Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Janoušek měl smlouvu s magistrátem. Policie se pídí po jeho ‚pracovní činnosti’

Česko

  6:00
PRAHA - Policie je přesvědčená, že Roman Janoušek oficiálně radil pražskému magistrátu za Bémovy éry. Právě kvůli smlouvám, které to dokládají, dorazili minulý týden na pražskou radnici opět policisté. Zatím se o důvodu jejich ‚návštěvy‘ pouze spekulovalo. Lidovky.cz nyní mají k dispozici materiál, který to potvrzuje.

Roman Janoušek se chystá na golf, kterého se zúčastnili návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (léto 2010). foto:  František Vlček, Lidové noviny

Při razii z minulého týdne na magistrátu se policisté zajímali o Romana Janouška. Přesněji řečeno o dokumenty, které dokládají jeho spolupráci s úřadem. Vyplývá to ze záznamu z magistrátní evidence, který má server Lidovky.cz k dispozici.

ČTĚTE:

Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) požádali o „vydání věci ohledně pracovní činnosti JUDr. Janouška pro hlavní město Prahu.“ Potvrzuje se tak dřívější spekulace, že zásah souvisel právě s vlivným pražským podnikatelem, jehož pojily těsné vazby mimo jiné na někdejšího primátora města Pavla Béma (ODS).

Konzultace v oblasti IT

Existenci smlouvy či smluv mezi Prahou a Janouškem nepřímo potvrdila i mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Když totiž server Lidovky.cz o smlouvy požádal, odpověděla: "S ohledem na probíhající šetření ze strany kriminální policie a s ohledem na povinnost zachovat mlčenlivost Vám požadované údaje nemohu poskytnout."

Firma Tardus

Firmy spojované s Romanem Janouškem s hlavním městem spolupracovaly. Například před deseti lety uspěla v tendru na výrobu Listů hlavního města Prahy firma Tardus. Polovina této společnosti patřila firmě Chrisi Praga – Roman Janoušek byl členem představenstva.

Podle zdroje z pražského magistrátu, který po skončení Béma ve vedení města působil, existovala minimálně jedna smlouva na jméno Roman Janoušek. "Primátor Svoboda si po nástupu do funkce v roce 2010 nechal vyjet všechny externí smlouvy. Byla mezi nimi i jedna uzavřená s Romanem Janouškem. Zda to byl Janoušek, o kterém se bavíme, to nevím. Nepamatuji si, jaké tam bylo uvedené datum narození," řekl serveru Lidovky.cz.

Předmětem smlouvy měly být konzultace v oblasti IT technologií. Smlouvu město uzavřelo s dotyčným na období jen několika měsíců a Janoušek co měsíc inkasoval částku kolem 50 tisíc korun. Je tak zřejmé, že pokud se skutečně jednalo o smlouvu s Bémovým Janouškem, zisk z IT poradenství nebyl zdaleka hlavní smysl této oficiální spolupráce.

Kamarád z tenisu

Exprimátor Svoboda, který měl kontrolu externích smluv zadat, však o kontraktu s Janouškem neví. "O takové smlouvě jsem neslyšel," uvedl pro Lidovky.cz. Server oslovil přímo i jeho předchůdce Pavla Béma. Ten měl už několikátý den vypnutý telefon.

V minulosti ale oficiální spolupráci magistrátu s Janouškem popíral. O Janouškovi mluvil jako o kamarádovi, s nímž chodí občas hrát tenis. Jenže zveřejnění policejních odposlechů před několika lety, v nichž Bém Janouška oslovoval ‚mazánku‘, potvrdilo předchozí podezření, že vliv Janouška na rozhodování nejvyšších pražských politiků a úředníků překračoval hranice tenisových kurtů.

V lednu loňského roku se ke vztahu s Janouškem vyjádřil Bém v rozhovoru pro Český rozhlas. „Občas spolu hrajeme tenis a vídáme se, ale to je všechno. Nepovažuji vaše otázky typu, jak ovlivňoval Roman Janoušek Prahu, za relevantní,“ prohlásil tehdy Bém. „Roman Janoušek za mnou nikdy nepřišel a neřekl, toto potřebuji. Roman Janoušek ode mne nikdy nedostal žádnou veřejnou zakázku, nikdy žádnou,“ dodal pražský primátor z let 2002 až 2010. O smlouvách ale Bém nehovořil.

Chceme veškeré smlouvy

Detektivové z ÚOOZ si do budovy pražského magistrátu nepřišli pro dokumenty související s Janouškem poprvé. Už loni v červnu si u pracovníku úřadu vyžádali "veškeré dokumenty, smlouvy, faktury či výpisy z účtu svědčící o vztahu mezi Magistrátem hlavního města Prahy a Romanem Janouškem, zejména ty, na základě kterých byla zasílána finanční hotovost na Janouškův účet u Komerční banky, popřípadě na další jeho účty".

Zda spolu tyto návštěvy souvisí, není jasné. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které však dosud případ nijak nekomentovalo. „Nemáme momentálně žádné informace ke zveřejnění,“ reagoval pro Lidovky.cz náměstek Pavel Komár.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat