Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie obvinila osm lidí, kteří vzali ztečí soudní síň s Peterkovou

Česko

  13:51aktualizováno  14:36
Policie obvinila osm lidí z výtržnictví kvůli incidentu na pražském městském soudu z konce května, kde podporovatelé exnovinářky Jany Peterkové souzené kvůli šíření poplašné zprávy během koronavirové pandemie vysadili dveře do jednací síně. V pondělí to uvedla Česká televize. Peterková tehdy dostala dva roky vězení s podmínečným odkladem na tři roky. V pondělí také vyšlo najevo, že proti verdiktu o svém trestu podala dovolání.

Pět stíhaných dále policie viní z násilí proti orgánu veřejné moci, jeden z nich je navíc obviněný i z pohrdání soudem. Jedním z obviněných je podle ČT Pavel Zítko.

„K případu mohu uvést, že policie zahájila dne 16. října 2023 trestní stíhání osmi fyzických osob pro jednání, které bylo kvalifikováno jako přečin výtržnictví spáchaný ve spolupachatelství (z toho u jedné osoby již v kvalifikované skutkové podstatě). Pět z nich je též stíháno pro přečin násilí proti orgánu veřejné moci spáchaný též ve spolupachatelství. Jedna z těchto osob je navíc stíhána též pro jednání kvalifikované jako přečin pohrdání soudem,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

„Ve věci nadále probíhá přípravné řízení trestní, a to ve fázi označované jako vyšetřování. S ohledem na neveřejnost přípravného řízení trestního nelze k věci v současné chvíli poskytovat podrobnější informace,“ dodal Cimbala.

Na jednání soudu 30. května přišlo několik desítek příznivců Peterkové. Ve snaze dostat se do jednací síně napadli lidé justiční stráž a vysadili dveře. Na chodbě dav skandoval hesla o gestapu a fašistickém státě. Přivolaná policie na místě zadržela dva muže.

Za výtržnictví hrozí obviněným až dva roky vězení, jednomu z obviněných mohou soudy uložit až tříletý trest, uvedla ČT. Násilí proti orgánu veřejné moci mohou soudy potrestat maximálně pěti lety, za pohrdání soudem hrozí dva roky vězení.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek po incidentu vyhodnotil zásah policie a justiční stráže jako profesionální. Situace podle něj není taková, že by byly potřeba změny zákonů.

Zítka policie před dvěma týdny zadržela kvůli podezření ze zpronevěry, v případu dosud nebyl nikdo obviněn, uvedla ČT. V minulosti na sebe muž upozornil například také u Obvodního soudu pro Prahu 8, kdy hlasitými projevy a skandováním spolu s dalšími lidmi vyjadřoval podporu Patriku Tušlovi obžalovanému z pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka a Tomáši Čermákovi se Zdeňkem Masárem, kteří čelí stíhání kvůli výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra.

Peterková proti trestu dala dovolání

Peterkové pak soud s vyloučením veřejnosti uložil za šíření poplašné zprávy v době koronavirové pandemie dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou. Peterková proti rozsudku podala dovolání k Nejvyššímu soudu.

S ohledem na statistiky lze rozhodnutí Nejvyššího soudu očekávat za několik týdnů až měsíců. Průměrná délka řízení v trestním kolegiu se pohybuje mezi 40 a 50 dny.

Bývalá reportérka televize Nova Peterková mluvila ve videích na sociálních sítích o drastickém vyšetřování a léčení dětí v nemocnicích či o nuceném očkování proti covidu-19.

Řekla také například to, že vojska NATO obsadí Česko a budou střílet na děti, které se budou chtít dostat na dětská hřiště. Prohlašovala rovněž, že vojáci zastřelí každého, kdo se odmítne nechat odvést k očkování proti koronaviru. Vládní představitele označila za fašisty.

Justice výroky Peterkové kvalifikovala jako šíření poplašné zprávy. Podmínku ženě vyměřil Obvodní soud pro Prahu 4. V květnu verdikt potvrdil Městský soud v Praze. Jednání tehdy narušili příznivci Peterkové, například vylomili dveře do jednací síně. Odvolací senát nakonec musel rozhodovat s vyloučením veřejnosti.

Peterkové už justice dříve za lži o úmrtích v domě seniorů uložila pokutu 250 000 korun.

7. června 2023

Autoři: ,