Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pobyt Janouška ve vězení není vzhledem k zdravotní péči rizikový, vysvětlil soud. Vzal v úvahu i chování lobbisty

Roman Janoušek před jednáním u Vrchního soudu v Praze (16. září 2014) foto: Igor ZehlČTK

Olomouc - Olomoucký vrchní soud ve svém rozhodnutí o nástupu lobbisty Romana Janouška zpět do vězení odkazuje i na veřejný zájem na spravedlivém odpykání trestu. Pobyt ve věznici, kam je Janoušek zařazen, není vzhledem k tamní zdravotní péči rizikový, řekl v pondělí mluvčí soudu Stanislav Cik. Soud vzal v úvahu i to, že se lobbista dosud na svobodě chová, jakoby žádnými závažnými zdravotními problémy netrpěl, dodal mluvčí.
  10:42aktualizováno  10:49

Janoušek měl podle rozhodnutí Městského soudu v Praze nastoupit do vězení do 3. května, a to právě vzhledem k podané stížnosti žalobce, kvůli níž další odklad trestu nenabyl právní moci, zjistila. Dosud se tak podle dosavadních informací nestalo. Poslední pravomocné rozhodnutí ohledně přerušení trestu ze zdravotních důvodů bylo platné do 30. dubna letošního roku.

Lobbista Janoušek se má vrátit do vězení. Žalobce uspěl se stížností u vrchního soudu

O dalším přerušení výkonu trestu na dva roky rozhodl na konci dubna brněnský krajský soud, usnesení však napadl stížností státní zástupce. Vrchní soud jí vyhověl a další přerušení zbytku výkonu trestu zamítl v neveřejném jednání na konci června, odůvodnění zveřejnil až nyní po doručení stranám. „Soud má za to, že odsouzený je skutečně vážně nemocen a jeho nemoc jej může vysoce pravděpodobně kdykoliv a kdekoliv ohrozit na životě, avšak věznice, v níž je odsouzený zařazen, je schopna mu poskytnout potřebnou lékařskou péči v odpovídající kvalitě, a proto není v zásadě rozhodné, zda se odsouzený nachází na svobodě nebo ve výkonu trestu,“ uvedl mluvčí soudu Cik.

Soud podle něj také přihlédl k veřejnému zájmu na tom, aby si odsouzený spravedlivě odpykal uložený trest, a také k tomu, že má lobbista sám zásadní podíl na vzniku těžké nemoci, kterou trpí. „Jednotlivá zranění si způsobil sám a zdravotní stav si měl zhoršit nadměrným požíváním alkoholu a dalších návykových látek, přesto provozoval další sportovní činnosti, při nichž se dále poranil. Odsouzený se dosud na svobodě chová, jakoby žádným závažným zdravotním stavem netrpěl a dokladovanými potížemi buď netrpěl,nebo je ignoroval,“ dodal mluvčí soudu.

Podle vrchního soudu je i z pohledu rizika infekce virem covidu-19 ze způsobu života odsouzeného lobbisty zřejmé, že pobyt ve věznici v uzavřeném prostředí není rizikovější.

Vrchní soud vyřídil stížnost žalobce proti přerušení trestu lobbisty Janouška

Janoušek si má odpykat 4,5 roku vězení za to, že v roce 2012 v opilosti autem srazil ženu, kterou vážně zranil, a od nehody ujel. Výkon trestu mu soud ze zdravotních důvodů na jeho žádost přerušuje opakovaně. Za mřížemi dosud strávil zhruba rok a čtvrt. Podle lékařských posudků Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit, a Janouška tak zabít. Během přerušení trestu byl však Janoušek zastižen na plovárně, na kole nebo v galerii. Server Seznam Zprávy letos zveřejnil fotografie z přelomu let 2019 a 2020, na nichž se Janoušek bez hole pohybuje na zasněžených svazích rakouských Alp.

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...