Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Janoušek s Hrdličkou ladili obrannou taktiku. Zveličuje se to, říká advokát

Česko

  6:00
PRAHA - Advokát Romana Janouška se snaží zlehčit schůzku jeho klienta s podnikatelem Lubošem Paškem a vlivným lobbistou Tomášem Hrdličkou. Všichni tři figurují v kauze kolem premiérovy pravé ruky Jany Nagyové a minulý týden kvůli tomu měli ladit taktiku přímo v Janouškově kanceláři.

Roman Janoušek foto: Dan MaternaLidové noviny

Advokát Vít Široky nepopírá, že ke schůzce došlo, význam setkání se však podle něj zbytečně zveličuje. Vysvětlení je podle něj jednoduché. "Pánové Janoušek a Pašek mají kanceláře přímo naproti sobě. Nic víc v tom nehledejte," řekl serveru Lidovky.cz. Nic zvláštního podle něj není ani na setkání s Hrdličkou. "Vím, že s panem Hrdličkou se klient zná dlouhodobě," uvedl advokát.

ČTĚTE TAKÉ:

K setkání došlo podle deníku Insider minulý týden jen několik hodin poté, co se "politický podnikatel" Roman Janoušek vrátil z Chorvatska. Pašek měl ostatní například informovat o tom, že mu policie zabavila 40 milionů. Všichni tři pak domlouvali právníku taktiku, jak v případu postupovat.

Široký se pozastavuje i nad postupem policie, která prohledala Janouškovy kanceláře v Galerii Myšák. Jan informoval server Lidovky.cz, lobbistovi kriminalisté zabavili necelý milion korun v hotovosti a odnesli si několik dokumentů, cédéčka a pevné disky. "Nenašli ale ani jeden z dokumentů, které hledali a kterými domovní prohlídku odůvodňovali," tvrdí advokát Široký.

Pražský podnikatel a radní z Prahy 10 Tomáš Hrdlička.

Ačkoli Janoušek a Hrdlička stojí na začátku rozsáhlého zatýkání, ani jednoho policie paradoxně neobvinila. "Mého klienta zatím nepozvali k podání vysvětlení, ačkoli se kvůli tomu vrátil do Prahy," dodal Široký.

Vrchní žalobci zatím neupřesnili, z čeho je Janoušek podezřelý. Podle informací, které unikly do médií, se však o něj kriminalisté zajímají například kvůli zakázce pro Povodí Vltavy nebo zdravotnického byznysu kolem firem Chambon a Kardio Port. Právě zde figuruje i Pašek, který podle TV Nova inkasoval po prodeji první ze společností 167 milionů korun, Janoušek měl získat dvakrát tolik.

Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla ve čtvrtek 13. června rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se odcházející premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
  • V neděli 16. června večer ohlásil premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:
Autoři: ,