29. února 2016 13:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Janoušek se nakrátko dostal z vězení. Ředitel ho propustil kvůli operaci

Lobbista Roman Janoušek u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Roman Janoušek u soudu. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Lobbista Roman Janoušek na krátkou dobu opustil vězení. Podrobil se totiž neodkladné operaci, kvůli níž mu ředitel brněnské věznice dočasně přerušil výkon trestu. Janoušek zákrokem argumentoval i před dvěma týdny před soudem, ten však jeho žádost o propuštění zamítl. Lobbista odsouzený za sražení ženy se potýká s následky zranění hlavy.

„Pan ředitel odsouzenému přerušil ze zdravotních důvodů na nezbytně dlouhou dobu výkon trestu,“ potvrdila informaci serveru Lidovky.cz mluvčí věznice v Brně-Bohunicích Dana Krejčířová. Právě tam si lobbista 4,5 letý trest odpykává.

Ředitel má možnost přerušit trest ze zdravotních důvodů maximálně na 30 dní. Jak dlouho propustka potrvá v případě Janouška, nechtěla Krejčířová prozradit. Bude prý záležet na vývoji zdravotního stavu.

O Janouškově propuštění již v půli února rozhodoval soud. Podle něj sice Janoušek nebyl v ohrožení života, operaci však zároveň nešlo odkládat do doby, než mu vyprší trest. „V současné době je tak u něj plně indikována neurochirurgická operace v již stanoveném termínu dne 22. 2. 2016,“ stojí v usnesení soudu, které získal server Lidovky.cz.

Tři varianty

Brněnský soudce Aleš Novotný se o lobbistově zdravotním stavu radil s komisí vězeňské služby, která navrhla přerušit Janouškovi výkon trestu na dva měsíce. Vězeňská služba totiž podle ní nedisponuje vybavením a pracovištěm nutným pro operaci.

Jeho advokát Vít Široký (na snímku vpravo) médiím řekl, že Janoušek zřejmě bude...

Roman Janoušek (vlevo) s advokátem Vítem Širokým

Podle komise však bylo možné Janouška operovat i bez přerušení trestu. „Takovýto postup by ovšem kladl zvýšené nároky na mezirezortní organizaci spolupráce mezi odborem zdravotnické služby Generálního ředitelství vězenské služby ČR včetně vedení Vězeňských nemocnic v Brně a Praze – Pankrác a zdravotnickým zařízením – Ústřední vojenskou nemocnicí Praha,“ cituje usnesení postoj komise.

A do třetice, v úvahu připadalo ještě přerušení výkonu trestu rozhodnutím ředitele věznice.

Soudce Novotný nakonec Janouška odmítl propustit. „Možný diskomfort odsouzeného či případné vyšší nároky na vězeňskou službu nelze vnímat jako důvod daného procesního postupu,“ vysvětlil soudce v usnesení.

Úraz na lodi

Krátkodobou propustku na svobodu tak nakonec Janouškovi vystavil ředitel věznice v Brně-Bohunicích Dušan Gáč. Server Lidovky.cz se snažil kontaktovat i Janouškova advokáta Víta Širokého, nebral ale telefon. Již loni však uvedl, že Janouška čeká další operace hlavy. Připustil také, že kvůli tomu podá žádost o propuštění z vězení.

Operaci hlavy lobbista absolvoval již v roce 2013. Po nehodě na lodi, kdy se udeřil o stežeň, se mu v hlavě udělala výduť, začal mu otékat mozek a ztrácel vědomí. Následně se Janoušek musel podrobit reoperaci. Vyšetření totiž ukázalo, že výduť se opět plní krví.

Lobbistu soud potrestal na 4,5 roku kvůli nehodě, při níž pod vlivem alkoholu srazil na Praze 4 ženu a z místa nehody ujel. Kvůli zdravotnímu stavu žádal o přerušení trestu již potřetí, argumentoval právě úrazem hlavy, kvůli němuž je pro něj prý pobyt ve vězení riskantní. (ČTĚTE VÍCE)

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.