6. června 2010 18:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jančíkovi i Grossovi titul JUDr. zůstane. Podle školy nejsou podezřelí

Bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PLZEŇ/PRAHA  Kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík s expremiérem Stanislavem Grossem se nemusí obávat, že by jim byl titul JUDr. z plzeňské právnické fakulty odebrán. Nejsou mezi 12 podezřelými, se kterými hodlá nové vedení školy zahájit správní řízení o odebrání titulu.

Informaci přinesl server Aktuálně.cz. Jde o poslední skupinu studentů ze seznamu 69 absolventů, u nichž není jisté, zda školu řádně vystudovali.

O titul JUDr. podle Aktuálně.cz nepřijde ani Jančíkova známá, europoslankyně za ODS Andrea Češková, bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, dále konzul na Ukrajině Ladislav Hradil nebo také elitní policista - analytik Petr Bernátek, který působil v týmu obhájců bývalého vicepremiéra obviněného z korupce Jiřího Čunka.

Polovina obeslaných se odvolala
U všech zmíněných absolventů zasedal podle v komisi pro obhajobu rigorózní práce tehdejší děkan fakulty Milan Kindl společně s dalšími aktéry kauzy pochybného studia na plzeňských právech. "Obtížně se u nich dokazuje osobní zodpovědnost," napsal server s odvoláním na zdroj dobře obeznámený s průběhem prověřování pochybných titulů.

To, že právě u takzvaných malých doktorátů bude s prokazováním záměru největší potíž, připustil v minulosti děkan fakulty Jiří Pospíšil. "Ti, co je získali, nebyli vedeni jako studenti," vysvětlil hlavní překážku. Přesto se rozhodl eliminovat alespoň ty, u kterých bylo možné prokázat špatnou víru, tedy že o přečinu student věděl nebo se na tom podílel.

Západočeská univerzita v Plzni již obeslala s oznámením o zahájení správního řízení o odebrání titulu devět absolventů s titulem Ph.D., sedm bakalářů a 41 magistrů. Skoro polovina se proti nařčení odvolala a podala na rozhodnutí rozklad.

Vznikla etická komise
Aféru na plzeňských právech spustila opsaná disertační práce bývalého proděkana Ivana Tomažiče. Pozdější šetření potvrdilo, že právě on s exděkanem Jaroslavem Zachariášem, druhým bývalým proděkanem Milanem Kindlem a někdejším šéfem akademického senátu Danielem Teleckým jsou hlavními viníky kauzy. Tomažičovo jméno rovněž figuruje na seznamu těch, kteří o titul z plzeňských práv mohou přijít.

Rektor Západočeské univerzity Josef Průša sestavil etickou komisi, která by měla do konce července vynést verdikt v kauze plzeňských práv. Pětičlenný tým tvoří pracovník olomoucké univerzity, akademie věd a tři odborníci ze ZČU. V nejbližších dnech se rektor začne zabývat i případy adeptů na odebrání titulu, kteří se už ohradili proti zahájení správního řízení.

Dosud problematickým absolventům práv rozeslal téměř 60 dopisů.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!