Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Janda: Učím se zase závodit

Česko

COURCHEVEL/PRAHA Olympijskou sezonu začal Jakub Janda (31), někdejší král Světového poháru ve skocích na lyžích, spíše zvolna. V seriálu letní Grand Prix se v Hinterzartenu nekvalifikoval do závodu a v Pragelatu v úterý dolétl pro 20. místo.

* LN Jak se vám uprostřed léta skáče?

Spokojený zatím moc nejsem. Tréninky s Vasjou Bajcem mně sice vycházely fantasticky, závody ale už o něco méně. Cítím při nich nervozitu, která při skoku přináší i trochu křeč. Nejvýstižněji bych svůj současný stav pojmenoval asi tak, že se momentálně učím závodit.

* LN Při Grand Prix se zkouší nové pravidlo, kdy se výsledek skokana upravuje podle směru a síly větru. Nepřipadá vám tahle novinka poněkud zvláštní?

Faktem je, že se vám třeba skok povede a stačil by třeba bez problémů na umístění v první desítce. Jenže vy přesto dole stojíte s lyžemi v ruce a třepete se obavami, jestli vůbec postoupíte do finálového kola. Vlastně najednou nevíte, jestli se máte nebo nemáte ze svého skoku radovat. Jen čekáte, kolik dostanete bodů. Já jsem třeba v Pragelatu při prvním skoku trochu i díky příznivému větru docela odletěl, jenže stejně jsem téměř do poslední chvíle neměl jisté, jestli vůbec postoupím.

* LN Dá se odhadnout, jestli se tahle novinka ujme?

Těžko říct. Dost lidí si ji ale i chválí. Jisté je, že závody celkem rychle odsejpají a neprotahují se věčným čekáním na dobré podmínky. Až do Zakopaného (22. - 23. 8.) tohle pravidlo platit bude, pak se prý uvidí. Dokonce není vyloučené, že se podle něho bude v zimě skákat i na olympiádě ve Vancouveru.

* LN Změnila se nějakým způsobem atmosféra v české reprezentaci poté, co rakouského trenéra Richarda Schallerta vystřídal David Jiroutek?

Všechno pod Davidovým vedením funguje bez problémů. Nebereme ho pouze jako trenéra, ale i jako kamaráda. Musím říct, že atmosféra v mančaftu je lepší, než jaká byla za Schallerta.

* LN Jak často se vídáte se svým osobním trenérem Vasjou Bajcem?

Po prvních závodech v Hinterzartenu musel odjet, protože měl povinnosti u tureckých skokanů. I kvůli tomu pořád trochu improvizujeme. Rámcový plán ale nastavený máme. Důležité je, že není problém mezi ním a Davidem Jiroutkem. Ostatně nejsem zdaleka sám, kdo má osobního trenéra.

* LN Skokanům zatím kraluje Švýcar Simon Ammann. V čem tkví jeho kouzlo?

Povedl se mu hned první závod a od té doby se veze na vlně euforie.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!