vrchní velitel ozbrojených sil s fakty k případu a neshledal důvod pro takový krok. I proto mají generál Miroslav Hofírek a náčelník generálního štábu Karel Řehka mou důvěru,“ citoval Deník N hlavu státu.
„Jsem plně na straně paní ministryně,“ řekl Vondráček. Ministryně podle něj dělá, co musí dělat. Jeho stranický kolega má podle něj podklady pro svá tvrzení.
„On má k dispozici, že tam byla instrukce vůči těm příslušníkům,“ řekl. „Tam prostě jezdili na Ukrajinu příslušníci Armády České republiky, ti záložáci, disponovali diplomatickými pasy a vozili tam ty drony. A na dotaz pana Růžičky na ministerstvu průmyslu a obchodu, tak nebyla vývozní licence,“ dodal Vondráček.
Projekt Nemesis – Skupina DMezi zakladateli spolku Skupina D jsou herec Ondřej Vetchý, bezpečnostní analytik Milan Mikulecký, Mikuláš Kroupa a Martin Kroupa z Post Bellum, Otakar Foltýn z Vojenské kanceláře prezidenta republiky nebo investor a člen aktivních záloh armády Jan Veverka. Čestným předsedou spolku je náčelník generálního štábu armády Karel Řehka. Svým názvem Skupina D odkazuje ke Zvláštní skupině D, která vznikla za druhé světové války v roce 1941 ve Velké Británii pro výběr a výcvik československých parašutistů k výsadku na území okupovaná nacistickým Německem. |