Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soud zprostil lobbistu Janouška obžaloby z vylákání milionů z pojišťoven

Česko

  11:12
Pražský městský soud v pátek zprostil obžaloby podnikatele a lobbistu Romana Janouška a další čtyři lidi viněné v kauze neoprávněných úhrad pro společnost Chambon. Pětice podle státního zástupce podvodně vylákala od zdravotních pojišťoven přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů korun se získat snažila. Všichni obžalovaní vinu u soudu odmítli.

Rozhodnutí není pravomocné, žalobce se proti němu na místě odvolal. Někteří z obžalovaných se práva na odvolání vzdali, za jiné, včetně Janouška, si jejich obhájci ponechali lhůtu pro případné podání opravného prostředku.

Podle předsedy trestního senátu Tomeho Frankiče nebylo jednání, kterého se obžalovaní dopustili, trestné. Společnost Chambon měla oprávnění dělat vyšetření z oboru lékařské genetiky i mikrobiologie. „Žádný důkaz nevyvrátil tvrzení obžalovaných, že pojišťovnám vysvětlili, jaká vyšetření dělají,“ uvedl soudce. Ani žádanky pro pojišťovny nebyly zfalšované nebo zatajované. Frankič také uvedl, že lékařská veřejnost měla povědomí o činnosti Chambonu.


Společnost Chambon, ve které většina obžalovaných působila, prováděla podle Dadama v letech 2009 až 2011 nejprve přes jinou laboratoř a pak i sama vyšetření na přítomnost extrahumánního genomu, což jsou zejména infekční viry či bakterie. 

Protože k tomu neměla oprávnění, účtovala pojišťovnám za analýzu lidské DNA, která je dražší. Státní zástupce kvůli tomu obžaloval lékařku Soňu Pekovou, doktora Tomáša Kozáka a podnikatele Petra Ullricha a Luboše Paška z podvodu, ze který jim hrozilo až desetileté vězení.

Janoušek, který byl akcionářem Chambonu, se podle obžaloby nechal ve společnosti formálně zaměstnat jako ekonomicko-právní poradce. Od června 2009 do ledna 2011 si nechal vyplatit 62,5 milionu korun. Je obžalován z podílnictví, protože si podle žalobce nechal posílat peníze z trestné činnosti. Podle Frankiče však nebylo prokázáno, že z trestné činnosti pocházely.

Advokáti všech obžalovaných odmítli tvrzení, že se jejich klienti dopustili podvodu nebo jiného trestného činu. Mimo jiné upozornili na to, že se u soudu neprokázalo, že by pojišťovny byly uvedeny v omyl. Právníci se ohradili také proti tomu, že nyní pojišťovny žádají náhradu škody, podle nich škoda nevznikla.

Janoušek, Peková ani Kozák se dnešního vynesení verdiktu nezúčastnili. K soudu se dostavili pouze Pašek s Ullrichem. Pašek novinářům řekl, že je s rozsudkem spokojený. „Zejména jsem spokojený s tím, jak se nalézací soud vypořádal se všemi námitkami obhajoby, které tady devět let tvrdíme,“ řekl novinářům. Rozsudek uvítal i Janouškův obhájce Lukáš Trojan. „Jsem rád, že Městský soud v Praze rozhodl ve prospěch všech obžalovaných včetně mého klienta, což koneckonců obhajoba tvrdí od samého počátku,“ uvedl.

Dadam po vyhlášení rozsudku upozornil na to, že proti němu podal odvolání. „Samozřejmě s argumentací vyčkám na písemné odůvodnění rozsudku, nicméně už nyní tady vidím několik skutečností, na které jsem nemohl reagovat jiným způsobem,“ řekl žalobce.

Janoušek si nyní odpykává 4,5 roku vězení za to, že v roce 2012 opilý srazil autem ženu v pražské Michli. Trest nastoupil v listopadu 2014, od března 2016 byl ale ze zdravotních důvodů na svobodě. Do výkonu trestu Janoušek znovu nastoupil loni v červenci.

Autoři: ,

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...