Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Janda: Učím se zase závodit

Česko

COURCHEVEL/PRAHA Olympijskou sezonu začal Jakub Janda (31), někdejší král Světového poháru ve skocích na lyžích, spíše zvolna. V seriálu letní Grand Prix se v Hinterzartenu nekvalifikoval do závodu a v Pragelatu v úterý dolétl pro 20. místo.

* LN Jak se vám uprostřed léta skáče?

Spokojený zatím moc nejsem. Tréninky s Vasjou Bajcem mně sice vycházely fantasticky, závody ale už o něco méně. Cítím při nich nervozitu, která při skoku přináší i trochu křeč. Nejvýstižněji bych svůj současný stav pojmenoval asi tak, že se momentálně učím závodit.

* LN Při Grand Prix se zkouší nové pravidlo, kdy se výsledek skokana upravuje podle směru a síly větru. Nepřipadá vám tahle novinka poněkud zvláštní?

Faktem je, že se vám třeba skok povede a stačil by třeba bez problémů na umístění v první desítce. Jenže vy přesto dole stojíte s lyžemi v ruce a třepete se obavami, jestli vůbec postoupíte do finálového kola. Vlastně najednou nevíte, jestli se máte nebo nemáte ze svého skoku radovat. Jen čekáte, kolik dostanete bodů. Já jsem třeba v Pragelatu při prvním skoku trochu i díky příznivému větru docela odletěl, jenže stejně jsem téměř do poslední chvíle neměl jisté, jestli vůbec postoupím.

* LN Dá se odhadnout, jestli se tahle novinka ujme?

Těžko říct. Dost lidí si ji ale i chválí. Jisté je, že závody celkem rychle odsejpají a neprotahují se věčným čekáním na dobré podmínky. Až do Zakopaného (22. - 23. 8.) tohle pravidlo platit bude, pak se prý uvidí. Dokonce není vyloučené, že se podle něho bude v zimě skákat i na olympiádě ve Vancouveru.

* LN Změnila se nějakým způsobem atmosféra v české reprezentaci poté, co rakouského trenéra Richarda Schallerta vystřídal David Jiroutek?

Všechno pod Davidovým vedením funguje bez problémů. Nebereme ho pouze jako trenéra, ale i jako kamaráda. Musím říct, že atmosféra v mančaftu je lepší, než jaká byla za Schallerta.

* LN Jak často se vídáte se svým osobním trenérem Vasjou Bajcem?

Po prvních závodech v Hinterzartenu musel odjet, protože měl povinnosti u tureckých skokanů. I kvůli tomu pořád trochu improvizujeme. Rámcový plán ale nastavený máme. Důležité je, že není problém mezi ním a Davidem Jiroutkem. Ostatně nejsem zdaleka sám, kdo má osobního trenéra.

* LN Skokanům zatím kraluje Švýcar Simon Ammann. V čem tkví jeho kouzlo?

Povedl se mu hned první závod a od té doby se veze na vlně euforie.

Autor: