Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Janka má malý křišťálový glóbus ze superkombinace

Česko

SESTRIERE/TARVISIO Držitelem malého křišťálového glóbu za celkové vítězství v superkombinaci Světového poháru se stal Švýcar Carlo Janka. Stačilo mu k tomu třetí místo v posledním kombinačním závodě sezony v italském Sestriere. Závod ovládl Rakušan Romed Baumann, který vedl již po úvodním super-G. Mezi ženami se v Tarvisiu dařilo vedoucí ženě SP Lindsey Vonnové, která devatenáctou výhrou v kariéře stanovila nový americký rekord.

Dvaadvacetiletý Janka potvrdil svou formu z nedávného mistrovství světa, když nejprve v superobřím slalomu zajel sedmý nejlepší čas a poté byl ve slalomu osmý. V celkovém součtu mu to stačilo na třetí místo se ztrátou 68 setin na vítězného Baumanna a k bezproblémovému celkovému vítězství v superkombinaci SP. Zvlášť když dosavadní lídr hodnocení disciplíny a Jankův krajan Silvan Zurbriggen dojel až desátý, což nakonec dělalo v hodnocení disciplíny jedenáctibodový rozdíl.

„Nikdy jsem se nesoustředil na celkové vítězství jedné disciplíny ve Světovém poháru, ale je opravdu skvělé, že mohu mít křišťálový glóbus doma,“ radoval se v cíli Janka, který si na celkové prvenství zadělal vítězstvím v lednovém superkombinačním závodu doma ve Wengenu. „Před slalomem jsem byl hodně nervózní, jen jsem chtěl zajet čistou jízdu,“ dodal Janka.

Třiadvacetiletý Baumann se tak dočkal vůbec prvního vítězství ve Světovém poháru, dosud byl na stupních vítězů jen jedinkrát. Na domácí půdě v Reiteralmu skončil v prosinci 2006 druhý právě v superkombinaci. Mezi ženami kraluje Vonnová V nedělním superobřím slalomu v italském Tarvisiu vyhrála Američanka Vonnová. Čtyřiadvacetiletá lyžařka si připsala již šestou výhru v seriálu v sezoně a celkově devatenáctou v kariéře, čímž stanovila nový americký rekord.

Nedařilo se naopak české reprezentantce Šárce Záhrobské, která za vítěznou Američankou zaostala o tři sekundy a obsadila 49. místo.

Mistryně světa v super-G Vonnová sjela sjezdovku Prampero v čase 1:21,27 a v počtu vítězných závodů v SP o jednu výhru překonala předchozí maximum krajanky Tamary McKinneyové. Mezi muži drží americký rekord Bode Miller s 31 triumfy. Druhé místo dnes v Tarvisiu obsadila se ztrátou půl vteřiny Švýcarka Fabienne Suterová, třetí Slovinka Tina Mazeová zaostala o 67 setin.

Autor: