Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Janeček: Tajnosti nedělám

Česko

  10:32
PRAHA - Ředitel České televize Jiří Janeček byl více než osm let členem KSČ. Členství ve straně ukončil až na konci roku 1989. V oficiálním životopise však tuto "nepohodlnou" položku neuvádí.

Ředitel České televize Jiří Janeček. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

LN: Archivní záznam z členské evidence KSČ, který má redakce LN k dispozici, hovoří o jistém Jiřím Janečkovi ze základní organizace Silon Planá nad Lužnicí, který byl od srpna 1979 kandidátem KSČ, od srpna 1981 pak členem KSČ, s datem narození, které souhlasí s vaším. Jste tento zaevidovaný „Jiří Janeček“ vy?
V této době jsem skutečně členem KSČ byl.

Průkazka Jiřího JanečkaLN: Dokdy jste byl členem KSČ?
Členství jsem ukončil na konci roku 1989.

LN: Proč jste údaj o svém členství nedoplnil do životopisu na webu České televize, v ČTK, případně proč jste ho neuvedl v jinak velmi podrobném výčtu, zveřejněném například na Britských listech?
Není to věc, která by v mém životě hrála nějakou zásadní roli. A v kontextu dnešní doby ji nepovažuji za natolik významnou, abych ji uváděl v životopise. Ostatně, dnes se u osobního dotazníku v ČT stranická příslušnost neuvádí - jeho součástí totiž po kontrole ÚOOÚ v prosinci 2001 nesmí být národnost a politická příslušnost, ať už minulá či aktuální. Já jsem se z dělnické profese vypracoval sám, maturoval jsem na dálkovém studiu jako pomocný dělník. V tom mi stranická legitimace rozhodně nepomohla. Pak jsem se dostal do výzkumu a to především díky té maturitě a tomu, co jsem uměl. Tehdy mě víc zajímalo vynalézat, byl jsem do toho zapálený, mám z té doby na kontě 4 registrované vynálezy jako autor nebo spoluautor. To bylo stejně těžké s legitimací jako bez ní.

LN: Informoval jste o tom (o svém členství v KSČ – pozn. red.) v minulosti Radu ČT?
Žádnou oficiální informaci jsem Radě jako orgánu nepodával. Jednotlivě, s některými radními, jsme se o tom nepochybně zmínili.

LN: Považujete tuto informaci (že jste byl členem KSČ – pozn. red.) za tak nepodstatnou, že by se ji koncesionáři nemuseli dozvědět?
Neposuzuji, nakolik je pro koho tato informace podstatná, ale – jak vidíte – žádné tajnosti s tím nedělám. Když se mě na to kdokoliv kdykoliv zeptal, tak se to dověděl, stejně, jako teď vy.
Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat