Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Janoušek je zpátky. Opět v Praze roztáčí svůj byznys

Lobbista Roman Janoušek u soudu. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Roman Janoušek u soudu. (Ilustrační foto) | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Roman Janoušek platil v ­minulé dekádě za neformálního vládce hlavního města. Přineslo mu to miliardy na švýcarských účtech, byť v obchodním rejstříku jeho jméno nenajdeme u žádné firmy. Pak ale přišel rok 2012, nehoda v opilosti, vážné zranění hlavy a vězení. Zdálo se, že Janouškova éra skončila. Jenže ne tak docela.

Posledních šest let se na pražské radnici střídají často nestabilní politické reprezentace, což vytváří prostor pro návrat lidí a firem spojovaných s Janouškem: například společnosti Taiko, BigBoard Praha či finanční skupiny J&T.

LN koncem roku 2016 informovaly, že do druhé nejvyšší pozice v pražském dopravním podniku byl dosazen Jan Blecha. Bývalý náměstek ministryně pro místní rozvoj před dvěma lety působil jako poradce ve firmě Kupiano Investments, jež patří do skupiny někdejší vlivné společnosti Navatyp (dnes Prominecon). Právě ta byla nejčastěji spojovaná s Janouškem a za primátora Pavla Béma (ODS) patřila k­ prominentním hráčům stavebního a developerského světa.

„Já osobně doufám, že v našem vlastním zájmu neskončí éra pracovitých a inteligentních lidí,“ sdělil LN Janouškův někdejší souputník a obchodní partner Tomáš Hrdlička.

Rybí polévka na „Staromáku“ pod patronací Taika

Už tradičně na Štědrý den politici rozlévají na Staroměstském náměstí rybí polévku. Nejinak tomu bylo o uplynulých Vánocích, kdy zájemcům pochutinu rozdávala primátorka Krnáčová. Dobrou chuť z cedulí nad hlavami přítomných přál pořadatel vánočních trhů v centru Prahy – firma Taiko.

Její logo zdobilo i bílý kuchařský plášť Krnáčové a dalších politiků za pultíkem. Taiko mělo namále, nakonec ale v říjnu pražští radní rozhodli, že společnost bude trhy i nadále provozovat. Politici měli rozhodování ztíženo prostředím, které Taiko obklopuje.

Společnost Taiko je podobně jako Navatyp dlouhodobě spojována s Janouškem a jeho blízkými spolupracovníky. V dozorčí radě v minulosti působila Janouškova manželka Simona Steiningerová, do portfolia společnosti patří i Janouškův někdejší rekreační revír Žluté lázně. V současnosti je hlavní postavou Taika podnikatel Libor Votruba, jehož bratr Radek působil v golfovém klubu Karlštejn – spojovaném s Tomášem Pitrem a VIP klientem karlštejnského resortu Janouškem.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!