24. listopadu 2009 20:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jančík jako Řápková. Dostal zápočet od docentky, která již zemřela

Starosta Prahy 5 Milan Jančík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta Prahy 5 Milan Jančík. | foto: ČTK

PRAHA Starosta Milan Jančík zveřejnil, kdo mu dal zápočty z obchodního práva na právnické fakultě Západočeské univerzity. Byla to zemřelá docentka Miroslava Bartošíková.

Zní to poněkud absurdně. Když se objevily pochybnosti kolem studia chomutovské primátorky Ivany Řápkové na plzeňské právnické fakultě, přišla s tím, že jí zkoušku a zápočet z trestního práva dal již zemřelý učitel Jiří Pipek.

Příběh se opakuje. Místopředseda pražské ODS a starosta Prahy 5 Milan Jančík zveřejnil v České televizi, kdo mu dal zápočty z obchodního práva. Byla to již zemřelá Miroslava Bartošíková.

Univerzita bude zkoumat podpisy
"Nebudu to komentovat. Je na rektorovi a jeho komisi, aby tu věc prošetřili," řekl děkan plzeňské právnické fakulty Jiří Pospíšil. "Měli by prošetřit a zkontrolovat podpisy v indexu a v kopii indexu, která je uložena u studijní referentky fakulty."

"Uvidíme, co s tím budeme dělat," reagoval rektor Západočeské univerzity Josef Průša. Uvedl, že za situace, kdy jsou už podruhé ve hře podpisy lidí, kteří se nemohou vyjádřit k tomu, zda zápočet či zkoušku skutečně dali, zřejmě univerzita přistoupí k "forenzním nástrojům". "Musí se na to nasadit nějaký forenzní mechanismus, který odhalí, zda ty podpisy jsou pravé," řekl rektor.

Univerzita se k tomu podle něj dostane, až skončí s prací na podkladech pro akreditační komisi. "Odhaduji, že někdy v lednu, únoru nebo březnu," řekl Průša.

Jančík v protiútoku
Milan Jančík zároveň přešel do protiútoku. Uvedl, že po rektorovi Průšovi bude chtít písemné vysvětlení jím vysloveného názoru, proč jeho studium bylo nestandardní.

Jak upozornily LN, Jančíkovo studium vykazovalo podobné neobvyklosti jako studium Ivany Řápkové. Ve výkazech katedry obchodního práva byly u jeho jména jen prázdné kolonky. Přesto měl v elektronickém systému fakulty zapsané čtyři zápočty a dvě zkoušky z tohoto předmětu. "U některých zkoušek a zápočtů je to u Jančíka skutečně podobné jako u Řápkové. V elektronickém systému známky a zápočty má, ale v záznamech na katedře nejsou. To je podivné," řekl rektor Průša.

Referentka vzala jako doklad kopii indexu
Zápis do elektronického systému fakulty proběhl v Jančíkově případě obdobně jako u Řápkové. Provedla ho studijní referentka fakulty, jako doklad si uložila kopii indexu. Rektor tuto praxi kritizoval, referentka podle něj měla vycházet především z evidence katedry.

Nyní se ukázalo, že Jančík a Řápková mají společnou ještě další věc. Tvrdí, že zápočty jim dali již mrtví učitelé.

Na podezřelé studium Řápkové upozornil předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Patřila do jeho studijní skupiny, za tři semestry ale na seminář ani jednou nepřišla. Řápková pak přišla s tím, že zápočty a zkoušku jí dal zemřelý Jiří Pipek. Proti tomu se vzápětí ohradila vdova Hana Pipková. Diářem svého manžela dokládala, že v inkriminovaný den v Plzni vůbec nebyl.

Nový proděkan Eliáš: Je to prazvláštní 
Nový proděkan plzeňské právnické fakulty Karel Eliáš ze stávajícího vývoje není vůbec nadšen. "Je to prazvláštní," říká. Obává se ale, že Jančík může veřejnost přesvědčit o tom, že chyba je na straně fakulty: "V indexu to má. Bude tvrdit: Chyba je na straně fakulty. paní docentka byla roztržitá."

Najdete na Lidovky.cz