Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Janoušek je zpátky. Opět v Praze roztáčí svůj byznys

Česko

  6:00
PRAHA - Roman Janoušek platil v ­minulé dekádě za neformálního vládce hlavního města. Přineslo mu to miliardy na švýcarských účtech, byť v obchodním rejstříku jeho jméno nenajdeme u žádné firmy. Pak ale přišel rok 2012, nehoda v opilosti, vážné zranění hlavy a vězení. Zdálo se, že Janouškova éra skončila. Jenže ne tak docela.

Lobbista Roman Janoušek u soudu. (Ilustrační foto) foto: MAFRA - Dan Materna

Posledních šest let se na pražské radnici střídají často nestabilní politické reprezentace, což vytváří prostor pro návrat lidí a firem spojovaných s Janouškem: například společnosti Taiko, BigBoard Praha či finanční skupiny J&T.

Lobbista Janoušek žádá o prodloužení propustky z vězení o rok

LN koncem roku 2016 informovaly, že do druhé nejvyšší pozice v pražském dopravním podniku byl dosazen Jan Blecha. Bývalý náměstek ministryně pro místní rozvoj před dvěma lety působil jako poradce ve firmě Kupiano Investments, jež patří do skupiny někdejší vlivné společnosti Navatyp (dnes Prominecon). Právě ta byla nejčastěji spojovaná s Janouškem a za primátora Pavla Béma (ODS) patřila k­ prominentním hráčům stavebního a developerského světa.

„Já osobně doufám, že v našem vlastním zájmu neskončí éra pracovitých a inteligentních lidí,“ sdělil LN Janouškův někdejší souputník a obchodní partner Tomáš Hrdlička.

Rybí polévka na „Staromáku“ pod patronací Taika

Už tradičně na Štědrý den politici rozlévají na Staroměstském náměstí rybí polévku. Nejinak tomu bylo o uplynulých Vánocích, kdy zájemcům pochutinu rozdávala primátorka Krnáčová. Dobrou chuť z cedulí nad hlavami přítomných přál pořadatel vánočních trhů v centru Prahy – firma Taiko.

Problémový tendr na vánoční trhy? Vyřazená firma zvažuje trestní oznámení

Její logo zdobilo i bílý kuchařský plášť Krnáčové a dalších politiků za pultíkem. Taiko mělo namále, nakonec ale v říjnu pražští radní rozhodli, že společnost bude trhy i nadále provozovat. Politici měli rozhodování ztíženo prostředím, které Taiko obklopuje.

Společnost Taiko je podobně jako Navatyp dlouhodobě spojována s Janouškem a jeho blízkými spolupracovníky. V dozorčí radě v minulosti působila Janouškova manželka Simona Steiningerová, do portfolia společnosti patří i Janouškův někdejší rekreační revír Žluté lázně. V současnosti je hlavní postavou Taika podnikatel Libor Votruba, jehož bratr Radek působil v golfovém klubu Karlštejn – spojovaném s Tomášem Pitrem a VIP klientem karlštejnského resortu Janouškem.

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...

Mohlo by vás zajímat